Boxerská legenda a bouřlivák Tyson zítra oslaví padesátiny

ČTK ČTK
29. 6. 2016 9:37
Nejmladší mistr světa v těžké váze v historii Mike Tyson slaví padesáté narozeniny. Železný Mike se narodil před půl stoletím v New Yorku a během dvacetileté kariéry profesionálního boxera vybojoval 50 vítězství, z toho 44 před limitem.
Mike Tyson
Mike Tyson | Foto: Reuters

New York / Praha - Za jednoho z nejlepších boxerů všech dob je považován Američan Mike Tyson, který 30. června oslaví padesátiny. Již jako dvacetiletý se stal nejmladším profesionálním mistrem světa v těžké váze v historii a za dvacet let v profesionálním ringu vybojoval celkem padesát vítězství, z toho 44 KO, a utrpěl jen šest porážek. Proslul také divokým stylem a četnými skandály v ringu i mimo něj a vysloužil si přezdívky Železný Mike, Kid dynamit či Nejzlejší muž planety.

Tyson prožil těžké dětství a část života strávil ve vězení

Michael Gerard Tyson se narodil 30. června 1966 v New Yorku. Prožil těžké dětství bez otce a ve 12 letech byl poslán do výchovné školy za krádeže. Jako šestnáctiletému mu zemřela matka, později i první trenér a sestra. Amatérskou kariéru ukončil po prohře v kvalifikaci na OH 1984 a o rok později si odbyl vítězný debut mezi profesionály. V únoru 1990 překvapivě ztratil mistrovské pásy v souboji s Busterem Douglasem - byla to první Tysonova porážka mezi profesionály po 37 výhrách za sebou.

Asi nejvíce si i nesportovní fanoušci pamatují příhodu, kdy ukousl protivníkovi při zápase kus ucha. Stalo se to v roce 1997 a postiženým byl Evander Holyfield; Tyson byl zato diskvalifikován a potrestán ročním zákazem startu a pokutou tři miliony dolarů. Už pět let předtím jej odsoudili k šesti letům vězení za znásilnění; odpykal si polovinu trestu a za mřížemi konvertoval k islámu. Další tři měsíce ve vězení strávil v roce 1999 poté, co jako účastník dopravní nehody napadl dva řidiče. Od června 2005, kdy po prohře s Irem Kevinem McBridem oznámil konec kariéry, byl Tyson několikrát zatčen pro různá napadení.

Četné aféry a soudy donutily Tysona v roce 2003 vyhlásit bankrot, přitom v roce 1986 ho časopis Forbes označil za nejlépe vydělávajícího sportovce světa a jeho majetek odhadl na více než 400 milionů dolarů. Finanční situaci se snažil zlepšit světovým turné, během něhož v březnu 2011 zavítal i do Prahy.

Držitel čestného doktorátu university v Ohiu za boj proti rasové diskriminaci Tyson je potřetí ženatý, s manželkou Lakihou má dceru Milan a syna Morocca. Z předchozích vztahů má ještě čtyři syny a jednu dceru; další dcera Exodus se v roce 2009 jako čtyřletá nešťastnou náhodou uškrtila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy