Boxerská legenda a bouřlivák Tyson zítra oslaví padesátiny

ČTK ČTK
29. 6. 2016 9:37
Nejmladší mistr světa v těžké váze v historii Mike Tyson slaví padesáté narozeniny. Železný Mike se narodil před půl stoletím v New Yorku a během dvacetileté kariéry profesionálního boxera vybojoval 50 vítězství, z toho 44 před limitem.
Mike Tyson
Mike Tyson | Foto: Reuters

New York / Praha - Za jednoho z nejlepších boxerů všech dob je považován Američan Mike Tyson, který 30. června oslaví padesátiny. Již jako dvacetiletý se stal nejmladším profesionálním mistrem světa v těžké váze v historii a za dvacet let v profesionálním ringu vybojoval celkem padesát vítězství, z toho 44 KO, a utrpěl jen šest porážek. Proslul také divokým stylem a četnými skandály v ringu i mimo něj a vysloužil si přezdívky Železný Mike, Kid dynamit či Nejzlejší muž planety.

Tyson prožil těžké dětství a část života strávil ve vězení

Michael Gerard Tyson se narodil 30. června 1966 v New Yorku. Prožil těžké dětství bez otce a ve 12 letech byl poslán do výchovné školy za krádeže. Jako šestnáctiletému mu zemřela matka, později i první trenér a sestra. Amatérskou kariéru ukončil po prohře v kvalifikaci na OH 1984 a o rok později si odbyl vítězný debut mezi profesionály. V únoru 1990 překvapivě ztratil mistrovské pásy v souboji s Busterem Douglasem - byla to první Tysonova porážka mezi profesionály po 37 výhrách za sebou.

Asi nejvíce si i nesportovní fanoušci pamatují příhodu, kdy ukousl protivníkovi při zápase kus ucha. Stalo se to v roce 1997 a postiženým byl Evander Holyfield; Tyson byl zato diskvalifikován a potrestán ročním zákazem startu a pokutou tři miliony dolarů. Už pět let předtím jej odsoudili k šesti letům vězení za znásilnění; odpykal si polovinu trestu a za mřížemi konvertoval k islámu. Další tři měsíce ve vězení strávil v roce 1999 poté, co jako účastník dopravní nehody napadl dva řidiče. Od června 2005, kdy po prohře s Irem Kevinem McBridem oznámil konec kariéry, byl Tyson několikrát zatčen pro různá napadení.

Četné aféry a soudy donutily Tysona v roce 2003 vyhlásit bankrot, přitom v roce 1986 ho časopis Forbes označil za nejlépe vydělávajícího sportovce světa a jeho majetek odhadl na více než 400 milionů dolarů. Finanční situaci se snažil zlepšit světovým turné, během něhož v březnu 2011 zavítal i do Prahy.

Držitel čestného doktorátu university v Ohiu za boj proti rasové diskriminaci Tyson je potřetí ženatý, s manželkou Lakihou má dceru Milan a syna Morocca. Z předchozích vztahů má ještě čtyři syny a jednu dceru; další dcera Exodus se v roce 2009 jako čtyřletá nešťastnou náhodou uškrtila.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy