Box 2014: Šlágr Floyd vs. Pacquiao, Konečný ještě o titul?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
4. 1. 2014 6:00
Rok 2013 je minulostí. Jenže ve světě sportu a boxu především letí čas nesmírně rychle.
Proti komu uvidíme Floyda Mayweathera v roce 2014?
Proti komu uvidíme Floyda Mayweathera v roce 2014? | Foto: facebook Showtime Boxing

Praha – Rok 2013 je minulostí. Jenže ve světě sportu a boxu především letí čas nesmírně rychle. Během svátků si sice i nejlepší bijci světa dali oraz a věnovali se svátečním radovánkám, někteří se ale již v té době potili v tělocvičnách.

Pojďme si na následujících řádcích projít boxerské šlágry napříč všemi vahami, které nás v roce 2014 čekají a neminou (pokud se boxeři nezraní), a také ty, které jsou před finálními dohodami, případně o ně stojí především fanoušci.

Mike Perez vs. Carlos Takam (18. ledna) – Duel dvou hodně zajímavých těžkých vah. Prvně jmenovaný má za sebou jeden z nejúžasnějších soubojů roku 2013, který ale bohužel pro jeho soupeře a poraženého Magomeda Abdusalamova skončil vážným zraněním hlavy a bojem o život. To ale nic nemění na tom, že tento duel je pro většinu fanoušků a odborníků jeden ze tří nejlepších za uplynulých dvanáct měsíců.

Právě zápas s Kameruncem žijícím v Paříži chce „Magovi“ kubánský bijec věnovat. Pro oba bojovníky se může jednat o zlomový souboj kariéry. Vítěze totiž katapultuje mezi deset nejlepších těžkých vah současnosti a může dostat klidně až k duelu o titul mistra světa nebo finální eliminaci.

Marco Huck vs. Firat Arslan (25. ledna) – Už týden poté se v Německu do sebe pustí dle mnohých nejlepší bijec křížové váhy a „německý“ Turek, který má v případě vítězství šanci stát se třetím nejstarším mistrem světa jedné z top organizací historie hned po legendách Bernardu Hopkinsovi a Georgi Foremanovi. Huck tvrdí, že v prvním duelu, ve kterém sice vyhrál, ale fanoušci se bouřili, že neprávem, třiačtyřicetiletého veterána podcenil. Jak tomu bude tentokrát?

Robert Stieglitz vs. Artur Abraham (1. března) – Prvně jmenovaného hodně fanoušků i expertů považuje za nejslabšího mistra světa v našlapané super střední divizi, Stieglitz si z toho ale příliš nedělá. Faktem je, že závěrečná bitva trilogie s Abrahamem, bude pro něj soubojem pravdy. Oba to mají nyní 1-1, pokud by Stieglitz (opět na domácí půdě) zvítězil, může se této nálepky definitivně zbavit a otevřít si dokonce i dveře do Ameriky.

Lukáš Konečný vs. ??? – A když už jsme u Stieglitze, nemůžeme nezmínit i jeho stájového kolegu z formace SES Boxing Lukáše Konečného. Dá se skoro říct, že kariéry obou bojovníků mohou být letos hodně provázané. Pokud by totiž Stieglitz skutečně zamířil k top duelům za oceán, mohl by s sebou vytáhnout i českou jedničku, která mocně touží po souboji s mistrem světa ve střední váze organizace WBO Peterem Quillinem.

A v případě, že by se během ledna daly dohromady i Konečného oči, kvůli kterým pětatřicetiletý český bojovník už půl roku nuceně „odpočívá“, klidně se může stát, že prvního března si stejně jako loni oba zaboxují na jednom galavečeru v Magdeburgu. Mimochodem, oba tehdy v městě, kde sídli jejich stáj, své souboje vyhráli.

Ondřej Pála vs. ??? – Když už jsme se od domluvených soubojů dostali ke spekulacím a zákulisním jednáním, je třeba zmínit i další významné české jméno profiringu. Pražský obr ze stáje Médea Boxing Team Ondřej Pála má za sebou kontroverzní duel s Dereckem Chisorou, který jej dle vlastních slov „nakopl“.

Dá se říct, že v pravý čas, Pála se totiž z velkého talentu dostal do věku (letos v září mu bude 30 let) do věku, kdy by měl být v nejlepších boxerských letech. Duel s Chisorou dokázal, že boxovat umí, jen je třeba ještě zapracovat na psychice a hlavně kondici, tedy na faktorem, na kterých se pracovat dá. Navíc časté nabídky od velkých jmen (Kličko, Pulev, Ustinov a další) na sparingy svědčí o tom, že v zákulisí se českém pořízkovi dobře ví.

Bude jistě zajímavé i to, jak se ke svému klenotu postaví manažer Jaromír Soukup, zda-li zainvestuje na české poměry velké finance, aby jej dostal do zajímavého souboje se soupeřem, který je porazitelný a dostal tak Pálu do ratingů jedné z top organizací a tím i pozice, kdy by mohl bojovat o kontinentální tituly, či v zajímavých eliminacích.

Floyd Mayweather vs. Amir Khan??? (3. května) – Nejlepší boxer současnosti již po svém zářijovém duelu pronesl, že se do ringu vrátí v roce 2014 první květnový a zářijový víkend, čímž by zopakoval model z roku 2013. I přes mnohé spekulace ale stále není jisté, s kým se v prvním letošním souboji utká.

Po celé čtyři měsíce se mluví o zápase s Britem Amirem Khanem, který již údajně dokonce poslal nejbohatšímu sportovci světa podepsanou smlouvu, fakt, že ani třetí den poté bijec přezdívaný „Money“ dohodu nepotvrdil, nasvědčuje spíše tomu, že je ve hře jiná varianta. Jaká?

Zámořské zdroje mluví o tom, že k jednáním mezi Mayweatherem a Argentincem Marcosem Renem Maidanou nedošlo, ale klidně tomu může být zcela opačně. Navíc to, že se nejen Floyd junior, ale také jeho otec Floyd senior v posledních dnech více a více trefují do Mannyho Pacquiaa, může svědčit o tom, že Filipínec možná definitivně odstřelil svého dlouholetého manažera Boba Aruma (se kterým Mayweather odmítá jednat) a obě strany aktivně vyjednávají o super šlágru tisícetí.

Mayweather totiž může nakrásně vyprávět, že Pacquiaa nepotřebuje ke své dokonalosti, pravda je ale taková, že pokud odejde do důchodu coby neporažený šampión, ale ve svém rekordu nebude mít jméno „šicího stroje“ z Filipín, vždycky bude jeho dokonalost zpochybňována. Ať už více, čí méně neprávem. A toto si Mayweather, kterému navíc letos bude už 37 let, moc dobře uvědomuje.

Manny Pacquiao vs. Timothy Bradley/Ruslan Provodnikov – Pokud by nevyšly případné námluvy s Floydem Mayweatherem a vše běželo dle plánů Boba Aruma, měl by se představit slavný Filipínec v ringu v polovině dubna. Soupeř?

Buďto „sibiřský Rocky“ Ruslan Provodnikov, který má na kontě velké vítězství nad Mikem Alvaredem, nebo Timothy Bradley, neporažený to Američan, který na začátku roku 2013 sporně porazil v jinak parádní bitvě právě Provodnikova a stejně tak o rok dřívě i Pacquiaa. Dojde na velkou odvetu, po které „Pacman“ touží?

Vasil Lomačenko vs. Orlando Salido – Že na tento duel dojde je de facto jasné, otázkou je pouze kdy a kde. Mluvilo se o únoru, či březnu a dá se čekat, že toto datum se asi i potvrdí. Promotér Bob Arum pouze nejspíše čeká na vývoj kolem svých dalších klientů, aby se rozhodl, na který galavečer tento souboj strčí.

A v čem je tak speciální? Ukrajinec Lomačenko ničil své soupeře posledních pět let v amatérském ringu, po přechodu k profesionálům má vyšlapanou cestičku tak, že už ve druhém (!) duelu by se měl utkat o titul mistra světa právě se šampiónem WBO v pérové váze Mexičanem Salidem. Navíc ve hře je ještě v tomto ruce šlágr s jedním ze dvou dalších bývalých hvězd amatérského ringu – Kubáncem Guillermem Rigondeauxem (tato varianta je pravděpodobnější), nebo Číňanem Zou Šimingem.

Alexander Usyk vs. ??? – Pokud je řeč o Lomačenkovi, nemůžeme v našem seznamu vynechat i jeho krajana Usyka. Oba pojí nejen stejný trenér (Lomačenko senior), ale i velké přátelství. A nic na tom nemění, že mezi profesionály se jejich cesty rozešly a zatímco Lomačenko zamířil za oceán, Usyk podepsal smlouvu s K2 Promotions bratří Kličků.

Také Usyk doslova sprintuje k titulovému zápasu, už po dvou zápasech mezi profesionály je číslem 42 v křížové váze a už jeho další duel může být o některý z dílčích titulů top organizací, který by jej do konce roku mohl a měl dostat do souboje o mistra světa. Šestadvacetiletého levorukého tvrďáka si navíc Kličkové chystají jako svého potencionálního nástupce v těžké váze, kam dle všeho Usyk v dalších letech postoupí.

Tyson Fury vs. Deontay Wilder – Pokud je již řeč o supertíze, je zde zápas, který by zajímal nejednoho fanouška této divize. Zatímco vládce Vladimira Klička čeká dle mnohých další „pytel“ Australan Alex Leapai, na trase USA-Velká Británie se měla rozjet jednání o duelu neporažených obrů Deontaye Wildera a Tysona Furyho.

Lákavý souboj 203 centimetrů vysokého amerického knockoutéra a ještě o tři čísla vyššího britského „twitterového šoumena“ by mohl být navíc pro vítěze vstupenkou k souboji o volný titul mistra světa organizace WBC, který v prosinci po měsících nátlaku definitivně uvolnil Vitalij Kličko.

A to není všechno...

Kromě těchto duelů jsou zde ještě další, které by navzájem mohli propojit divize střední, super střední a polotěžkou (váhové rozpětí od 73 do 79 kg). Své soupeře totiž hledají Sergio Martinez, André Ward, Carl Froch, či dvojice Adonis Stevenson a Sergej Kovaljov.

Není bez šance, že by v ringu mohli stanout proti sobě Ward s Frochem, nebo právě dvojice střelců polotěžké divize Stevenson a Kovaljov, variant je ale daleko více. Fanoušky a díky tomu pochopitelně i manažery (kvůli ziskům) by zajímali i souboje výše zmíněné pětice například s Georgem Grovesem, Gennadijem Golovkinem, Felixem Sturmem, či Bernardem Hopkinsem.

V tuto chvíli jsme ale u těchto zápasů skutečně jen ve fázi spekulací a toužebných přání příznivců. Ale pokud loni v létě mohl dát i Floyd Mayweather světu (a své peněžence), co chtěl – tedy duel s mladým Saulem Alvarezem, je možné, že se i těchto soubojů dočkáme. Zájem fanoušků totiž s sebou nese obří finanční zisky, na které pochopitelně všechny zúčastněné strany (boxeři, promotéři, televize) hodně dají.

Tak, či onak, z výše popsaných řádek je zřejmé, že ani rok 2014 nebude mezi šestnácti provazy nudit...

 

Právě se děje

Další zprávy