Bosý utíkal před manželkou, ležel v bezvědomí. Pak se Woods postaral o příběh sezony

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 12. 2019 13:22
Tatínek mu prorokoval, že vyhraje 14 majorů. Už ale netušil, jaký sportovní příběh s jakými zápletkami jeho syn Tiger Woods v golfu napíše. Zdaleka to nebyla jen pozitivní pohádka.
Tiger Woods
Tiger Woods | Foto: Reuters

Těžko mohl malý Eldrick golfu uniknout. Otec Earl Woods, který synkovi už krátce po narození začal říkat Tiger, protože mu připomínal kamaráda z války se stejnou přezdívkou, švihání holí absolutně propadl.

"Když bylo Tigerovi asi půl roku, Earl ho začal brát do garáže a připásával ho do vysoké židličky. Železem číslo 5 pak Earl sázel do sítě jeden míč za druhým a přitom rozmlouval s Tigerem," píšou v biografické knize "Tiger Woods" pánové Jeff Benedict a Armen Keteyian.

Když bylo malému batoleti asi 11 měsíců, přikolébal se prý na koberec, ze kterého jeho tatínek míčky odpaloval, sáhl po dětské holi a švihl jí tak, že míček přistál v síti. Tam někde propukl golfový talent nejlepšího hráče světa.

Ambiciózní Earl vtiskl synovi téměř vojenskou disciplínu. Moc si nehrál s dětmi svého věku, zase platil za zázračného mladého golfistu, který se stále častěji dostával na obálky časopisů a objevoval se ve sportovních pořadech. 

"Učiním předpověď, Tiger vyhraje celkem 14 majorů," prohlásil jednou v roce 1995 Woods starší o synovi, kterému tehdy bylo sotva dvacet let.

A skutečně. Golfista s tmavou pletí ale asijskými rysy po matce vyhrával jeden turnaj za druhým stal se světovou jedničkou a do roku 2007 skutečně posbíral 14 nejcennějších trofejí, které lze na greenech získat. 

Earl Woods se toho bohužel nedožil, zemřel o rok dřív na rakovinu. A právě někde v té době začaly problémy nejslavnějšího golfisty historie.

V první řadě ho začalo zklamávat tělo, měl větší a větší bolesti kolene, které si musel nechat operovat. "Tiger měl mimořádně vysoký práh bolesti a byl schopen přibližně devět měsíců hrát bez předního zkříženého vazu," vysvětlují autoři v jeho biografii.

Po zákrocích byl schopný krotit tělo natolik, že zase vítězil. Co ale kočírovat nedokázal, byl charakter. Vlastní sláva ho pohltila natolik, že byl na okolí nepříjemný a arogantní.

"Málokdy dal pořádné spropitné, došlo to tak daleko, že na zastávkách Tour zástupci PGA často dávali šatnářkám za Tigera stodolarové spropitné, aby se o jeho skrblictví nedozvěděli novináři," prozrazuje kniha.

Přesto si snadno podmanil spoustu žen a častokrát podvedl svou ženu Elin. Později bezmeznou nevěru sváděl na sexuální závislost. Skandál ale vyvrcholil incidentem, když manželka odhalila Woodsovy zálety.

Jednou večer před díkůvzdáním si počkala, až její choť usne, projela mu telefon, a našla vyznání lásky, které nepatřilo jí. Na číslo zavolala a uslyšela hlas milenky. Když na ospalého Tigera udeřila, vyběhl bosý z postele a ona ho  s golfovou holí v ruce pronásledovala.

Golfista pod vlivem prášků na spaní nezvládl řízení auta, do kterého naskočil, a narazil se svým SUV do sousedova hydrantu. Po nárazu se vyškrábal z auta, a upadl na mrazivou zem v bezvědomí se zakrvácenými ústy. 

Nic vážného se mu ovšem nestalo. Nejvíc utrpěla jeho pověst. Skandálu se chytila americká média a v titulcích se začala objevovat celá řada milenek. Číšnice, modelky, profesionální společnice.

Ze sportovního génia se stal psanec, které roky podváděl matku dvou dětí. Co naplat, že se pak na chvíli znovu stal světovou jedničkou. Nesl si škraloup. 

Pár se rozvedl. Do toho se Woodsovi hromadily problémy se zády. Ještě před dvěma lety si nezavázal ani tkaničky u bot. Musel opět na operační sál.

"Měl jsem vážné pochybnosti o další kariéře. Nemohl jsem sedět, ani pořádně ležet. Sotva jsem zvládl chodit. Nešlo vlastně nic dělat," vzpomínal letos v Augustě.

Právě tam po všech těchto peripetiích završil asi největší sportovní příběh roku 2019. Překonal otcovu předpověď, získal 15. major, celkem popáté si oblékl zelené sako pro vítěze Masters.

První věty po vítězství letěly směrem k jeho dětem. "Konečně snad začínají chápat, co pro mě golf znamená. Doteď věděly, že je to nějaká činnost, která mi přináší spoustu bolesti. Teď jsem jim vytvořil nové vzpomínky, snad si budou navždycky pamatovat, jak jejich táta vyhrál Masters," přál si polepšený hříšník.

Na restauraci skvělé image pracuje neustále. Naposledy si vysloužil slova chvály poté, co odmítl startovat za startovné tři miliony dolarů na turnaji v Saúdské Arábii, protože nechtěl hrát v zemi, která porušuje lidská práva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy