Bosý utíkal před manželkou, ležel v bezvědomí. Pak se Woods postaral o příběh sezony

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 12. 2019 13:22
Tatínek mu prorokoval, že vyhraje 14 majorů. Už ale netušil, jaký sportovní příběh s jakými zápletkami jeho syn Tiger Woods v golfu napíše. Zdaleka to nebyla jen pozitivní pohádka.
Tiger Woods
Tiger Woods | Foto: Reuters

Těžko mohl malý Eldrick golfu uniknout. Otec Earl Woods, který synkovi už krátce po narození začal říkat Tiger, protože mu připomínal kamaráda z války se stejnou přezdívkou, švihání holí absolutně propadl.

"Když bylo Tigerovi asi půl roku, Earl ho začal brát do garáže a připásával ho do vysoké židličky. Železem číslo 5 pak Earl sázel do sítě jeden míč za druhým a přitom rozmlouval s Tigerem," píšou v biografické knize "Tiger Woods" pánové Jeff Benedict a Armen Keteyian.

Když bylo malému batoleti asi 11 měsíců, přikolébal se prý na koberec, ze kterého jeho tatínek míčky odpaloval, sáhl po dětské holi a švihl jí tak, že míček přistál v síti. Tam někde propukl golfový talent nejlepšího hráče světa.

Ambiciózní Earl vtiskl synovi téměř vojenskou disciplínu. Moc si nehrál s dětmi svého věku, zase platil za zázračného mladého golfistu, který se stále častěji dostával na obálky časopisů a objevoval se ve sportovních pořadech. 

"Učiním předpověď, Tiger vyhraje celkem 14 majorů," prohlásil jednou v roce 1995 Woods starší o synovi, kterému tehdy bylo sotva dvacet let.

A skutečně. Golfista s tmavou pletí ale asijskými rysy po matce vyhrával jeden turnaj za druhým stal se světovou jedničkou a do roku 2007 skutečně posbíral 14 nejcennějších trofejí, které lze na greenech získat. 

Earl Woods se toho bohužel nedožil, zemřel o rok dřív na rakovinu. A právě někde v té době začaly problémy nejslavnějšího golfisty historie.

V první řadě ho začalo zklamávat tělo, měl větší a větší bolesti kolene, které si musel nechat operovat. "Tiger měl mimořádně vysoký práh bolesti a byl schopen přibližně devět měsíců hrát bez předního zkříženého vazu," vysvětlují autoři v jeho biografii.

Po zákrocích byl schopný krotit tělo natolik, že zase vítězil. Co ale kočírovat nedokázal, byl charakter. Vlastní sláva ho pohltila natolik, že byl na okolí nepříjemný a arogantní.

"Málokdy dal pořádné spropitné, došlo to tak daleko, že na zastávkách Tour zástupci PGA často dávali šatnářkám za Tigera stodolarové spropitné, aby se o jeho skrblictví nedozvěděli novináři," prozrazuje kniha.

Přesto si snadno podmanil spoustu žen a častokrát podvedl svou ženu Elin. Později bezmeznou nevěru sváděl na sexuální závislost. Skandál ale vyvrcholil incidentem, když manželka odhalila Woodsovy zálety.

Jednou večer před díkůvzdáním si počkala, až její choť usne, projela mu telefon, a našla vyznání lásky, které nepatřilo jí. Na číslo zavolala a uslyšela hlas milenky. Když na ospalého Tigera udeřila, vyběhl bosý z postele a ona ho  s golfovou holí v ruce pronásledovala.

Golfista pod vlivem prášků na spaní nezvládl řízení auta, do kterého naskočil, a narazil se svým SUV do sousedova hydrantu. Po nárazu se vyškrábal z auta, a upadl na mrazivou zem v bezvědomí se zakrvácenými ústy. 

Nic vážného se mu ovšem nestalo. Nejvíc utrpěla jeho pověst. Skandálu se chytila americká média a v titulcích se začala objevovat celá řada milenek. Číšnice, modelky, profesionální společnice.

Ze sportovního génia se stal psanec, které roky podváděl matku dvou dětí. Co naplat, že se pak na chvíli znovu stal světovou jedničkou. Nesl si škraloup. 

Pár se rozvedl. Do toho se Woodsovi hromadily problémy se zády. Ještě před dvěma lety si nezavázal ani tkaničky u bot. Musel opět na operační sál.

"Měl jsem vážné pochybnosti o další kariéře. Nemohl jsem sedět, ani pořádně ležet. Sotva jsem zvládl chodit. Nešlo vlastně nic dělat," vzpomínal letos v Augustě.

Právě tam po všech těchto peripetiích završil asi největší sportovní příběh roku 2019. Překonal otcovu předpověď, získal 15. major, celkem popáté si oblékl zelené sako pro vítěze Masters.

První věty po vítězství letěly směrem k jeho dětem. "Konečně snad začínají chápat, co pro mě golf znamená. Doteď věděly, že je to nějaká činnost, která mi přináší spoustu bolesti. Teď jsem jim vytvořil nové vzpomínky, snad si budou navždycky pamatovat, jak jejich táta vyhrál Masters," přál si polepšený hříšník.

Na restauraci skvělé image pracuje neustále. Naposledy si vysloužil slova chvály poté, co odmítl startovat za startovné tři miliony dolarů na turnaji v Saúdské Arábii, protože nechtěl hrát v zemi, která porušuje lidská práva.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy