Bolt smetl Gatlina a vyrovnal Lewise, Masná doběhla osmá

18. 8. 2013 15:30
Německá oštěpařka Obergföllová využila neúčasti světové rekordmanky Barbory Špotákové.
Usain Bolt získal v Moskvě tři zlaté medaile.
Usain Bolt získal v Moskvě tři zlaté medaile. | Foto: Reuters

Moskva - Usain Bolt získal na světovém šampionátu v Moskvě třetí zlatou medaili. Jamajský fenomén dovedl v závěrečné disciplíně celého mistrovství národní štafetu k triumfu, druzí skončili Američané s finišujícím Justinem Gatlinem.

Bolt vybojoval celkem už svou osmou zlatou medaili, čímž vyrovnal legendy Carla Lewise a Michaela Johnsona. Ze světových šampionátů už dovezl deset cenných kovů.

Bolt: Jsem na sebe pyšný

Bolt zopakoval zlatý hattrick z MS v Berlíně v roce 2009, kdy rovněž ovládl běhy na 100 a 200 metrů a štafetu. To samé předvedl na olympijských hrách v Pekingu a Londýně. Předloni na šampionátu v Tegu získal "jen" dvě zlaté po diskvalifikaci ve finále stovky.

"Jsem na sebe pyšný a budu dál pracovat na tom, abych mohl takhle vládnout ještě dlouho. Vyhrávat je prostě prima. Když se přede mnou objeví nějaká překážka, tak ji z cesty odklidím," prohlásil Bolt. Medaile prý nepočítá. "Vždycky jsem měl za cíl stát se legendou. Ale to se mi povedlo už v Londýně," řekl.

Tři zlata má i Fraserová-Pryceová

Třetí triumf zaznamenala v Moskvě i Boltova krajanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která kralovala ve stejný disciplínách. Závody na 100, 200 a 4x100 m dokázala na jednom světovém šampionátu vyhrát jako první žena v historii.

Jamajčanky zvítězily v rekordu mistrovství světa 41,29 s velkým náskokem téměř půldruhé sekundy před Francií a USA.

Věčně stříbrná Obergföllová se dočkala

V 31 letech se německá oštěpařka Christina Obergföllová na mistrovství světa v Moskvě dočkala prvního významného titulu v kariéře. Majitelka pěti stříbrných medailí z olympijských her a světových i evropských šampionátů zvítězila ve finále díky svému letošnímu maximu 69,05 metru.

V soutěži, v níž chyběla kvůli mateřské pauze dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková, překvapila druhým místem Australanka Kimberley Mickleová. Výkonem 66,60 m si o téměř dva metry vylepšila osobní rekord a odsunula na třetí místo domácí favoritku Mariju Abakumovovou.

Obhájkyně titulu z Tegu a jednička letošních tabulek hodila v první sérii 65,09 m a v dalším průběhu finále už se nezlepšila. Za svým letošním nejlepším výkonem zaostala Abakumovová o více než čtyři metry a musela se spokojit s bronzem stejně jako v sobotu její manžel Dmitrij Tarabin mezi oštěpaři.

Masná nestačila, doběhla až osmá

Česká půlkařka Lenka Masná finálový závod nezvládla a skončila na posledním osmém místě. Mistryní světa v osmistovce se stala Keňanka Eunice Sumová, která zaznamenala osobní rekord 1:57,38. Se stříbrem se musela spokojit obhájkyně titulu, domácí hvězda Maria Savinovová.

Masná, jejíž postup do finále byl velkým překvapením, se v polovině trati držela na třetím místě, jenže poté na tempo soupeřek nestačila a propadla se na chvost. Její výsledný čas byl 2:00,59.

Masná: Samotná účast ve finále je super

"Osmému místu bych vůbec nevěřila před šampionátem. Účast ve finále je super. Měla jsem tam strach, aby mě nezavřely, tak jsem běžela rychleji a v závěru úplně došly síly. Už jsem si přála být v cíli," ohodnotila česká běžkyně průběh závodu pro Českou televizi.

V běhu mužů na 1500 metrů obhájil titul Keňan Asbel Kiprop v čase 3:36,28. Čtyřiadvacetiletý olympijský vítěz z Pekingu v cílové rovince nedal soupeřům šanci. Stříbro vybojoval Američan Matthew Centrowitz a vylepšil si třetí příčku z Tegu. Kvůli nemoci v Moskvě chyběl olympijský šampion z Londýna Alžířan Taufik Machlufí.

Trojskokan Tamgho přeskočil 18 metrů

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho vybojoval titul výkonem 18,04 metru z poslední série. Magickou hranici překonal jako třetí v historii a vynahradil si neúčast na londýnské olympiádě, o kterou přišel kvůli vleklému zranění kotníku.

Halový mistr světa z roku 2010 a světový rekordman porazil o 36 cm Kubánce Pedra Pabla Picharda, který do Moskvy přijel s nejlepším výkonem sezony. Až do poslední série měli oba na kontě 17,68, ale na Tamghův úder už nenašel Pichardo odpověď. Třetí skončil Američan Will Claye a až čtvrtý šampion z Tegu a olympijský vítěz z Londýna Christian Taylor rovněž z USA.

Mistrovství světa v atletice v Moskvě:

Finále:

Muži:

1500 m: 1. Kiprop (Keňa) 3:36,28, 2. Centrowitz (USA) 3:36,78, 3. Cronje (JAR) 3:36,83, 4. Chepseba (Keňa) 3:36,87, 5. Tesfaye (Něm.) 3:37,03, 6. Kiplagat (Keňa) 3:37,11, 7. Gebremedhin (Et.) 3:37,21, 8. Ingebrigtsen (Nor.) 3:37,52.

Trojskok: 1. Tamgho (Fr.) 18,04, 2. Pichardo (Kuba) 17,68, 3. Claye 17,52, 4. Taylor (oba USA) 17,20, 5. Fjodorov (Rus.) 16,90, 6. Oprea (Rum.) 16,82, 7. Saku Bafuanga Baya (Fr.) 16,79, 8. Schembri (It.) 16,74.

4x100 m: 1. Jamajka (Carter, Bailey-Cole, Ashmeade, Bolt) 37,36, 2. USA (Silmon, Rodgers, Salaam, Gatlin) 37,66, 3. Británie 37,80 (Gemili, Aikines-Aryeetey, Ellington, Chambers), 4. Kanada 37,92, 5. Německo 38,04, 6. Nizozemsko 38,37, 7. Japonsko 38,39, 8. Trinidad a Tobago 38,57.

Ženy:

800 m: 1. Sumová (Keňa) 1:57,38, 2. Savinovová (Rus.) 1:57,80, 3. Martinezová 1:57,91, 4. Johnsonová-Montanová (USA) 1:57,95, 5. Poistogovová (Rus.) 1:58,05, 6. Wilsonová (USA) 1:58,21, 7. Lupuová (Ukr.) 1:59,79, 8. Masná (ČR) 2:00,59.

Oštěp: 1. Obergföllová (Něm.) 69,05, 2. Mickleová (Austr.) 66,60, 3. Abakumovová (Rus.) 65,09, 4. Stahlová (Něm.) 64,78, 5. Mitchellová (Austr.) 63,77, 6. Viljoenová (JAR) 63,58, 7. Sudaruškinová (Rus.) 62,21, 8. Li Ling-wej (Čína) 61,30.

4x100 m: 1. Jamajka (Russellová, Stewartová, Calvertová, Fraserová-Pryceová) 41,29, 2. Francie (Distelová-Bonnetová, Ikuesanová, Soumaréová, Akakpová) 42,73, 3. USA (Tarmohová, Andersonová, Gardnerová, Freemanová) 42,75, 4. Británie 42,87, 5. Německo 42,90, 6. Rusko 42,93, 7. Kanada 43,28, Brazílie nedokončila.