6. 8. 2010 21:05
Gay porazil Bolta o plných 13 setin
Tyson Gay překonává Usaina Bolta
Tyson Gay překonává Usaina Bolta | Foto: Reuters

Praha - Nemožné se stalo skutkem. Usain Bolt odešel po více než dvou letech poražen. Ve finále závodu na 100 metrů v rámci Diamantové ligy ve Stockholmu jej porazil Američan Tyson Gay.

Světový rekordman na tratích 100 a 200 metrů, trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa zaostal za Gayem o 13 setin, když zaběhl na sebe netradičně pomalý čas 9,97 sekundy a skončil druhý.

Naposledy odešel jamajský sprinter poražen právě ve Stockholmu, když jej těsně před Hrami v Pekingu, 22. července 2008, porazil v běhu na 100 metrů krajan Asafa Powell, který dnes kvůli zranění ve Stockholmu nestartoval.

Atleti v Barceloně zklamali. Zeštíhlíme, varuje Dvořák
Šebrle se stal funkcionářem atletické federace

"Jednou se to muselo stát, říkal jsem vám, že nejsem neporazitelný. Po dnešku si ale nemůžu stěžovat. Nezbývá, než Tysonovi pogratulovat. Já nejsem v nejlepší formě, zatímco on ano," řekl Bolt v cíli poté, co zaběhl ve finále druhý nejhorší čas v kariéře.

"Ještě mě čeká štafeta v Curychu, pak poběžíme v Bruselu, uvidíme. Dnes jsem prostě nebyl připraven. Pokud mě neporazíte letos, tak za rok ani náhodou. To bude mistrovství světa," dodal Bolt.

Gay: Chci porazit Bolta i tehdy, když bude ve formě

Naopak Gay vytvořil rekord mítinku a zaostal jen o dvě setiny za nejlepším výkonem sezony, který časem 9,82 drží Bolt společně s Powellem.

Gay, který se po porážce od Bolta na loňském MS v Berlíně v závodě na 100 metrů vzájemným soubojům vyhýbal, tak svého soupeře poprvé v kariéře porazil.

Přestože měl Američan jen o něco málo rychlejší startovní reakci než Bolt, od prvních metrů vedl a k překvapení všech své vedení ještě zvyšoval. Když Jamajčan deset metrů před cílem zjistil, že nemůže vyhrát, závěr vypustil.

Americký sprinter tak na stockholmském stadionu zopakoval výhru z loňského roku.

"Je to samozřejmě skvělý pocit, ale víme, že nebyl stoprocentně připravený. Chci ho porazit, až bude v top formě. Usain chtěl zůstat letos neporažený, ale bylo vidět, že je bez náboje, že motory mu nejedou naplno," poznamenal Gay.

Stejně jako na evropském šampionátu v Barceloně neuspěl oštěpař Petr Frydrych, který skončil za hod dlouhý 75,18 metru devátý. Jiřina Ptáčníková obsadila výkonem 441 centimetrů osmou pozici.

Muži - 100 m: 1. Gay (USA) 9,84, 2. Bolt (Jam.) 9,97, 3. Thompson (Trin.) 10,10

oštěp: 1. Pitkämäki (Fin.) 84,41, 2. Thorkildsen (Nor.) 83,63, 3. De Zordo (Něm.) 81,57, ...9. Frydrych 75,18.

Ženy - tyč: 1. Feofanovová (Rus.) 471, 2. Spiegelburgová (Něm.) 461, 3. Murerová (Braz.) 451, ...8. Ptáčníková 441.