Bolt opět rozjásá Ostravu, na Tretře poběží štafetu

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 3. 2013 11:36
Jamajský sprinter Usain Bolt opět zavítá na atletický mítink do Ostravy.
Usain Bolt.
Usain Bolt. | Foto: Reuters

Praha - Šestinásobný olympijský vítěz Usain Bolt se už posedmé stane hlavní hvězdou Zlaté tretry. Na ostravském mítinku poběží 27. června štafetu na 4x100 metrů a jedním z jeho partnerů v jamajském kvartetu bude i mistr světa z Tegu 2011 na 100 metrů Yohan Blake.

Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři Zlaté tretry. Další dva úseky v týmu světových rekordmanů ještě nejsou obsazené.

"Těším se na štafetu v Ostravě. Zlatá tretra se koná pouze několik dnů po jamajském šampionátu a štafeta ideálně zapadá do mého soutěžního programu," uvedl Bolt v tiskové zprávě pořadatelů ostravského mítinku.

Překonají Jamajčané rekord Tretry?

Organizátoři se rozhodli pro štafetu po domluvě s trenérem Glenem Millsem a povedlo se domluvit start sestavy klubu Racers Track s Boltem a Blakem. Na londýnské olympiádě Jamajčané zaběhli rekordní čas 36,84 sekundy.

"Atleti našeho klubu se do Ostravy rádi vracejí zejména kvůli skvělému publiku, které jim dýchá na záda, a kvůli přátelské atmosféře," řekl Mills. "Štafeta se nám letos hodí, protože budeme mít těsně po naší kvalifikaci na mistrovství světa. Myslím si, že náš tým s Usainem a Yohanem může dosáhnout velice kvalitního času."

Spolu s Boltem a Blakem by mohli běžet třeba bronzový z olympiády na 200 metrů Warren Weir, zlatý ze štafety Kemar Bailey-Cole (běžel rozběh) s osobním rekordem 9,95, nebo nový člen klubu a olympijský vítěz z Londýna ve štafetě Michael Frater.

Rekord Zlaté tretry ve štafetě 38,59 sekundy drží z loňska členové mezinárodního týmu. Ten tvořili americký překážkář Jeff Porter, mistr světa z roku 2003 Kim Collins ze Sv. Kryštofa a Nevisu a Američané Darvis Patton a Wallace Spearmon.

Poprvé viděl Bolt Ostravu v roce 2006

Bolt už bavil diváky na stadionu ve Vítkovicích, který prochází před letošním ročníkem rekonstrukcí, v minulosti celkem šestkrát. Loni zde běžel stovku za 10,04. Zato v roce 2009 uchvátil publikum časem 9,77, i když s nepovoleným větrem v zádech.

Poprvé se objevil Bolt na Zlaté tretře v roce 2006, kdy běžel dvoustovku za 20,28 sekundy. O dva roky později přijel už jako světový rekordman v běhu na 100 m a zlepšil rekord mítinku na dvoustovce na 19,83. V roce 2010 předvedl v běhu na 300 metrů druhý čas historie 30,97 a předloni vyhrál 100 metrů za 9,91 sekundy.

Šestadvacetiletý jamajský atlet loni na olympiádě v Londýně získal tři zlata z běhů na 100 a 200 metů a štafety. Zopakoval tím zlatý hattrick z Pekingu 2008.

V lednu Bolt vyhlásil, že má letos touhu útočit na vlastní světové rekordy. Jeho cílem je pokořit na trati 200 metrů hranici 19 sekund. Nejrychleji běžel dvoustovku na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009 za 19,19 sekundy. Na stovce má Boltův světový rekord z berlínského světového šampionátu hodnotu 9,58.

Sezonu Bolt zahájí v květnu

Letošní mezinárodní sezonu Bolt zahájí 8. května na Kajmanských ostrovech. Ještě předtím poběží 31. března netradiční závod na 150 metrů na nejslavnější světové pláži Copacabaně v Riu de Janeiro. V Diamantové lize slavný Jamajčan potvrdil start na dvoustovce 13. června v Oslu. Vrcholem roku bude mistrovství světa v Moskvě.

Ostravský mítink nabídne při 52. ročníku nejen Bolta, ale přijede dalších šest olympijských vítězů z Londýna. Ve výšce mužů se třeba objeví Rus Ivan Uchov. Z domácích atletů se představí oštěpař Vítězslav Veselý, mistr Evropy na 400 metrů Pavel Maslák či překážkářky Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy