Bolt: Nebylo to úplně ono, ale na mistrovství vám ukážu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 6. 2011 11:40
Bolt pochválil diváky i netradičně dobré počasí
Usain Bolt
Usain Bolt | Foto: Reuters

Ostrava - Zlatá tretra = Usain Bolt. Toto spojení platí už čtyři roky a stále se divákům na stadionu v Ostravě-Vítkovicích neomrzí.

Nejlepší sprinter a zároveň největší šoumen současné atletiky na jubilejním 50. ročníku opět splnil to, kvůli čemu pořadatelé vyplácejí jamajskému atletovi štědré startovné.

Čtyřiadvacetiletý světový rekordman a úřadující olympijský vítěz a mistr světa na tratích 100 a 200 metrů při svém krátkém pobytu vyhledával kontakt s publikem a k tomu navíc přidal povinnou výhru v úterní finále mítinku - běhu na 100 metrů.

Časem 9,91 sekundy nachlup vyrovnal výsledek ze svého úvodního letošního představení na Diamantové lize v Římě. O šest setin sekundy překonal i svého krajana Steva Mullingse, kterému patří nejlepší výkon letošního roku (9,89).

Čtěte také: 
Bolt znovu rozzářil Tretru. Češi na triumf nedosáhli
Špotáková: Byly to odporný hody, ale výsledek je dobrej
Bába v den závodu maturoval, Rosolová si udělala rekord

Protože Bolt startoval teprve na druhém mítinku po téměř desetiměsíční pauze, lepší výsledek podle svých slov ani nečekal.

"Nebylo to tak špatné, ne? Ne, teď vážně. Nejsem teď v takové formě, abych překonával světové rekordy. Makám na sobě, potřebuju ale po zranění víc závodů. Dělám na tom, abych se dostal do formy, ale rekordy? O těch nemůže být řeč," řekl Bolt novinářům po závodě.

Lidé asi čekali víc, ale já jsem spokojen

"Lidi asi čekali víc, ale jak říkám, byl to druhý závod po deseti měsících. A i kdybych prohrál, tak by to nebyla velká tragedie. Důležité to bude na mistrovství světa v Tegu. Vím na čem pracovat, počkejte, až se vrátím domů na Jamajku, pak vám ukážu. Chce to ale ještě čas," dodal.

Hlavním motivem organizátorů mítinku ale nebyl Boltův atak na světový rekord. Už jen jeho tradiční gesto s pažemi připomínající lučištníka či jeho tanečky v rytmu reggae dostali fanoušky ještě před oficiálním startem mítinku do varu.

Stejně jako Ivana Lendla, Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance, Romana Šebrleho nebo sprinterské legendy Donovana Baileyho a Maurice Greena, jej před začátkem mítinku čekala okružní jízda po dráze v automobilech.

"No, nebylo to nic moc. Nejsem zrovna příznivec starých aut, mám radši nová a rychlá auta," žertoval při zmínce, že se svezl v BMW 321 cabrio z roku 1940.

Mám to tady rád, fanoušci jsou vážně skvělí

Ještě větší humbuk způsobil, když vstoupil na stadion podruhé, když se chystal na svůj závod. Při převlékání do závodního dresu pózoval jako kulturista, povídal si se soupeři a do kamery pak dokázal, že se už v Česku něco naučil, když neustále volal: "Ahoj, ahoj."

Foto: Reuters

Po doběhu do cíle si navíc dlouho vychutnával ovace diváků vestoje. Znovu předváděl své vítězné gesto, plácal si s fanoušky v předních řadách a poté se některým z nich podepisoval na památku.

"Mám to tady rád. Užíval jsem si to tady, fanoušci jsou vážně skvělí. Navíc oproti minulému roku tu bylo i nečekaně pěkné počasí, akorát mi to nepomohlo k lepšímu výkonu," dodal.

Svého nástupce chválili někdejší světoví rekordmané v běhu na 100 metrů a olympijští vítězové z let 1996, respektive 2000 Kanaďan Bailey a Američan Green.

"Dělá pro atletiku neskutečně moc. Může běžet 9,4 a na dvoustovce může být prvním člověkem, který se dostane pod 19 sekund. Je úžasný," poznamenal v rozhovoru s novináři Bailey.

"Přivedl sprint úplně do jiné dimenze. Jamajčani vůbec berou atletiku vážněji než Američani. Jamajčani o to musí bojovat, je jich tam hodně talentovaných. Momentálně nikoho v USA nevidím, kdo by mohl konkurovat Boltovi kromě Tysona Gaye," poznamenal Green. 

 

Právě se děje

Další zprávy