Bolt: Já a doping? Ne, fenomenální věci dělám od patnácti

ČTK Sport ČTK, Sport
25. 7. 2013 19:45
Světový rekordman na tiskové konferenci před Diamantovou ligou v Londýně opakovaně prohlásil, že je čistý.
Usain Bolt.
Usain Bolt. | Foto: Reuters

Londýn - Usain Bolt po dopingových skandálech Američana Tysona Gaye a skupiny jamajských atletů v čele s další sprinterskou hvězdou Asafou Powellem přesvědčuje veřejnost, že on se zakázanými látkami nepodvádí.

Dopingu byla věnována velká většina jeho tiskové konference před pátečním startem na stovce na Diamantové lize v Londýně, kde vloni Bolt ovládl olympijské hry, a světový rekordman na ní opakovaně prohlásil, že je "čistý".

Bolt tvrdí, že mu veřejnost může nadále věřit. "Jak dlouho sledujete Usaina Bolta? Možná od roku 2008?" odpověděl jednomu z novinářů na takový dotaz.

Bolt: Jsem tady, abych inspiroval lidi

"Kdybyste sledovali Usaina Bolta od roku 2002, věděli byste, že dělám fenomenální věci od svých patnácti let. V patnácti jsem byl nejmladší člověk, který vyhrál juniorské mistrovství světa, v sedmnácti jsem vytvořil juniorský světový rekord, lámal jsem rekordy v každém závodě, který jsem běžel. Jsem tady, abych inspiroval lidi. Byl mi dán talent, tak s ním nakládám," prohlásil Bolt.

Zopakoval, že nedovolené podpůrné prostředky nepoužívá, a dokazují to podle něj časté dopingové kontroly, kterým je podrobován. "Jsem neustále testován, už je to v mém životě běžná věc," prohlásil Bolt.

Bolt ví, že je potřeba být velmi opatrný

Řekl také, že jako každý sportovec užívá vitamíny, ale vyhýbá se výživovým doplňkům a podobným preparátům. Aby nepožil něco nepovoleného, jak se to podle některých spekulací stalo Powellovi a spol., o to se stará celý tým lidí, třebaže ve výsledku je v případě pozitivního testu zodpovědný vždy atlet sám.

"Člověk musí dávat pozor, co jí. Je třeba být opravdu velmi opatrný, ale já mám skvělý tým, na který se spoléhám. Samozřejmě jsem na něm závislý a musím mu důvěřovat. A já vím, že jsem čistý," pokračoval šestinásobný olympijský vítěz.

Powellovi Bolt popřál hodně sil

Pozitivní testy nejrychlejšího muže sezony Gaye a bývalého světového rekordmana Powella podle něj poškodily atletiku jako takovou. Příliš ale kauzy nechtěl komentovat. Powellovi prý pouze při krátké komunikaci popřál hodně sil.

"Je to (pro sport) krok zpátky a velký problém. Nemohu se tím ale zabývat, musím vypustit, co dělají ostatní, a soustředit se na sebe. Mám před sebou mistrovství světa, pokusím se běžet rychle a snad pomohu lidem zapomenout na to, co se stalo," prohlásil Bolt.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy