Bojovník Bárta: Věřím, že mohu být na Tour ještě lepší

Od pusy k polibku. 50 nejhezčích fotografií z Tour de France
Po celých 3360 kilometrů lemovaly trať špalíry diváků. Mnohé fanynky přišly cyklisty povzbuzovat s typickou francouzskou elegancí.
Žlutá je barva, kolem které se celá Tour de France točí. Každý jezdec sní o tom, že aspoň jednu noc stráví ve žlutém dresu pro vedoucího muže závodu.
Legendární "Ďábel" Didi Senft nemohl chybět ani na letošním ročníku "Staré dámy".
Vítězný Chris Froome dojel s kolegy z týmu Sky do cíle v Paříži triumfálně s rukama kolem ramen.
Foto: ČTK
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
2. 8. 2015 9:45
Na Tour de France 2015 předváděl skvělé výkony, za svůj vrchol je ale stále ještě nepovažuje.

Praha - Šesté místo ve dvanácté horské pyrenejské etapě, pětadvacáté celkově. Třicetiletý český cyklista Jan Bárta se na 102. Tour de France předvedl v parádní formě. Jak ale sám říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz, za životní ji označit nechce.

"Věřím, že se mi načasování formy bude na velké závody dařit i nadále, a že předvedu ještě lepší výsledky," říká čtyřnásobný český časovkářský šampion poté, co se vrátil v rámci "odpočinku" z malého exhibičního kritéria v Rakousku.

Jak hodnotíte svoji druhou účast na Tour de France?

Uteklo to rychleji, lépe, na druhé straně je pravda, že jsem měl daleko lepší formu, jezdilo se mi lépe po rovině i v kopcích, vyšlo nám počasí. Takže pro mě nádherná Tour. Netrápil jsem se, jelo se mi relativně dobře.

Vám extrémní teploty problém nedělají?

Nemám s tím problém, jeden, dva dny si zvykám, pak je mi to jedno. Člověk akorát musí pořádně pít. Je pravda, že když jsem dojel do Paříže, tak sestra a mamka mi říkaly, že vypadám jako nějaký Španěl. Tak jsem byl opálený.

Mluvil jste o formě, což bylo vidět i takto na dálku. Dle mnohých jste měl dokonce životní formu. Co si myslíte vy?

Myslím, že mi forma vyšla skvěle, lépe mi vyjít nemohla. Těžko říct, co je životní forma. Ale věřím, že se mi bude dařit i v dalších letech takto všechno načasovat na konkrétní závody a že budu třeba ještě lepší.

Do minulosti se moc neohlížím

Jak moc mrzel úvodní prolog? S ohledem na vaše výsledky během celé Tour i zmíněnou formu?

Bohužel jsem tam měl technické problémy a kvůli tomu i spadl, což mě mrzelo, ale během těch tří týdnů, je to tak daleko, že tomu člověk nedává žádnou váhu. Je to daleká historie.

Změnil jste něco v přípravě? Co se týče jízdy v horách? Protože šesté místo v čistě horské etapě na Plateau de Beille, to bylo pro mnohé velké překvapení.

V tom kopci se naše čelní skupinka rozsypala, nakonec jsem ale dojel před hlavními favority, za což jsem maximálně spokojený. Trénink jsem nijak výrazně neměnil, něco málo jsme tam přidali, ale částečně je to dáno i tím, že jsem na jaře kvůli nemoci ze závodění vypadl a měl nyní jednoduše více sil.

Čekal jste i vy sám, že vydržíte ze silami až do konce? Protože drtivá většina vašich kolegů z úniku nakonec propadla až za Froomeho a spol.

Cítil jsem, že mám dobré nohy, takže jsem chtěl zkusit, jak moc vpředu jsem schopen dojet. Počítal jsem, že by to mohlo vyjít, ale ten kopec byl těžký, takže nikdy nevíte, jak rychle nakonec vyjedete nahoru.

Jak hodnotí vystoupení stáje Bora-Argon vaše vedení? Třikrát jste získali červené číslo pro největšího bojovníka, máte třetí a šesté místo v etapě, díky vám i pětadvacáté celkově. Na druhou stranu váš lídr Dominik Nerz Tour nedokončil ...

Celkově bylo vedení spíše zklamané, protože jsme dojeli do Paříže v pěti lidech, Nerz odstoupil, Sam Bennett toho ve spurtu také příliš neukázal. Na druhou stranu se povedlo to, co jste zmínil, takže to je určitě potěšilo. Ale konečné pocity byly spíše negativní.

Být největším bojovníkem Tour by byla čest

Kromě výše zmíněných úspěchů jste mohl pomýšlet také na dres pro největšího bojovníka. Ten nakonec získal domácí vrchař Romain Bardet. Nemrzí vás to? Ačkoliv v posledním týdnu předváděl výborné výkony, trochu to působilo jako náplast za to, že neudržel pozici "Krále hor" a puntíkatý dres.

Těžko se to hodnotí. Je to faktor, který nelze nějak změřit a je to na rozhodnutí pár lidí. Nemůžu si myslet, že kdyby získal puntíkatý dres, tak bych byl já největším bojovníkem. Kandidátů bylo více, třeba i Peter Sagan. Na kdyby se nehraje, já jsem s Tour spokojený.

Každopádně by to pro vás bylo prestižní ocenění?

Určitě, byl bych v Paříži na pódiu, ale jak jsem řekl, je to na rozhodnutí určité skupiny lidí, takže zpětně už to neřeším.

Od minulosti k přítomnosti a budoucnosti: Jaké jsou další plány Jana Bárty?

V srpnu Czech Cycling Tour, na začátku září dva závody v Kanadě a nakonec světový šampionát. Tím asi i ukončím tuto sezonu.

Usilovala vlastně vůbec vaše stáj o divokou kartu také na Vueltu, která se jede v září?

Naše stáj je hodně malá, takže je postavená tak, že když jsme se dostali na Tour, tak Vuelta už nebyla v plánu. Těžko by mohli poslat stejný nebo podobný tým na druhou Grand Tour během měsíce a půl.

Smlouva platí ještě rok, další neřeší

Už jste se koukal na profil časovky na mistrovství světa?

Zatím ještě ne, nyní se snažím odpočívat po Tour, takže určitě se o ni budu zajímat dostatečně dopředu, ale momentálně odpočívám.

A jak odpočíváte? Kromě toho, že, jak jsme včera zjistili, tak hodně cestujete?

Ve středu jsem byl na malém exhibičním kritériu v Rakousku, takže ve čtvrtek jsem dlouho vyspával a poté jel autem domů. Proto jsem tolik cestoval, jinak ale hodně spím, jím, tělo je po Tour hodně unavené, vybrané, takže potřebuje hodně odpočinku.

Co se jídla týče, předpokládám, že problém mít nyní nebudete, že jste na Tour nějaké to deko ztratil.

Na Tour jsem ztratil na váze nějaké kilo a půl, takže žádný problém mít nebudu.

A na závěr: Určitě jste si udělal nejen nyní na Tour velké jméno, jak je to s vaší budoucností? Smlouvu máte ještě na rok...

Mám platnou smlouvu, takže zůstávám v Boře. Nic dalšího neřeším.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy