Nádhera! Čech Bárta v horské etapě Gira na druhém místě

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 5. 2012 20:32
První horskou zkoušku na letošním Giro d´Italia zvládli čeští cyklisté báječně. Jan Bárta dojel druhý za Amadorem z Kostariky, Roman Kreuzger skončil 16.
Andrey Amador se těsně před cílem dostává přes Jana Bártu
Andrey Amador se těsně před cílem dostává přes Jana Bártu | Foto: Reuters

Cervinia - Český závodník Jan Bárta dojel v první těžké zkoušce letošního 96. ročníku Giro d´Italia na druhém místě, když po dlouhém úniku nestačil v závěrečném spurtu pouze na vítězného Kostaričana Andreye Amadora.

Druhý Čech v pelotonu Roman Kreuziger dojel se ztrátou 52 vteřin na vítěze a šesti vteřin na ostatní lídry na šestnáctém místě a v celkovém pořadí zůstal šesté pozici, do růžového se ale převléknul dnes čtvrtý Kanaďan Ryder Hesjedal.

Na etapový triumf Češi stále čekají

Ani tentokrát se čeští fanoušci nedočkali triumfu. Tři druhá místa na Vueltě v podání Romana Kreuzigera v letech 2009 a 2010. Jedno čtvrté loni na Tour de France. Třetí místo Františka Raboně předloni na Giru d´Italia.

Etapový vavřín na závodech Grand Tour ale českým závodníkům v posledních letech stále uniká. Dnes to nedokázal změnit ani premiant na závodech "Velké trojky" Jan Bárta z kontinentálního týmu NetApp.

Ve 14. etapě letošního Gira, první skutečné alpské zkoušce po hrdinném úniku na vítězství nedosáhl. Několikrát byl dole. Nejvíce v okamžiku, kdy po prvním velkém kopci jej před cílovým dvacetikilometrovým stoupáním do městečka Cervinia ve sjezdu "spláchnul" Amador.

Bárta se nevzdal

Později se přes něj přehnal i De Marchi. Jenže sedmadvacetiletý český jezdec ukázal své bojovné srdce. Čtyři kilometry pod cílem vedoucí duo stáhl a už si je ujet nenechal.

Do cílové dvousetmetrové rovinky najížděl chytře ze třetí pozice. Dostal se do čela, ale... Najednou zvolnil (možná i vinou problémů s přehazováním) a 20 metrů před cílem jej přespurtoval vítězný Amador. České prokletí tak trvá dál.

A jak si vedl český favorit na celkové pořadí Roman Kreuziger? Dobře, řečeno školní terminologií. 2400 metrů před cílem se zvedl ze sedla vedoucí Joaquín Rodriguez ve snaze stáhnout nástup Rydera Hesjedala.

Kreuziger stále vyčkává

Kreuziger měl Španěla vedle sebe, zvedl za ním, po pár šlápnutích do pedálů to ale zabalil. Díky tomu mu spolufavorité v čele s Bassem či Scarponim, ale týmový parťák Tiralongo, mírně poodjeli.

Řečeno čísly, v cíli mezi lídrem Astany a zmíněnou trojicí činil rozdíl šest vteřin. Odhadovat formu Kreuzigera tak je opět více než těžké.

V neděli čeká peloton před dnem volna druhý horský dojezd - tentokrát po 169 kilometrech v nohách do Lecca, které je 1280 metrů nad mořem. Vycení v ní Kreuziger poprvé zuby podobně jako dneska Bárta?

Výsledky:

1. Amador (Kost.) 5:33:36, 2. Bárta stejný čas, 3. De Marchi (It.) -2, 4. Hesjedal (Kan.) -20, 5. Tiralongo (It.), 6. Urán (Kol.), 7. Rodríguez (Šp.), 8. De Gendt (Belg.), 9. Scarponi (It.), 10. Gadret (Fr.) všichni -46, ...16. Kreuziger -52.

Průběžné pořadí: 1. Hesjedal 59:55:28, 2. Rodríguez -9, 3. Tiralongo -41, 4. Casar (Fr.) -1:05, 5. Basso (It.) -1:06, 6. Kreuziger, 7. Intxausti (Šp.) oba -1:07, 8. Urán -1:19, 9. Scarponi -1:20, 10. Pozzovivo (It.) -1:21, ...46. Bárta -13:57.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy