Nádhera! Čech Bárta v horské etapě Gira na druhém místě

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 5. 2012 20:32
První horskou zkoušku na letošním Giro d´Italia zvládli čeští cyklisté báječně. Jan Bárta dojel druhý za Amadorem z Kostariky, Roman Kreuzger skončil 16.
Andrey Amador se těsně před cílem dostává přes Jana Bártu
Andrey Amador se těsně před cílem dostává přes Jana Bártu | Foto: Reuters

Cervinia - Český závodník Jan Bárta dojel v první těžké zkoušce letošního 96. ročníku Giro d´Italia na druhém místě, když po dlouhém úniku nestačil v závěrečném spurtu pouze na vítězného Kostaričana Andreye Amadora.

Druhý Čech v pelotonu Roman Kreuziger dojel se ztrátou 52 vteřin na vítěze a šesti vteřin na ostatní lídry na šestnáctém místě a v celkovém pořadí zůstal šesté pozici, do růžového se ale převléknul dnes čtvrtý Kanaďan Ryder Hesjedal.

Na etapový triumf Češi stále čekají

Ani tentokrát se čeští fanoušci nedočkali triumfu. Tři druhá místa na Vueltě v podání Romana Kreuzigera v letech 2009 a 2010. Jedno čtvrté loni na Tour de France. Třetí místo Františka Raboně předloni na Giru d´Italia.

Etapový vavřín na závodech Grand Tour ale českým závodníkům v posledních letech stále uniká. Dnes to nedokázal změnit ani premiant na závodech "Velké trojky" Jan Bárta z kontinentálního týmu NetApp.

Ve 14. etapě letošního Gira, první skutečné alpské zkoušce po hrdinném úniku na vítězství nedosáhl. Několikrát byl dole. Nejvíce v okamžiku, kdy po prvním velkém kopci jej před cílovým dvacetikilometrovým stoupáním do městečka Cervinia ve sjezdu "spláchnul" Amador.

Bárta se nevzdal

Později se přes něj přehnal i De Marchi. Jenže sedmadvacetiletý český jezdec ukázal své bojovné srdce. Čtyři kilometry pod cílem vedoucí duo stáhl a už si je ujet nenechal.

Do cílové dvousetmetrové rovinky najížděl chytře ze třetí pozice. Dostal se do čela, ale... Najednou zvolnil (možná i vinou problémů s přehazováním) a 20 metrů před cílem jej přespurtoval vítězný Amador. České prokletí tak trvá dál.

A jak si vedl český favorit na celkové pořadí Roman Kreuziger? Dobře, řečeno školní terminologií. 2400 metrů před cílem se zvedl ze sedla vedoucí Joaquín Rodriguez ve snaze stáhnout nástup Rydera Hesjedala.

Kreuziger stále vyčkává

Kreuziger měl Španěla vedle sebe, zvedl za ním, po pár šlápnutích do pedálů to ale zabalil. Díky tomu mu spolufavorité v čele s Bassem či Scarponim, ale týmový parťák Tiralongo, mírně poodjeli.

Řečeno čísly, v cíli mezi lídrem Astany a zmíněnou trojicí činil rozdíl šest vteřin. Odhadovat formu Kreuzigera tak je opět více než těžké.

V neděli čeká peloton před dnem volna druhý horský dojezd - tentokrát po 169 kilometrech v nohách do Lecca, které je 1280 metrů nad mořem. Vycení v ní Kreuziger poprvé zuby podobně jako dneska Bárta?

Výsledky:

1. Amador (Kost.) 5:33:36, 2. Bárta stejný čas, 3. De Marchi (It.) -2, 4. Hesjedal (Kan.) -20, 5. Tiralongo (It.), 6. Urán (Kol.), 7. Rodríguez (Šp.), 8. De Gendt (Belg.), 9. Scarponi (It.), 10. Gadret (Fr.) všichni -46, ...16. Kreuziger -52.

Průběžné pořadí: 1. Hesjedal 59:55:28, 2. Rodríguez -9, 3. Tiralongo -41, 4. Casar (Fr.) -1:05, 5. Basso (It.) -1:06, 6. Kreuziger, 7. Intxausti (Šp.) oba -1:07, 8. Urán -1:19, 9. Scarponi -1:20, 10. Pozzovivo (It.) -1:21, ...46. Bárta -13:57.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy