Boj o olympiádu začíná. Prskavce vyzve kvarteto rivalů

ČTK ČTK
12. 4. 2016 15:30
Nominace začíná o víkendu dvěma závody ve Veltrusích, pokračovat bude o týden později zbývajícími závody v Troji a skončí na ME v Liptovském Mikuláši.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Jan Homolka/kanoe.cz

Praha - Bude to nejnabitější kvalifikace na olympijské hry v historii českého vodního slalomu. Až pět kajakářů si brousí zuby na jediné místo, mezi nimi však jeden vyčnívá. Jiří Prskavec coby mistr světa má pět bonusových bodů k dobru, což může být rozhodující. Nominace začíná o víkendu dvěma závody ve Veltrusích, pokračovat bude o týden později zbývajícími závody v Troji a skončí na ME v Liptovském Mikuláši.

"Rio, už jedu," svítí na boku Prskavcova sponzorského vozu. "Aby ses nepřepočítal," rýpl si do něj s úsměvem Vavřinec Hradilek, medailista z OH v Londýně. "Jo, dělají si ze mě srandu i ostatní," usmál se Prskavec.

V zástupu za silnou dvojicí čekají Vít Přindiš, který se chce po roční pauze zaviněné zraněním vrátit do reprezentace, loňský finalista světového šampionátu v Londýně Ondřej Tunka či Luboš Hilgert mladší. A můžou překvapit další, třeba Ondřej Cvikl nebo Zdeněk Ornst.

Prskavec: Bude to boj

Nominace je neúprosná. Zatímco v týmu jsou tři místa, do Ria pojede jeden. Do bojů o reprezentaci se počítají dva závody ve Veltrusích a dva v Troji, a pakliže to nebude předem jasné, o místo do Ria se rozhodne mezi nominovanou trojicí až na ME na Slovensku. V boji o reprezentaci se budou slalomářům počítat tři lepší výsledky ze čtyř závodů, v souboji o Rio pak čtyři lepší výsledky z pěti závodů.

Za první místo se uděluje 11 bodů, za druhé devět, po bodu jsou pak oceněna místa až do desáté pozice. Absolutní jistotu bude mít tudíž Prskavec po závodech v Troji v případě, že dva nominační závody vyhraje a jednou bude druhý. Tunka má jeden bonusový bod k dobru za účast ve finále MS. "Bude to boj, ale ty bonusové body se mohou hodit, nemusím vyhrát nominaci a můžu jet na olympiádu," uvědomuje si Prskavec.

Dva roky po sobě Prskavec nominaci nejel, neboť měl jako vicemistr světa a mistr Evropy účast v týmu jistou. Tato výjimka ale letos neplatí. "Proto vůbec nevím, co od toho čekat," upozornil, že vyšel z nominačního cviku. "Nevím, jak se budu cítit, jak budu nervózní, ale za poslední dva roky jsem měl dost velkých závodů, tak snad to bude výhoda. I když tohle bude vypětí dvou týdnů, nikoliv jednoho závodu," prohlásil.

Hradilek tu bude mít potřetí těžké

Hradilek bude mít těžkou úlohu, aby se na svou třetí olympiádu dostal. Ale Prskavcovi nedá nic zadarmo. Po podzimní anabázi s natáčením filmu o lezení Tenkrát v ráji odjel na Nový Zéland. "Ze začátku jsem nebyl na tom fyzicky zrovna dobře, ale už je to daleko lepší, byl to povedený kemp. Jsem připravený," hlásil dnes na setkání s novináři. "A když se tam nedostanu jako závodník, pojedu jako turista," plánoval.

Předloni nominaci jako mistr světa nejel, loni si ale vypětí prožil. "To je výhoda, snad se zase nenabourám v autě," připomněl potíž před loňskou nominací, kterou ale nakonec zvládl. "Výhodu mám v tom, že už mám olympijskou medaili, ale neříkám, že bych to ještě nechtěl znovu zažít," řekl Hradilek. "Ale bude to boj, promluví do toho minimálně pět kluků, ta šance je přitom jednou za čtyři roky," uvedl.

Jeho tréninkový kolega Přindiš by se rád po roce vrátil do týmu, operované rameno je už v pořádku. "Jo, koukáme po sobě při tréninku, nezavíráme oči," pousmál se Přindiš nad rivalitou kajakářů. "Občas to bolí, když je chladno, ale letos mě to neomezovalo, mám dobrou formu," ujistil. "Teď je to už dobrá doba, moc se netrénuje, jen se ladí forma a ten stres ještě není tak velký. Ale přijde," dodal Přindiš s úsměvem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V noci na dnešek zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Na přelomu 50. a 60. let byl mj. v komisi pro přípravu ústavy

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Odstranění Koněvovy sochy neporušuje žádnou smlouvu s Ruskem

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo ministerstvo zahraničí. Nový ruský zákon, který trestá poškozování válečných pomníků, nechtělo komentovat. Jeho obsah detailně nezná. Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří sochu nechali odstranit. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila.

Koněvovu sochu odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Ruské velvyslanectví se proti tomu ohradilo a poslalo protestní nótu českému ministerstvu zahraničí. Na českou ambasádu v Moskvě následně zaútočila skupina extremistů, Česko rovněž reagovalo protestní nótou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy