Boj o olympiádu začíná. Prskavce vyzve kvarteto rivalů

ČTK ČTK
12. 4. 2016 15:30
Nominace začíná o víkendu dvěma závody ve Veltrusích, pokračovat bude o týden později zbývajícími závody v Troji a skončí na ME v Liptovském Mikuláši.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Jan Homolka/kanoe.cz

Praha - Bude to nejnabitější kvalifikace na olympijské hry v historii českého vodního slalomu. Až pět kajakářů si brousí zuby na jediné místo, mezi nimi však jeden vyčnívá. Jiří Prskavec coby mistr světa má pět bonusových bodů k dobru, což může být rozhodující. Nominace začíná o víkendu dvěma závody ve Veltrusích, pokračovat bude o týden později zbývajícími závody v Troji a skončí na ME v Liptovském Mikuláši.

"Rio, už jedu," svítí na boku Prskavcova sponzorského vozu. "Aby ses nepřepočítal," rýpl si do něj s úsměvem Vavřinec Hradilek, medailista z OH v Londýně. "Jo, dělají si ze mě srandu i ostatní," usmál se Prskavec.

V zástupu za silnou dvojicí čekají Vít Přindiš, který se chce po roční pauze zaviněné zraněním vrátit do reprezentace, loňský finalista světového šampionátu v Londýně Ondřej Tunka či Luboš Hilgert mladší. A můžou překvapit další, třeba Ondřej Cvikl nebo Zdeněk Ornst.

Prskavec: Bude to boj

Nominace je neúprosná. Zatímco v týmu jsou tři místa, do Ria pojede jeden. Do bojů o reprezentaci se počítají dva závody ve Veltrusích a dva v Troji, a pakliže to nebude předem jasné, o místo do Ria se rozhodne mezi nominovanou trojicí až na ME na Slovensku. V boji o reprezentaci se budou slalomářům počítat tři lepší výsledky ze čtyř závodů, v souboji o Rio pak čtyři lepší výsledky z pěti závodů.

Za první místo se uděluje 11 bodů, za druhé devět, po bodu jsou pak oceněna místa až do desáté pozice. Absolutní jistotu bude mít tudíž Prskavec po závodech v Troji v případě, že dva nominační závody vyhraje a jednou bude druhý. Tunka má jeden bonusový bod k dobru za účast ve finále MS. "Bude to boj, ale ty bonusové body se mohou hodit, nemusím vyhrát nominaci a můžu jet na olympiádu," uvědomuje si Prskavec.

Dva roky po sobě Prskavec nominaci nejel, neboť měl jako vicemistr světa a mistr Evropy účast v týmu jistou. Tato výjimka ale letos neplatí. "Proto vůbec nevím, co od toho čekat," upozornil, že vyšel z nominačního cviku. "Nevím, jak se budu cítit, jak budu nervózní, ale za poslední dva roky jsem měl dost velkých závodů, tak snad to bude výhoda. I když tohle bude vypětí dvou týdnů, nikoliv jednoho závodu," prohlásil.

Hradilek tu bude mít potřetí těžké

Hradilek bude mít těžkou úlohu, aby se na svou třetí olympiádu dostal. Ale Prskavcovi nedá nic zadarmo. Po podzimní anabázi s natáčením filmu o lezení Tenkrát v ráji odjel na Nový Zéland. "Ze začátku jsem nebyl na tom fyzicky zrovna dobře, ale už je to daleko lepší, byl to povedený kemp. Jsem připravený," hlásil dnes na setkání s novináři. "A když se tam nedostanu jako závodník, pojedu jako turista," plánoval.

Předloni nominaci jako mistr světa nejel, loni si ale vypětí prožil. "To je výhoda, snad se zase nenabourám v autě," připomněl potíž před loňskou nominací, kterou ale nakonec zvládl. "Výhodu mám v tom, že už mám olympijskou medaili, ale neříkám, že bych to ještě nechtěl znovu zažít," řekl Hradilek. "Ale bude to boj, promluví do toho minimálně pět kluků, ta šance je přitom jednou za čtyři roky," uvedl.

Jeho tréninkový kolega Přindiš by se rád po roce vrátil do týmu, operované rameno je už v pořádku. "Jo, koukáme po sobě při tréninku, nezavíráme oči," pousmál se Přindiš nad rivalitou kajakářů. "Občas to bolí, když je chladno, ale letos mě to neomezovalo, mám dobrou formu," ujistil. "Teď je to už dobrá doba, moc se netrénuje, jen se ladí forma a ten stres ještě není tak velký. Ale přijde," dodal Přindiš s úsměvem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy