Boj o OH: Kreuziger, Štybar, König, Vakoč a Bárta. Kdo dostane Černého Petra?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
30. 9. 2015 6:22
Praha – V úterý se vrátila česká cyklistická výprava z 88. světového šampionátu v americkém Richmondu, kde si mimo jiné vyjela dvě účastnická místa pro časovky žen a mužů pro olympiádu v Riu 2016. A zatímco o nominaci Martiny Sáblíkové není příliš pochyb, chlapy čeká pořádně ostrý boj!
Zleva: Hník, Bárta, Štybar, Kreuziger, Bucháček, Polnický a Vakoč. Na OH pojedou jen čtyři, kteří?
Zleva: Hník, Bárta, Štybar, Kreuziger, Bucháček, Polnický a Vakoč. Na OH pojedou jen čtyři, kteří? | Foto: A. Kosina

Praha – V úterý se vrátila česká cyklistická výprava z 88. světového šampionátu v americkém Richmondu, kde si mimo jiné vyjela dvě účastnická místa pro časovky žen a mužů pro olympiádu v Riu 2016. A zatímco o nominaci Martiny Sáblíkové není příliš pochyb, chlapy čeká pořádně ostrý boj!

Češi pojedou na OH nejspíše ve čtyřech

Matematika je totiž následující: pod pět olympijských kruhů se nominují jednotlivé země pro závod s hromadným startem dle světového žebříčku UCI (Mezinárodní cyklistické federace). Prvních pět národů má jistých pět míst, do patnácté pozice pak po čtyřech. Čechům patří aktuálně 13. příčka s náskokem 49 bodů na šestnácté Slováky i sedmnácté Rusy.

Posledním závodem, který do žebříčku promluví je závěrečná klasika sezony – jeden z tzv. Monumentů – Kolem Lombardie. Ta se jede v neděli. Dobrou zprávou pro Čechy budiž, že na start se postaví také Petr Vakoč a že český náskok je značný. Ovšem ne nepřekonatelný.

Za první místo se v Lombardii bere 100 bodů, za druhé 80 a za třetí 70. Pravděpodobnost, že si první čtyři příčky rozeberou zástupci Slovinci, Švýcaři, Slováci a Rusové, je ale skutečně minimální. I tak bude mít ale reprezentační kouč Tomáš Konečný starosti, dle vlastních slov příjemné. "Pořád je lepší mít z čeho vybírat, než hledat kluky, kteří pojedou," řekl pro Aktuálně.cz Konečný.

Jedna hvězda zůstane doma

Češi momentálně disponují pěti špičkovými závodníky, kteří patří bez přehánění mezi světovou elitu: Romana Kreuzigera, Zdeňka Štybara, Petra Vakoče, Leopolda Königa a Jana Bártu.

První tři umí jezdit klasiky, stejně to ale také v kopcích – které na olympijské trati také budou – šlape Königovi. Vakoč s Bártou jsou navíc nejlepší čeští závodníci v jízdě proti chronometru. Skvělé výkony v časovce letos předváděl znovu i König.

"Bydleli jsme spolu v Richmondu na pokoji a už jsem Honzovi říkal, že mu to místo na olympiádě nedám zadarmo, trochu jsem ho škádlil, že mu děkuji, že mi to místo vyjel (úsměv). Ne vážně, zabojuji o to. Letos jsem až do konce Gira na časovkářském kole de facto neseděl, mám na čem pracovat a přes zimu bych se na ni rád zaměřil," prozradil na toto téma třiadvacetiletý Vakoč.

Vakoč chce jet na úkor Bárty

Právě on byl na posledních dvou světových šampionátech druhým českým jezdcem v jízdě proti stopkám. V obou případech s Bártou jasně prohrál, stejně jako na republikových šampionátech. "Udělám všechno pro to, abych ho v příští sezoně v této disciplíně porážel," dodal člen týmu Etixx – Quick Step.

"Já ale nejsem zastáncem toho, aby někdo dostával něco za zásluhy. Bylo tomu tak, když jsem závodil a stejně smýšlím i nyní. Jde o výkonnost během sezony, jde o to, jak komu sedí profil trati. V tomto případě by měl oběma. Není tam nic záludného. Honza posledních pět ukazuje, že je elitní světový časovkář, Petr Vakoč to bude mít hodně těžké, ale jak ho znám, tak Péťa do toho půjde naplno," navázal na svého svěřence reprezentační kouč.

Ten ale zároveň varuje před tím, že by se mohl boj týkat jen těchto dvou. "Po olympiádě hodně touží Leo König, kterému by měl vyhovovat profil trati s hromadným startem. A také on to proti stopkám umí. Opravdu budu sledovat celou sezonu, každý má jiný program, jinak ladí formu. Pochopitelně tu bude i domácí šampionát. A je dost dobře možné, že nakonec ten bude nominační," láká už nyní na republikové soupeření nejen závodníky, ale také jezdce.

Bude se rozhodovat mezi Kreuzigerem a Vakočem?

Je totiž důležité zmínit i to, že jméno, které pojede časovku musí vzejít ze čtyřky nominované pro hlavní závod. Třeba už po Tour de France právě König prohlásil, že na MS pomůže Štybarovi, který by mu měl službu vrátit právě v olympijském Riu.

Pokud by se toto potvrdilo, stejně jako časovkářská dominance Bárty, o Černém Petru by se rozhodovalo mezi příští rok třicetiletým Romanem Kreuzigerem – de facto už nyní českou silniční stále ještě aktivní legendou – a nastupujícím dravým mládím v osobě o sedm let mladšího Vakoče.

"Pokud se mezi ně nepřimotá skvělou příští sezonou někdo další, nebo někoho nevyřadí z boje o nominaci zranění, tak je více než jasné, že jeden z nich zůstane doma. Nebude to snadné, ale jak jsem řekl, jsou to příjemné starosti," dodal Konečný.

Kdo ze zmíněné pětice nakonec bude sledovat cyklistické závody z pod pěti olympijských kruhů v brazilském Riu z gauče v teple svého obýváku?

 

Právě se děje

Další zprávy