Boj o OH: Kreuziger, Štybar, König, Vakoč a Bárta. Kdo dostane Černého Petra?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
30. 9. 2015 6:22
Praha – V úterý se vrátila česká cyklistická výprava z 88. světového šampionátu v americkém Richmondu, kde si mimo jiné vyjela dvě účastnická místa pro časovky žen a mužů pro olympiádu v Riu 2016. A zatímco o nominaci Martiny Sáblíkové není příliš pochyb, chlapy čeká pořádně ostrý boj!
Zleva: Hník, Bárta, Štybar, Kreuziger, Bucháček, Polnický a Vakoč. Na OH pojedou jen čtyři, kteří?
Zleva: Hník, Bárta, Štybar, Kreuziger, Bucháček, Polnický a Vakoč. Na OH pojedou jen čtyři, kteří? | Foto: A. Kosina

Praha – V úterý se vrátila česká cyklistická výprava z 88. světového šampionátu v americkém Richmondu, kde si mimo jiné vyjela dvě účastnická místa pro časovky žen a mužů pro olympiádu v Riu 2016. A zatímco o nominaci Martiny Sáblíkové není příliš pochyb, chlapy čeká pořádně ostrý boj!

Češi pojedou na OH nejspíše ve čtyřech

Matematika je totiž následující: pod pět olympijských kruhů se nominují jednotlivé země pro závod s hromadným startem dle světového žebříčku UCI (Mezinárodní cyklistické federace). Prvních pět národů má jistých pět míst, do patnácté pozice pak po čtyřech. Čechům patří aktuálně 13. příčka s náskokem 49 bodů na šestnácté Slováky i sedmnácté Rusy.

Posledním závodem, který do žebříčku promluví je závěrečná klasika sezony – jeden z tzv. Monumentů – Kolem Lombardie. Ta se jede v neděli. Dobrou zprávou pro Čechy budiž, že na start se postaví také Petr Vakoč a že český náskok je značný. Ovšem ne nepřekonatelný.

Za první místo se v Lombardii bere 100 bodů, za druhé 80 a za třetí 70. Pravděpodobnost, že si první čtyři příčky rozeberou zástupci Slovinci, Švýcaři, Slováci a Rusové, je ale skutečně minimální. I tak bude mít ale reprezentační kouč Tomáš Konečný starosti, dle vlastních slov příjemné. "Pořád je lepší mít z čeho vybírat, než hledat kluky, kteří pojedou," řekl pro Aktuálně.cz Konečný.

Jedna hvězda zůstane doma

Češi momentálně disponují pěti špičkovými závodníky, kteří patří bez přehánění mezi světovou elitu: Romana Kreuzigera, Zdeňka Štybara, Petra Vakoče, Leopolda Königa a Jana Bártu.

První tři umí jezdit klasiky, stejně to ale také v kopcích – které na olympijské trati také budou – šlape Königovi. Vakoč s Bártou jsou navíc nejlepší čeští závodníci v jízdě proti chronometru. Skvělé výkony v časovce letos předváděl znovu i König.

"Bydleli jsme spolu v Richmondu na pokoji a už jsem Honzovi říkal, že mu to místo na olympiádě nedám zadarmo, trochu jsem ho škádlil, že mu děkuji, že mi to místo vyjel (úsměv). Ne vážně, zabojuji o to. Letos jsem až do konce Gira na časovkářském kole de facto neseděl, mám na čem pracovat a přes zimu bych se na ni rád zaměřil," prozradil na toto téma třiadvacetiletý Vakoč.

Vakoč chce jet na úkor Bárty

Právě on byl na posledních dvou světových šampionátech druhým českým jezdcem v jízdě proti stopkám. V obou případech s Bártou jasně prohrál, stejně jako na republikových šampionátech. "Udělám všechno pro to, abych ho v příští sezoně v této disciplíně porážel," dodal člen týmu Etixx – Quick Step.

"Já ale nejsem zastáncem toho, aby někdo dostával něco za zásluhy. Bylo tomu tak, když jsem závodil a stejně smýšlím i nyní. Jde o výkonnost během sezony, jde o to, jak komu sedí profil trati. V tomto případě by měl oběma. Není tam nic záludného. Honza posledních pět ukazuje, že je elitní světový časovkář, Petr Vakoč to bude mít hodně těžké, ale jak ho znám, tak Péťa do toho půjde naplno," navázal na svého svěřence reprezentační kouč.

Ten ale zároveň varuje před tím, že by se mohl boj týkat jen těchto dvou. "Po olympiádě hodně touží Leo König, kterému by měl vyhovovat profil trati s hromadným startem. A také on to proti stopkám umí. Opravdu budu sledovat celou sezonu, každý má jiný program, jinak ladí formu. Pochopitelně tu bude i domácí šampionát. A je dost dobře možné, že nakonec ten bude nominační," láká už nyní na republikové soupeření nejen závodníky, ale také jezdce.

Bude se rozhodovat mezi Kreuzigerem a Vakočem?

Je totiž důležité zmínit i to, že jméno, které pojede časovku musí vzejít ze čtyřky nominované pro hlavní závod. Třeba už po Tour de France právě König prohlásil, že na MS pomůže Štybarovi, který by mu měl službu vrátit právě v olympijském Riu.

Pokud by se toto potvrdilo, stejně jako časovkářská dominance Bárty, o Černém Petru by se rozhodovalo mezi příští rok třicetiletým Romanem Kreuzigerem – de facto už nyní českou silniční stále ještě aktivní legendou – a nastupujícím dravým mládím v osobě o sedm let mladšího Vakoče.

"Pokud se mezi ně nepřimotá skvělou příští sezonou někdo další, nebo někoho nevyřadí z boje o nominaci zranění, tak je více než jasné, že jeden z nich zůstane doma. Nebude to snadné, ale jak jsem řekl, jsou to příjemné starosti," dodal Konečný.

Kdo ze zmíněné pětice nakonec bude sledovat cyklistické závody z pod pěti olympijských kruhů v brazilském Riu z gauče v teple svého obýváku?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy