Nejtěžší triatlon světa i s českým koučem. Bílek vede loňského vítěze

Ondřej Kurečka
10. 10. 2015 11:42
Bílkův svěřenec obhajuje havajského Ironmana
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Kona - Stovky vyznavačů dlouhého triatlonu se sjely do městečka Kona na havajském Big Islandu, tedy do mekky tohoto sportu. Dnes totiž ve slavné zátoce Kailuia zazní výstřel z děla, jímž bude odstartován 38. ročník světového šampionátu na tratích 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů cyklistiky a 42,2 kilometrů běhu, tedy slavného Ironman Havaj – snu většiny vytrvalců. Elitní kategorie se tentokrát budou muset obejít bez české účasti, přesto domácí triatlon v Koně bude mít výrazného zástupce.

Český trenér jedinou domácí stopou v závodě

Jedinou českou stopou v elitním závodě bude uznávaný trenér Luboš Bílek, který se s námi podělil o své předzávodní postřehy. Rodák z Ústí nad Orlicí už několik let trénuje německou triatlonovou hvězdu Sebastiana Kienleho, obhájce mistrovského titulu a dvojnásobného světového šampiona v polovičním ironmanu. A také jeho druhý svěřenec Andi Bocherer by měl útočit na elitní desítku.

Přímo ve výsledkové listině ale česká vlaječka po patnácti účastech Petra Vabrouška a loňské epizodě Filipa Ospalého bude chybět. "Určitě je velká škoda, že z českých profíků na startu nikdo není. Ale jediný konkurenceschopný český závodník pro Havaj, Filip Ospalý, po loňském roce prohlásil, že pro něj dlouhý triatlon není. Je to jeho rozhodnutí, které musíme všichni respektovat, i když je to podle mě škoda, protože si myslím, že loňský výsledek neodpovídá jeho schopnostem,“ připomíná český trenér Ospalého 31. místo.

Ospalému, který svůj první ironman dokázal zajet pod osm hodin, loni příliš nesedlo náročné počasí, jež tradičně havajský závod doprovází. Na to při svých začátcích koneckonců doplatila celá řada pozdějších legend, včetně dvojnásobného šampiona Chrise McCormacka.

Specifické podmínky závodu

"Hlavní problém je kombinace tepla a vysoké vlhkosti vzduchu. Co se týče intenzity zátěže, nedá se tu trénovat jako v našich evropských podmínkách. Skoro na každý závod se dá přiletět dva až tři dny před startem (aby se závodník vyhnul i Jetlagu), ale na Havaji to nejde. Let s přestupem trvá 24 hodin. Proto bych každému profíkovi doporučil přiletět minimálně tři týdny před závodem. My jsme letos na Havaj přiletěli už pět a půl týdne před startem, tak doufám, že se nám to vyplatí,“ vysvětluje specifika havajského prostředí Bílek a dodává, že už je na Big Islandu po nedávných tropických bouřích a povodních tradiční počasí.

Jak zatím probíhala letošní sezona z pohledu obhájce titulu a jeho trenéra? "Letošní sezona probíhá velice dobře, ale chybí nám nějaké velké vítězství. Druhé místo na ME v Ironmanu ve Frankfurtu a druhé místo na MS v půlce v Zell am See jsou super výsledky, ale vzhledem k tomu, že jsme loni vyhráli Havaj i Frankfurt, nejsme s druhými místy stoprocentně spokojeni,“ popisuje Bílek výsledky úřadujícího ironmanského šampiona.

Kienle se v posledních týdnech před loňským vítězným závodem necítil úplně fit, dokonce musel bojovat s drobnými zdravotními neduhy. Jak je na tom s formou pár dní před vrcholem roku tentokrát? "Forma je velice dobrá, tak doufám, že to v sobotu Sebastian všechno prodá. Když se podíváme na letošní výsledky, jde u něj vidět zlepšení ve vodě. Ještě to na první skupinu po plavání nestačí, ale řekl bych, že jsme na dobré cestě,“ připomíná trenér slabinu svého svěřence, který svůj ironmanský titul vybojoval především díky famóznímu výkonu v cyklistické části.

Souboj dvou Němců

Obhajoba ale bude velmi náročná, v osobě Jana Frodena, krajana, olympijského šampiona z Pekingu a úřadujícího mistra světa na distancích polovičního ironmana, bude mít jednatřicetiletý Němec více než zdatného soupeře.

"Všichni, i já, očekávají veliký souboj Sebastiana s Janem Frodenem. I průběh letošní sezony odpovídá tomu, že by vítězství měl brát jeden z nich. Ale jak už to tak ve sportu bývá, když se dva perou, třetí se tomu směje. Ale já jsem přesvědčený, že to bude souboj hlavně mezi těmito dvěma. O přední místa bude určitě bojovat i Frederic van Lierde, Ben Hoffman, Nils Frommhold, a doufám, že i můj druhý svěřenec, Andi Bocherer,“ dádává Bílek.

Podobně to vidí také Filip Ospalý: "Závod na Havaji je dlouhý a rozhoduje v něm nejen připravenost samotných závodníků, ale mnohdy také klimatické podmínky. Takže v popředí výsledkové listiny se vždy najde nějaké jméno, které se před startem příliš neskloňovalo. Já osobně přeji úspěšnou obhajobu Sebastianovi, ale s Janem Frodenem to nebude mít vůbec jednoduché. A to další jméno na pódiu bude právě to překvapení, které neznám.“

Mirinda obhajuje

Titul v ženské kategorii bude obhajovat již trojnásobná šampionka, Mirinda Carfraeová, která loni, stejně jako rok předtím, zvrátila zdánlivě ztracený závod strhujícím výkonem v běhu. Vždyť v minulém roce do závěrečného maratonu vybíhala až jako osmá, s obrovskou ztrátou 14,5 minuty na vedoucí Danielu Ryfovou. Nakonec pouze dva elitní muži byli v závěrečné disciplíně rychlejší než ona.

Bílek ale mezi ženami věří spíše švýcarské závodnici, ta byla loni druhá a vyhrála poslední dva šampionáty na polovičních tratích: "Mezi ženami je, dá se říci, jedna hlavní favoritka, a to je Daniela Ryfová ze Švýcarska. Bylo by pro mě hodně velké překvapení, kdyby nevyhrála. Mirinda Carfraeová asi poběží jeden z nejrychlejších maratonů vůbec, ale na vítězství to letos stačit nebude. O stupně vítězů bude dále bojovat Rachel Joyceová a Melisa Hauschildová.“

 

Právě se děje

před 23 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 54 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy