Nejtěžší triatlon světa i s českým koučem. Bílek vede loňského vítěze

Ondřej Kurečka
10. 10. 2015 11:42
Bílkův svěřenec obhajuje havajského Ironmana
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Kona - Stovky vyznavačů dlouhého triatlonu se sjely do městečka Kona na havajském Big Islandu, tedy do mekky tohoto sportu. Dnes totiž ve slavné zátoce Kailuia zazní výstřel z děla, jímž bude odstartován 38. ročník světového šampionátu na tratích 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů cyklistiky a 42,2 kilometrů běhu, tedy slavného Ironman Havaj – snu většiny vytrvalců. Elitní kategorie se tentokrát budou muset obejít bez české účasti, přesto domácí triatlon v Koně bude mít výrazného zástupce.

Český trenér jedinou domácí stopou v závodě

Jedinou českou stopou v elitním závodě bude uznávaný trenér Luboš Bílek, který se s námi podělil o své předzávodní postřehy. Rodák z Ústí nad Orlicí už několik let trénuje německou triatlonovou hvězdu Sebastiana Kienleho, obhájce mistrovského titulu a dvojnásobného světového šampiona v polovičním ironmanu. A také jeho druhý svěřenec Andi Bocherer by měl útočit na elitní desítku.

Přímo ve výsledkové listině ale česká vlaječka po patnácti účastech Petra Vabrouška a loňské epizodě Filipa Ospalého bude chybět. "Určitě je velká škoda, že z českých profíků na startu nikdo není. Ale jediný konkurenceschopný český závodník pro Havaj, Filip Ospalý, po loňském roce prohlásil, že pro něj dlouhý triatlon není. Je to jeho rozhodnutí, které musíme všichni respektovat, i když je to podle mě škoda, protože si myslím, že loňský výsledek neodpovídá jeho schopnostem,“ připomíná český trenér Ospalého 31. místo.

Ospalému, který svůj první ironman dokázal zajet pod osm hodin, loni příliš nesedlo náročné počasí, jež tradičně havajský závod doprovází. Na to při svých začátcích koneckonců doplatila celá řada pozdějších legend, včetně dvojnásobného šampiona Chrise McCormacka.

Specifické podmínky závodu

"Hlavní problém je kombinace tepla a vysoké vlhkosti vzduchu. Co se týče intenzity zátěže, nedá se tu trénovat jako v našich evropských podmínkách. Skoro na každý závod se dá přiletět dva až tři dny před startem (aby se závodník vyhnul i Jetlagu), ale na Havaji to nejde. Let s přestupem trvá 24 hodin. Proto bych každému profíkovi doporučil přiletět minimálně tři týdny před závodem. My jsme letos na Havaj přiletěli už pět a půl týdne před startem, tak doufám, že se nám to vyplatí,“ vysvětluje specifika havajského prostředí Bílek a dodává, že už je na Big Islandu po nedávných tropických bouřích a povodních tradiční počasí.

Jak zatím probíhala letošní sezona z pohledu obhájce titulu a jeho trenéra? "Letošní sezona probíhá velice dobře, ale chybí nám nějaké velké vítězství. Druhé místo na ME v Ironmanu ve Frankfurtu a druhé místo na MS v půlce v Zell am See jsou super výsledky, ale vzhledem k tomu, že jsme loni vyhráli Havaj i Frankfurt, nejsme s druhými místy stoprocentně spokojeni,“ popisuje Bílek výsledky úřadujícího ironmanského šampiona.

Kienle se v posledních týdnech před loňským vítězným závodem necítil úplně fit, dokonce musel bojovat s drobnými zdravotními neduhy. Jak je na tom s formou pár dní před vrcholem roku tentokrát? "Forma je velice dobrá, tak doufám, že to v sobotu Sebastian všechno prodá. Když se podíváme na letošní výsledky, jde u něj vidět zlepšení ve vodě. Ještě to na první skupinu po plavání nestačí, ale řekl bych, že jsme na dobré cestě,“ připomíná trenér slabinu svého svěřence, který svůj ironmanský titul vybojoval především díky famóznímu výkonu v cyklistické části.

Souboj dvou Němců

Obhajoba ale bude velmi náročná, v osobě Jana Frodena, krajana, olympijského šampiona z Pekingu a úřadujícího mistra světa na distancích polovičního ironmana, bude mít jednatřicetiletý Němec více než zdatného soupeře.

"Všichni, i já, očekávají veliký souboj Sebastiana s Janem Frodenem. I průběh letošní sezony odpovídá tomu, že by vítězství měl brát jeden z nich. Ale jak už to tak ve sportu bývá, když se dva perou, třetí se tomu směje. Ale já jsem přesvědčený, že to bude souboj hlavně mezi těmito dvěma. O přední místa bude určitě bojovat i Frederic van Lierde, Ben Hoffman, Nils Frommhold, a doufám, že i můj druhý svěřenec, Andi Bocherer,“ dádává Bílek.

Podobně to vidí také Filip Ospalý: "Závod na Havaji je dlouhý a rozhoduje v něm nejen připravenost samotných závodníků, ale mnohdy také klimatické podmínky. Takže v popředí výsledkové listiny se vždy najde nějaké jméno, které se před startem příliš neskloňovalo. Já osobně přeji úspěšnou obhajobu Sebastianovi, ale s Janem Frodenem to nebude mít vůbec jednoduché. A to další jméno na pódiu bude právě to překvapení, které neznám.“

Mirinda obhajuje

Titul v ženské kategorii bude obhajovat již trojnásobná šampionka, Mirinda Carfraeová, která loni, stejně jako rok předtím, zvrátila zdánlivě ztracený závod strhujícím výkonem v běhu. Vždyť v minulém roce do závěrečného maratonu vybíhala až jako osmá, s obrovskou ztrátou 14,5 minuty na vedoucí Danielu Ryfovou. Nakonec pouze dva elitní muži byli v závěrečné disciplíně rychlejší než ona.

Bílek ale mezi ženami věří spíše švýcarské závodnici, ta byla loni druhá a vyhrála poslední dva šampionáty na polovičních tratích: "Mezi ženami je, dá se říci, jedna hlavní favoritka, a to je Daniela Ryfová ze Švýcarska. Bylo by pro mě hodně velké překvapení, kdyby nevyhrála. Mirinda Carfraeová asi poběží jeden z nejrychlejších maratonů vůbec, ale na vítězství to letos stačit nebude. O stupně vítězů bude dále bojovat Rachel Joyceová a Melisa Hauschildová.“

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

před 1 hodinou

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy