Biker Škarnitzl získal na ME v cross country bronz

8. 6. 2014 15:53
Biker Jan Škarnitzl vybojoval na mistrovství Evropy v cross country v St. Wendelu bronzovou medaili
Jan Škarnitzl dosáhl ziskem bronzu na ME životního úspěchu
Jan Škarnitzl dosáhl ziskem bronzu na ME životního úspěchu | Foto: CPA

St. Wendel - Biker Jan Škarnitzl vybojoval na mistrovství Evropy v cross country v St. Wendelu bronzovou medaili a dosáhl životního úspěchu. Porazili ho jen dvojnásobný olympijský vítěz Francouz Julien Absalon a Švýcar Fabian Giger.

Sedmadvacetiletý Škarnitzl získal cenný kov na evropském šampionátu mezi elitou jako teprve druhý český jezdec v historii. Před ním se to povedlo Jaroslavu Kulhavému, který vyhrál v letech 2010 a 2011. V St. Wendelu olympijský šampion z Londýna chyběl kvůli zranění kolena.

Stihl se dát do kupy

Také Škarnitzl měl nedávno zdravotní problémy. Limitovala ho zlomená ruka, ale kvůli Světovému poháru v Novém Městě na Moravě si nechal sádru sundat dříve a na Vysočině obsadil 24. místo. Před týdnem v dalším podniku prestižního seriálu v Albstadtu byl znovu jako nejlepší z českých závodníků třiadvacátý.

Na evropském šampionátu získal v roce 2010 bronz se štafetou a dnes přidal také individuální úspěch. Po prvním kole byl šestnáctý, ale postupně se posouval dopředu. V závěru stíhali spolu s belgickou cyklokrosovou legendou Svenem Nysem třetího Španěla Sergia Mantecóna a český šampion z roku 2011 ho nakonec porazil o 20 sekund. Nys dojel pátý.

"Je to první medaile mezi dospělými, takže jsem naprosto šťastný. Rozhodně jsem s tím nepočítal. Moc jsem si v průběhu závodu nevěřil, i když se mi nejelo špatně," řekl Škarnitzl webu Českého svazu cyklistiky. "Když jsme zůstali na bronz tři, bylo mi jasné, že bych Svena nepřespurtoval. Ve stoupáních jsem se cítil silnější, a tak jsem to zkusil. Cukl jsem jim o pár metrů a oni asi nespolupracovali, takže to byl rozhodující moment," uvedl Škarnitzl.

Ztratil 39 sekund na vítězného Absalona, který obhájil loňské prvenství a ke čtyřem titulům mistra světa přidal třetí evropské zlato.

Nejlepší český jezdec ve Světovém poháru Ondřej Cink závod nedokončil stejně jako Jan Nesvadba, který upadl v sobotním tréninku a přivodil si tržnou ránu na hlavě. Cink odstoupil hned v prvním kole. "Prostě to nešlo, nejelo mi to. Asi si potřebuju orazit, může to být tím, že jsem přetažený," řekl Cink, který byl loni na ME sedmý.

Huříková třináctá

Mezi ženami dojela na třináctém místě Tereza Huříková. Titul obhájila Slovinka Tanja Žakeljová před krajankou Blažou Klemenčičovou.

Huříková, která byla předloni na ME čtvrtá, se závodem v tropickém vedru protrápila a dojela zcela vyčerpaná. "Udělala jsem v přípravě i na trati vše, co bylo v mých silách. Před startem jsem se hodně rozjela na silnici a dala ostré celé kolo, ale hned mě bolely nohy, chytaly mě křeče a soupeřky mě lehce předjížděly," řekla Huříková, která figurovala po prvním okruhu až na 28. místě.

"Poslední dvě kola již to bylo dobré a šla jsem pořadím výše. Ale asi budu změnit nějak trénink," uvedla.

Mistrovství Evropy v cross country horských kol v St. Wendelu (Německo):

Muži elite: 1. Absalon (Fr.) 1:44:04, 2. Giger (Švýc.) -15, 3. Škarnitzl (ČR) -39, 4. Mantecón (Šp.) -59, 5. Nys (Belg.) -1:03, 6. Näf (Švýc.) -1:41, ...Cink, Nesvadba (oba ČR) nedokončili.

Ženy elite: 1. Žakeljová 1:41:38, 2. Klemenčičová (obě Slovin.) -19, 3. Wloszczowská (Pol.) -1:05, 4. Spitzová (Něm.) -1:18, 5. Michielsová (Belg.) -1:22, 6. Engenová (Švéd.) -2:06, ...13. Huříková -4:21, 27. Štěpánová -10:57, 31. Veselá -12:41, 32. Škarnitzlová (všechny ČR) -13:57.