Biker Kulhavý dobyl na MS v maratonu vytoužené zlato

ČTK ČTK, Ondřej Kurečka
29. 6. 2014 13:00
Jaroslav Kulhavý dosáhl triumfem na MS v maratonu hattricku. Vyhrál totiž olympijské hry i klasické MS v cross country. | Foto: CPA Eduard Erben

Pietermaritzburg - Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý se dočkal posledního vytouženého titulu, protože opanoval závod mistrovství světa v maratonu horských kol v jihoafrickém Pietermaritzburgu.

Druhý skončil Rakušan Alban Lakata, bronz získal největší favorit Christoph Sauser ze Švýcarska. Ženský závod ovládla Dánka Annika Langvandová.

Kulhavý, jenž na nedávném evropském šampionátu právě na týmového kolegu Sausera jako na jediného nestačil, si splnil velký sen. A zároveň také cíl, který měl, než se jednou s aktivní kariérou rozloučí.

"Jsem první, kdo má hattrick"

"Jsem strašně šťastnej. Byl to jeden z mých hlavních cílů v sezoně a jsem první na světě, který má zlatý hattrick z mistrovství světa, olympijských her i maratonského MS," uvedl po dojezdu Kulhavý. V roce 2011 navíc dokázal vyhrát i celý seriál Světového poháru.

Podle svých slov prožil dnes úžasný závod. "Ze začátku to nebylo nic moc, ale pak jsem se rozjel. Zaútočil jsem v sekci, kterou jsem vůbec neznal. Trať mi ale seděla," pochvaloval si Kulhavý.

Velké ambice měl už loni, ale závod v rakouském Kirchbergu brzy vzdal. Dnes ovšem absolvoval celých 95 kilometrů a nejlépe ze všech. "Zůstali jsme v pěti a pak jsem klukům ve sjezdu ujel," doplnil Kulhavý, jenž si mohl dovolit donést kolo za cílovou pásku triumfálně nad hlavou.

Kulhavý zvládl dlouhý únik

Trať mužského závodu měřila 95 kilometrů a měla být velmi technická. Český spolufavorit Kristián Hynek navíc před závodem vyjádřil drobné obavy ze sjízdnosti tratě v návaznosti na deštivé počasí posledních dnů, podle záběrů z internetového přenosu se však tyto obavy nakonec nepotvrdily.

Českému olympijskému šampionovi z Londýna se povedlo odjet svým soupeřům zhruba v polovině závodu a osamoceně pokračoval až do cíle, kde si mohl dovolit svůj bicykl přenést přes cílovou pásku nad hlavou.

"Byl to skvělý závod. Letos jsem byl zraněný, pak jsem měl hodně smůly, o to jsem teď šťastnější. JAR je moje oblíbené místo, loni jsem tady vyhrál Cape Epic. Cross country a maraton je těžká kombinace, ale jsem teď na tom dobře. Možná se po XCO kariéře na maratony více zaměřím," přiznal.

Huříková si dojela pro bronz

Ženský závod ovládla dánská závodnice Annika Langvandová, druhá dojela olympijská šampionka z Pekingu Sabine Spitzová a bronzovou medaili si na krk pověsila Češka Tereza Huříková, která tak navázala na své vítězství na maratonském evropském šampionátu před dvěma týdny.

Sedmadvacetiletá Huříková, která se stala před téměř devíti lety juniorskou světovou šampionkou v cross country, dlouho čekala na medailový úspěch mezi seniorkami. Dočkala se až před dvěma týdny na ME v Irsku. I proto odjížděla na jih Afriky coby jedna z favoritek.

Tuto roli potvrdila, vylepšila loňskou šestou příčku a po triumfu na ME získala krátce po sobě další medaili. Rychlejší byly při neúčasti obhájkyně titulu Norky Gunn-Rity Dahleové-Flesjaaové jen nová mistryně světa Dánka Annika Langvadová a Němka Sabine Spitzová.

Mistrovství světa v maratonu horských kol v Pietermaritzburgu (JAR):

Muži (95 km): 1. Kulhavý (ČR) 4:15:59, 2. Lakata (Rak.) -3:18, 3. Sauser -4:13, 4. Huber (oba Švýc.) -6:58, 5. Vastaranta (Fin.) -7:27, 6. Wawak (Pol.) -7:40, ...11. Novák -13:37, 26. Hudeček -25:26, 31. Ulman -29:12, 34. Raboň (všichni ČR) -31:08.

Ženy (74 km): 1. Langvadová (Dán.) 3:50:54, 2. Spitzová (Něm.) -5:26, 3. Huříková (ČR) -8:57, 4. Süssová -16:13, 5. Kleinhansová (obě Švýc.) -20:38, 6. De Grootová (JAR) -21:36.