Bundesliga míří do Čech. Už za tři týdny bude v Praze boxovat německý šampion

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
8. 10. 2015 12:18
Byl to téměř podobný boj jako v boxerském ringu. Během několika dní dokázali činovníci pražského klubu BC BigBoard Praha vyjednat ukončení působení v české extralize a přesunout se směrem na západ: do německé nejvyšší soutěže – 1. německé bundesligy. V ní bude vedle pražského celku působit ještě domácí trojlístek SV Motor Babelsberg, BSK Seelze a Nordhäuser SV, který bude obhajovat titul.
Boxeři pražského BigBoardu se představí v německé bundeslize. Jak si povedou?
Boxeři pražského BigBoardu se představí v německé bundeslize. Jak si povedou? | Foto: Jan Hamaďák, www.hamady.eu

Praha – Byl to téměř podobný boj jako v boxerském ringu. Během několika dní dokázali činovníci pražského klubu BC BigBoard Praha vyjednat ukončení působení v české extralize a přesunout se směrem na západ: do německé nejvyšší soutěže – 1. německé bundesligy. V ní bude vedle pražského celku působit ještě domácí trojlístek SV Motor Babelsberg, BSK Seelze a Nordhäuser SV, který bude obhajovat titul.

"Bylo to všechno spíchnuté horkou jehlou. Ale jsem rád, že to vyšlo. O této šanci jsme se dozvěděli na začátku září a během necelých dvou týdnů museli všechno vyřešit," řekl Aktuálně.cz manažer pražského klubu Pavel Hynek.

Stálo to hodně času a ještě stát bude

Co vše musel zařídit? Především vystoupení z české extraligy. "Jasné 'Ja' z německé strany jsem dostal v noci před jednáním Sportovně technické komise České boxerské asociace (ČBA), kde jsem potřeboval mít jistotu, abychom nevystoupili z české soutěže a nakonec jsme neměli kde boxovat," vysvětluje Hynek.

BigBoard v posledním roce obsadil druhé místo v mezinárodní interlize, kde nastupovaly české, polské a slovenské kluby. Kvůli odstoupení Poláků ale soutěž zanikla. BigBoardu následně nevyšly námluvy s Boxing One, další soutěži na východ od našich hranic, kde ale působí i celky z Balkánu. A tak se následně rozhodli v pražském klubu vrátit do nejvyšší domácí soutěže.

"A pak přišla nabídka z Německa, která se jednoduše nedala odmítnout, která nás enormně zajímala," vypráví Hynek, proč se nakonec pozornost BigBoardu, který je tvořen boxery pražského Kutil Gymu, SK Boxing Praha a Pražského rohovníku, upřela na západ.

Pomohl majitel miliardář

"Připravovali jsme se na českou extraligu. Měli jsme poskládaný tým z pražských boxerů s možností využít slovenské reprezentanty v případě zranění. Ve většině vah jsme měli české šampiony. Všichni nás pasovali na jasného favorita. Papírově snadnější cestu vedoucí k českému titulu jsme ale vyměnili za složitou bitvu s kvalitními zahraničními soupeři," říká majitel klubu a finančník z J&T Dušan Palcr, který se v roce 2013 zasloužil o resuscitaci boxu z české metropole založením BigBoardu jakožto pomyslného nástupce legendárních Uhelných skladů.

"Pokud chceme český box posunout zpět na výsluní, musíme srovnat krok s těmi nejlepšími a absolvovat těžká utkání. A šest soubojů s německými týmy toto naplňuje," přidal. A Hynek jej doplňuje: "Německý boxerský trh je po tom britském největší v Evropě. Je ale vidět, že i tam mají problémy, když domácí nejvyšší soutěž boxují ve čtyřech. Přece jen konkurence v podobě WSB a APB (Profesionální soutěže amatérského boxu) je enormní."

"Účast v bundeslize je pro boxery dalším mezníkem. Základ týmu je stabilní a kluci si postupně prošli první ligou, extraligou i interligou. Nyní se jim nastavuje další meta, po WSB nejkvalitnější týmová boxerská soutěž. Je to obrovská motivace na jejich cestě na světový vrchol," neskrývá nadšení šéftrenér pražského celku Michal Soukup, bývalý kouč stříbrného olympijského medailisty Rudolfa Kraje.

V ní nepůsobil jen on, ale i šéf týmu Ladislav Kutil. "Někde v tělocvičně mám pohár pro jejího vítěze. Je to kvalitní soutěž. Navíc v Německu je box velmi populární. Za mé éry startovalo v lize osm týmů. Zřejmě krize dopadla i na naše západní sousedy. Dříve toto nebylo myslitelné. Vybírali si pouze pár nejlepších boxerů, ale snažili se tlačit samozřejmě Němce," říká Kutil, který v roce 1999 získal německý titul za Magdeburg a v roce 2000 stříbrnou medaili s týmem z Halle.

Bundesliga není zadarmo

Nahradit BC Straubing, který loni obsadil v soutěži poslední místo, ale není zadarmo. "Účast pro nás bude pochopitelně o něco nákladnější než interliga. Ale na rozdíl od české extraligy bude méně zápasů. Jedná se o amatérský box, takže se nepohybujeme v závratných milionových částkách, jak si často lidé o boxu myslí," odtajňuje částečně tradiční sportovní černou skříňku Hynek. Konkrétnější ale ani on být nechce.

Dle fundovaného odhadu Aktuálně.cz vyšla loňská interliga pražský celek na částku kolem milionu korun, letošní ročník v německé soutěži pak může rozpočet navýšit o 30 až 50 procent. Nejde ani tak o náklady za odměny boxerům, které zůstanou stejné (v řádech tisíců korun), ale spíše o startovné do ligy a výdaje za cesty. "Létat na zápasy nebudeme, ale o možnosti přespání před jsme uvažovali," říká Hynek.

A také za rozhodčí. Na česko-německých soubojích by měli být vždy neutrální sudí – jeden český, jeden německý a dva z dalších okolních evropských zemí. "Rozhodně sem nebudou létat třeba Kanaďané," usmívá se manažer týmu, který je sám špičkový český arbitr, s připomínkou na dění ve WSB, největší týmové boxerské soutěži světa.

WSB? To je úplně jiný svět

"Na druhou stranu, tady se bavíme o milionu, dvou v českých korunách, v případě WSB o milionu, dvou v dolarech. To je případ polského týmu, který je v soutěži chudým příbuzným," dodává pro porovnání zajímavá čísla. Ti nejlepší pak do WSB investují i desetinásobek této cifry.

Dobrou zprávou pro české fanoušky budiž, že ani navýšení rozpočtu by se nemělo výrazně dotknout cen vstupného do chrámu BigBoardu, kterým je zatím pražská Olšanka. Až v případě, že by její kapacita nestačila, uvažoval by klub o přesunu do větších prostor. Ve hře je Podvinný mlýn a také legendární Lucerna.

To vše je ale až hudba budoucnosti, aktuálně v kancelářích týmu řeší jiné věci. Mimo jiné i sestavu, ve které by se měla skloubit dohromady kvalita českého boxu s talentem.

"Chceme dávat šanci našim odchovancům, z nichž většina má i minimálně medaile z domácího šampionátu. Šanci dostanou i mladíci, ale musí mít výkonnost," burcuje Hynek potenciální zájemce o prestižní dres. Ti, kteří se do něj neprobojují, mohou startovat v domácí extralize za Děčín, který funguje jako farma pražského celku.

Proti BigBoardu nastoupí i Chládek

Jisté je, že dres BigBoardu neoblékne tuzemská jednička Zdeněk Chládek, který se ve středu představí jako jediný český zástupce na světovém šampionátu v katarském Dauhá. Důvodem je jeho smlouva s německým celkem SV Motor Babelsberg.

"Je to skvělá zpráva pro český box. Kluci dostanou šanci poměřit se s kvalitními soupeři. Nejlepší Němci sice boxují WSB, týmy ale mohou mít až čtyři cizince a rády toho využívají. Bundesliga má rozhodně větší kvalitu než česká extraliga, nebo než měla interliga," řekl Aktuálně.cz Chládek. Ten se se svými parťáky podívá do Prahy až příští rok – o víkendu 13. a 14. února.

Kromě toho, koho proti Chládkovi postavit, se budou muset Češi popasovat s ještě dalšími záludnostmi. V Německu se v každé váze přidává jedno kilo nad obvyklý limit. Navíc se zde neboxuje tradiční těžká váha do 91 kg, ale až supertíha nad tento limit. Místo klasických osmi zápasů tak v bundeslize chodí fanoušci na sedm.

Jedničkou v supertíze bude Táborský

Kvůli této neobvyklosti nastane v této váhové divizi v českém týmu menší třenice. BigBoard má pod smlouvou jedničku těžké váhy Davida Hoška i jeho velkého rivala, nyní už jedničku supertíhy, Daniela Táborského. Je tak možné, že by se museli v zápasovém programu střídat.

"Pro první zápas dáme šanci Danovi Táborskému. Je to jeho váhová kategorie a uvidíme, jak se s německým soupeřem popasuje. Pro Davida Hoška jsme domluvili v rámci bundesligového střetnutí přátelský zápas s kvalitním soupeřem z Německa," ukončuje kuloární dohady Pavel Hynek.

Hlavní problém je nyní s místem pro první domácí zápas. Tradiční sál hotelu Olšanka je pro termín premiéry BigBoardu v bundeslize obsazený. "Hledáme adekvátní náhradu. Lidé s bundesligou nepočítají, není rozběhlý marketing, proto na první kolo nemá smysl jít do nějaké z velkokapacitních hal. Chceme i nadále udržet skvělou atmosféru, kdy diváci sedí kousek od ringu," říká Pavel Hynek.

Na úvod přijede do Prahy německý šampion

Jak všechny komplikace BigBoard vyřeší, zjistí fanoušci už za necelé tři týdny. Zmíněný program tohoto ročníku 1. německé bundesligy odstartuje pražský celek tak jako tak v sobotu 24. října nejtvrdší možnou zatěžkávajícího zkouškou - soubojem s obhájcem titulu Nordhäuserem SV.

"Těšíme se a věříme, že přijde plná hala, a také v to, že nakonec budou zápasy bundesligy k vidění minimálně ze záznamu v televizi. Německý tým přijede i se svými fanoušky speciálním autobusem a určitě představí i zahraniční posily," zakončil Hynek, který momentálně jedná především se šéfem sportovní sekce O2 TV Markem Kindernayem.

 

Právě se děje

Další zprávy