Pátá medaile! Biatlonisté mají ze smíšené štafety stříbro

FOTO Další opojení biatlonistů, dočkala se i Vítková
Češi vyšperkovali skvělé olympijské představení ve své silné disciplíně, která měla pod pěti kruhy premiéru.
Češi jako vítězové smíšené štafety na startu Světového poháru v Östersundu vyrazili do závodu, v němž loni na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě vybojovali bronz, s číslem jedna.
Vítkovou na prvním úseku jako by hnala vpřed touha získat v Soči medaili a od začátku úvodního úseku byla v čele.
I když jednou musela dobíjet, předala Soukalové štafetu na průběžném třetím místě se ztrátou šesti sekund.
Foto: Reuters
Sport Sport
19. 2. 2014 16:40
České kvarteto ve smíšené štafetě nestačilo pouze na zcela suverénní Norsko.

Krasnaja Poljana - České biatlonové hody nekončí. Už pátou olympijskou medaili v tomto sportu na hrách v Soči získala ve středu smíšená štafeta, která nestačila pouze na zcela suverénní Norsko a bere stříbro.

V součtu s individuálními závody je to pro český biatlon už pátá medaile z těchto her, a to ještě čekají jak muže, tak ženy klasické štafetové závody.

Pro finišmena Ondřeje Moravce to byla už třetí medaile ze Soči, druhý cenný kov přidali Jaroslav Soukup a Gabriela Soukalová a první medaili bere z dnešního závodu Veronika Vítková.

"Bylo to trochu nervózní," řekl trenér Ondřej Rybář. Důvodem byl týmový závod a očekávání medaile i pro Vítkovou, která ji z elitní čtveřice ještě neměla. "Snažil jsem se to očekávání mírnit, ale samozřejmě od štafety všichni čekali nejvíc a já myslím, že i ta Verča (Vítková) si tady tu medaili ohromně zaslouží," uvedl kouč.

Bronz v premiéře této disciplíny na olympijských hrách bere Itálie, která si poradila s favorizovanými celky Německa, Ruska a Francie.

Björndalen překonal medailový rekord

Jednoznačný triumf Norů, kteří jeli v sestavě Bergerová, Eckhoffová, Björndalen a Svendsen, určil nejúspěšnějšího zimního olympionika v historii. Stal se jím čtyřicetiletý Ole Einar Björndalen, který ziskem třinácté medaile překonal svého krajana, běžce na lyžích Björna Dählieho.

Závod se vyvíjel od začátku poměrně jednoznačně a karty rozdaly už na prvním úseku Tora Bergerová a Veronika Vítková. Češka musela dobíjet jen jednou na "stojce" a předávala Gabriele Soukalové na třetím místě s minimálním odstupem za Norskem a Itálií.

Tři chyby Soukalová napravila

Soukalová se skvělým během rychle dostala na první místo, ovšem střelba vleže přinesla velkou krizi. Tři chyby Gabriela naštěstí dokázala smazat třemi náhradními náboji a na Norku Eckhoffovou příliš neztratila.

"Pořádně ve mně hrklo. Říkala jsem si, že to bude snad i trestný okruh, ale nakonec jsem to dostřílela a běželo se mi dneska neuvěřitelně dobře," komentovala Soukalová jeden z klíčových momentů závodu. "Trochu jsem měl strach, protože to nebylo snadné, ale smekám. V tomhle tlaku dobít tři rány, to nebylo jednoduchý," doplnil Rybář.

Na druhé střelbě už nezaváhala, ostatní chybovaly, a tak si Norsko a Česká republika vytvořily luxusní náskok. Ten udržovali i Björndalen se Soukupem. Druhý jmenovaný ovšem musel na rozdíl od seveřana dobíjet, a tak ztráta před posledním úsekem činila přes 40 vteřin.

Norský finišman Svendsen nepřipustil žádné komplikace, stejně jako Ondřej Moravec v boji o stříbro. Na poslední položce sice Čech jednou dobíjel, nicméně náskok před třetím Italem Hoferem byl obrovský.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy