Soukalová si docouvala pro třetí místo, Šlesingr dojel poslední

Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Sport Sport
Aktualizováno 6. 2. 2016 20:36
Ondřej Moravec se v hromadném závodě biatlonistů v kanadském Canmore dostal do elitní desítky, naopak Michalu Krčmářovi a Michalu Šlesingrovi se nedařilo. V závodě žen obsadila Gabriela Soukalová třetí příčku.

Canmore - Fenomenální výkonnost Gabriely Soukalové trvá i v kanadském Canmore. Vedoucí žena Světového poháru se podesáté v sezoně postavila na stupně vítězů, když v sobotním závodě s hromadným startem obsadila třetí místo. Zároveň prodloužila i svoji sérii umístění v první desítce. 

Závod vyhrála Dorothea Wiererová, Soukalová na ni ztratila 50 sekund. Eva Puskarčíková bez jediné střelecké chyby dojela dvanáctá, Veronika Vítková s třemi chybami osmnáctá. Závod jsme sledovali zde.

Dařilo se i Ondřeji Moravcovi, který prolomil sérii nepovedených výsledků a po delším čase se probojoval do elitní desítky. Za prvním Dominikem Windischem zaostal o 35 sekund a obsadil celkovou devátou příčku. Pro Itala to byly vůbec první stupně vítězů kariéry. Michal Krčmář doběhl pětadvacátý, Michal Šlesingr s osmi chybami na střelnici dokonce až úplně poslední, třicátý. Závod jsme sledovali živě zde.

Soukalová? Samá chvála

Skvělá, úžasná, neuvěřitelná. Tyto a další superlativy se po dalším závodě nesou k uším Gabriely Soukalové. Ta obstála i v dalším měření a upevnila si vedení v čele Světového poháru.

"Je to paráda. My ji můžeme zase jenom chválit. Žlutý dres je svazující, ale ona to zvládá až neuvěřitelně dobře. Všude se o ní mluví, všude je vidět, i tak je v pohodě a koncentrovaná jen na svůj výkon," pěl po závodě ódy na svou svěřenkyni v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Ve finiši si dokonce dovolila Soukalová nevídaný kousek, kdy do cíle dojela pozpátku:

Dalším Češkám se vedlo rovněž solidně. Za celý závod se ani jednou neminula Eva Puskarčíková, jenže vinou velmi pomalého běhu jí to stačilo jen na 12. příčku. "Bohužel je z formy. Na trati kroutila hlavou, nejelo se jí dobře. Čtyři nuly jsou ale čtyři nuly. Škoda, že z toho není desítka," řekl Vítek.

Hned na první položce vleže třikrát chybovala Veronika Vítková a měla tak prakticky po závodě. Nic však nezabalila a z posledního místa se nakonec vyškrábala až na místo osmnácté, když z dalších patnácti terčů netrefila jediný.

Muže trápily lyže

Moravec měl v Kanadě velké problémy s aklimatizací, související s osmihodinovým časovým posunem. Dnes se však cítil lépe než v předchozích dnech a na trati to bylo znát. "Ondru ještě včera bolela hlava a moc nespal. Dneska to ale bylo konečně lepší," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Marek Lejsek.

Závod se však nepovedl českému servisu. Ani jednomu z českých závodníků nejely úplně dobře lyže. "Bylo to opravdu špatné. Podmínky pro přípravu byly hodně složité. Byli jsme ráno testovat mázu, pak napadlo půl metru sněhu a vše se jelo nanovo," litoval Lejsek.

Ani střelecky se však vůbec nepovedl závod dalším dvěma českým zástupcům. Michal Krčmář chyboval sedmkrát a Michal Šlesingr dokonce osmkrát. "Oba kluci to nezvládli. Na střelnici se hodně točil vítr, ale nechci se vymlouvat, podmínky měli všichni stejné," hodnotil Lejsek.

Zítra se program v kanadském Canmore uzavře závody štafet.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 53 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy