SP v biatlonu • Hromadný start žen • 13:00

Biatlon ŽIVĚ: Soukalové se poslední závod nepovedl

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru biatlonistek. Dnes budeme sledovat vůbec poslední závod letošní sezony. V Oslu uzavře pro Českou republiku veleúspěšný ročník závod s hromadným startem. Začíná ve 13 hodin.

Takzvaného "masáku" se, jak je obvyklé, zúčastní pouze třicet nejlepších závodnic hodnocení Světového poháru. Z českých reprezentantek tedy uvidíme pouze Gabrielu Soukalovou a Veroniku Vítkovou.

Návrat olympionici - přílet do Prahy
Návrat olympionici - přílet do Prahy | Foto: CPA Eduard Erben

A o co dnes půjde? V případě českých biatlonistek především o udržení stávajících pozic. Gabriela Soukalová je čtvrtá a na třetí Darju Domračevovou už se dotáhnout nemůže. Za ní je ale nával. Pátá Ruska Olga Viljuchinová má jen o osm bodů méně, na dostřel je také Norka Tiril Eckhoffová a Slovenka Anastasia Kuzminová.

Gabriela Koukalová se stříbrnou medailí v Soči 2014.
Gabriela Koukalová se stříbrnou medailí v Soči 2014. | Foto: ČTK

Veronika Vítková se ještě může pokusit sesadit z osmé pozice Ukrajinku Valj Semerenkovou, ovšem musí si dát pozor na desátou Andreu Henkelovou z Německa.

Dnes se také rozhodne o celkové vítězce letošního Světového poháru. Jisté je, že to bude buď Kaisa Mäkäräinenová, nebo Tora Bergerová. Finka vede o deset bodů.

Mäkäräinenová udělala velký krok ke křišťálovému glóbu před týdnem doma v Kontiolahti, kde ovládla všechny tři závody. Na Holmenkollenu se ale daří více domácí Norce Toře Bergerové, která byla dvakrát druhá. Uvidíme, jaká biatlonová hvězda bude více zářit dnes.

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová
Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová | Foto: www.biathlonworld.com

Pojďme ale zpět ke Gabriele Soukalové. Ta v Oslu zvládla po nemoci velmi dobře sprint, ve kterém skončila pátá. Stíhací závod ji ale nezastihl v ideální střelecké formě a česká jednička se po šesti chybách propadla na čtrnácté místo.

"Mrzí mě to, dělala jsem, co jsem mohla, ale tady ta střelnice mi vůbec nesedí. V minulosti jsem tu nešla nikdy závod čistě. Letos se mi to sice povedlo ve sprintu, ale ve stíhačce už zase ne. Nevím, čím to je. Asi bych si tu měla před sezonou udělat nějaké soustředění, abych se to naučila," řekla s nadsázkou Soukalová.

Soči 2014, biatlon štafeta Ž: Gabriela Soukalová
Soči 2014, biatlon štafeta Ž: Gabriela Soukalová | Foto: Reuters

Třicet nejlepších závodnic se na startu seřadí do tří řad. V té první bude těchto deset biatlonistek: Mäkäräinenová, Bergerová, Domračevová, Soukalová, Viljuchinová, Eckhoffová, Kuzminová, Valj Semerenková, Vítková a Henkelová.

Dnešní závod je také ve znamení loučení. Poslední závod kariéry čeká na osminásobné mistryně světa Toru Bergerovou a Andreu Henkelovou. S biatlonem po sezoně končí také například Slovinka Teja Gregorinová nebo další Norka Flatlandová.

Na Holmenkollenu už je vše připraveno. Závod odstartuje za pár minut.

Závod byl zahájen!

Tora Bergerová vystartovala nejlépe a ze stadionu odjíždí na prvním místě. Hned za ní je celý peloton.

Veronika Vítková se drží velmi dobře, zatím je na pátém místě, Gabriela Soukalová zhruba dvanáctá.

Na prvním místě vystřídala Bergerovou Darja Domračevová. Běloruska udává tempo, ostatní favoritky jsou ale těsně za ní. Mäkäräinenová je čtvrtá, Soukalová desátá, Viljuchinová třináctá.

Od pelotonu se oddělila desetičlenná skupinka, která má pár vteřin náskoku. Mezi nejlepšími nechybí dvě české reprezentantky, Vítková je čtvrtá, Soukalová devátá.

Je tady první střelba, začínáme v leže...

Veronika Vítková i Gabriela Soukalová musí na jedno trestné kolo! Mäkäräinenová jde na dvě, stejně jako Domračevová, Bergerová má jednu chybu.

Na první místo se dostala Ruska Olga Zajcevová, která úvodní "ležku" zvládla bravurně. Vítková je dvanáctá a Soukalová sedmnáctá.

Startovní pole se po úvodní střelbě zajímavě přelilo. Z té nejlepší desítky nezastřílel čistě snad nikdo a na čelo se dostaly závodnice takzvaně z druhého sledu.

Biatlonistky ale mají ještě před sebou tři střelecké položky, stát se může cokoli.

Mezičas 3,4 km: 1. Zajcevová, 2. Hildebrandová, 3. Dahlmeierová, 4. Kocherová, 5. Preussová, 6. Flatlandová, 7. Gregorinová, 8. Stroemstedtová, 9. Kuzminová, 10. Romanovová... 13. Vítková, 14. Soukalová... 16. Bergerová

Běžecký čas Gabriely Soukalové vypadá velmi dobře, jako jedna z mála byla rychlejší než uhánějící Ruska Zajcevová. Rozhodovat se ale bude spíše na střelnici, která Soukalové příliš nesedí.

Mezičas 4,3 km: 1. Zajcevová ... 11. Soukalová, 12. Vítková

Olga Zajcevová už přijíždí na stadion, podruhé dnes se bude střílet v leže...

Zajcevová má jednu chybu, Dahlmeirová a Kocherová stoprocentní, Hildebrandová jedna chyba.

To není dobré, Gabriela Soukalová dvakrát minula, což znamená 300 metrů navíc. Veronika Vítková udělala jednu chybu.

Bergerová se po čtvrté střelbě posunula na sedmou pozici, Domračevová na čtrnáctém místě, Mäkäräinenová šestnáctá, těsně před Veronikou Vítkovou.

Do čela se dostala Němka Laura Dahlmeierová. Gabriela Soukalová klesla až na šestadvacáté místo.

Mezičas 5,8 km: 1. Dahlmeierová, 2. Kocherová +4, 3. Zajcevová +12, 4. Gregorinová +13, 5. Viljuchinová +19, 6. Domračevová +26, 7. Bergerová +28, 8. Henkelová +29, 9. Hildebrandová +30, 10. Mäkäräinenová +31.

Gabriela Soukalová je na čtyřiadvacátém místě, její ztráta je obrovská.

Dahlmeirová a další vedoucí závodnice už potřetí střílejí, tentokrát ve stoje...

Němka jednou míjí! Zajcevová dvakrát, Kocherová třikrát, Gregorinová jednou... Bergerová má tři chyby! Domračevová jednou netrefila, Mäkäräinenová stejně tak.

Veronika Vítková vyčistila položku a polepší si! Gabriela Soukalová se opět nevyhnula omylu, naštěstí byl pouze jeden.

Veronika Vítková se posunula na deváté místo, Gabriela Soukalová na sedmnácté.

Na čele je tedy stále Němka Laura Dahlmeierová, druhá je Slovinka Gregorinová, Darja Domračevová už je třetí.

Gabriela Soukalová zatím výrazně ztrácí v souboji o celkové čtvrté místo v SP oproti Rusce Viljuchinové, která je momentálně sedmá. V boji o křišťálový globus má zase v této chvíli navrch Mäkäräinenová před Bergerovou.

Mezičas 8,4 km: 1. Dahlmeierová, 2. Gregorinová +7, 3. Domračevová +10, 4. Crawfordová +30, 5. Vítková +31, 6. Gasparinová +32.

Veronika Vítková jede zatím výborně a z devátého místa po třetí střelbě se už posunula na pátou pozici.

Darja Domračevová už jde před Slovinku Gregorinovou na druhé místo. Dahlmeierová na čele drží desetivteřinový náskok. Vítková se teď zase propadla na devátou pozici, tam je to hodně našlapané.

Závodnice mají za sebou deset kilometrů, přichází poslední střelecká položka sezony...

Dahlmeierová, Domračevová i Gregorinová jdou na jedno trestné kolo!

Mäkäräinenová jednou chybuje, to znamená, že téměř jistě vyhraje Světový pohár, protože Bergerová ještě ani nestřílí.

Veronika Vítková jde na jedno trestné kolo, stejně jako Gabriela Soukalová. Ta zřejmě přijde o čtvrté místo v SP, protože Viljuchinová byla opět čistá.

Na čelo se po čtvrté střelbě znovu dostala Olga Zajcevová z Ruska!

Vítková je desátá a Mäkäräinenová jedenáctá. Soukalová na sedmnácté pozici.

Mezičas 10,8 km: 1. Kuzminová, 2. Zajcevová +2,6, 3. Domračevová +5, 4. Gregorinová, 5. Dorin-Habertová, +9,6, 6. Dahlmeierová +12...

Pět závodnic je seřazených v pár vteřinách, to bude velký boj o stupně vítězů. Osobně bych favorizoval Darju Domračevovou, ale také vítězka včerejšího sprintu Slovenka Kuzminová by jistě ráda zvítězila.

Mezičas 700 metrů před cílem: 1. Kuzminová, 2. Zajcevová, 3. Domračevová, 4. Gregorinová +9...

Anastasia Kuzminová ve stoupání pláchla soupeřkám a zdá se, že Slovensko zažije na závěr sezony další velkou biatlonovou radost!

Domračevová překvapivě nedokáže předjet ani Zajcevovou, ani Gregorinovou.

Anastasia Kuzminová vede, ovšem vystartovala za ní Slovinka Gregorinová. Třetí už je Francouzka Dorin-Habertová! Ta předběhla Domračevovou.

Anastasia Kuzminová ze Slovenska posedmé v kariéře vítězí v závodě Světového poháru!

Druhá končí v posledním závodu kariéry Slovinka Gregorinová, třetí je Francouzka Habertová, čtvrtá Darja Domračevová a pátá Olga Zajcevová.

Šestá končí Němka Dahlmeierová, sedmá Mäkäräinenová, která se tak stává celkovou vítězkou seriálu.

Veronika Vítková přijíždí do cíle na dvanáctém místě a má šanci na to, aby si v celkovém pořadí polepšila.

Tora Bergerová končí čtrnáctá...

A na sedmnáctém místě dokončila dnešní loučení se sezonou Gabriela Soukalová.

Šestatřicetiletá Andrea Henkelová již v cíli popíjí šampaňské, se zlatou korunou na hlavě. Němka se loučí s kariérou.

Tady je ještě jednou pořadí dnešního závodu s hromadným startem: 1. Kuzminová, 2. Gregorinová, 3. Habertová, 4. Domračevová, 5. Zajcevová, 6. Dahlmeierová ... 12. Vítková, 17. Soukalová.

Dobrá zpráva, Gabriela Soukalová nakonec o jeden jediný bodík udržela čtvrté místo v SP. Tak to je velký úspěch pro český biatlon.

Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru.
Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru. | Foto: Facebook, Gabriela Soukalová

Celkové pořadí Světového poháru: 1. Mäkäräinenová, 2. Bergerová, 3. Domračevová, 4. Soukalová, 5. Viljuchinová.

To je z online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek neděle.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Česko uzavřelo dohodu o ekonomické spolupráci s Katarem, vznikne i ambasáda v Česku

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu v Praze byli u podpisu dohod o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též země schválí dohodu o ochraně investic. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci podepsali podle informací Hradu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura (ODS) podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. "Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje," uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po tiskové konferenci novinářům řekl, že Zeman s katarským emírem hovořili také o možnostech přepravy zemního plynu a o časovém rámci. "Emír říkal, že jsou naprosto otevření, že ještě ve středu v rámci gesčních ministerstev dá pokyn, aby se snažili uzavřít dohodu v co nejkratším termínu," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy