SP v biatlonu • Hromadný start žen • 13:00

Biatlon ŽIVĚ: Soukalové se poslední závod nepovedl

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru biatlonistek. Dnes budeme sledovat vůbec poslední závod letošní sezony. V Oslu uzavře pro Českou republiku veleúspěšný ročník závod s hromadným startem. Začíná ve 13 hodin.

Takzvaného "masáku" se, jak je obvyklé, zúčastní pouze třicet nejlepších závodnic hodnocení Světového poháru. Z českých reprezentantek tedy uvidíme pouze Gabrielu Soukalovou a Veroniku Vítkovou.

Návrat olympionici - přílet do Prahy
Návrat olympionici - přílet do Prahy | Foto: CPA Eduard Erben

A o co dnes půjde? V případě českých biatlonistek především o udržení stávajících pozic. Gabriela Soukalová je čtvrtá a na třetí Darju Domračevovou už se dotáhnout nemůže. Za ní je ale nával. Pátá Ruska Olga Viljuchinová má jen o osm bodů méně, na dostřel je také Norka Tiril Eckhoffová a Slovenka Anastasia Kuzminová.

Soči 2014, biatlon: Gabriela Soukalová se stříbrnou medailí
Soči 2014, biatlon: Gabriela Soukalová se stříbrnou medailí | Foto: ČTK

Veronika Vítková se ještě může pokusit sesadit z osmé pozice Ukrajinku Valj Semerenkovou, ovšem musí si dát pozor na desátou Andreu Henkelovou z Německa.

Dnes se také rozhodne o celkové vítězce letošního Světového poháru. Jisté je, že to bude buď Kaisa Mäkäräinenová, nebo Tora Bergerová. Finka vede o deset bodů.

Mäkäräinenová udělala velký krok ke křišťálovému glóbu před týdnem doma v Kontiolahti, kde ovládla všechny tři závody. Na Holmenkollenu se ale daří více domácí Norce Toře Bergerové, která byla dvakrát druhá. Uvidíme, jaká biatlonová hvězda bude více zářit dnes.

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová
Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová | Foto: www.biathlonworld.com

Pojďme ale zpět ke Gabriele Soukalové. Ta v Oslu zvládla po nemoci velmi dobře sprint, ve kterém skončila pátá. Stíhací závod ji ale nezastihl v ideální střelecké formě a česká jednička se po šesti chybách propadla na čtrnácté místo.

"Mrzí mě to, dělala jsem, co jsem mohla, ale tady ta střelnice mi vůbec nesedí. V minulosti jsem tu nešla nikdy závod čistě. Letos se mi to sice povedlo ve sprintu, ale ve stíhačce už zase ne. Nevím, čím to je. Asi bych si tu měla před sezonou udělat nějaké soustředění, abych se to naučila," řekla s nadsázkou Soukalová.

Soči 2014, biatlon štafeta Ž: Gabriela Soukalová
Soči 2014, biatlon štafeta Ž: Gabriela Soukalová | Foto: Reuters

Třicet nejlepších závodnic se na startu seřadí do tří řad. V té první bude těchto deset biatlonistek: Mäkäräinenová, Bergerová, Domračevová, Soukalová, Viljuchinová, Eckhoffová, Kuzminová, Valj Semerenková, Vítková a Henkelová.

Dnešní závod je také ve znamení loučení. Poslední závod kariéry čeká na osminásobné mistryně světa Toru Bergerovou a Andreu Henkelovou. S biatlonem po sezoně končí také například Slovinka Teja Gregorinová nebo další Norka Flatlandová.

Na Holmenkollenu už je vše připraveno. Závod odstartuje za pár minut.

Závod byl zahájen!

Tora Bergerová vystartovala nejlépe a ze stadionu odjíždí na prvním místě. Hned za ní je celý peloton.

Veronika Vítková se drží velmi dobře, zatím je na pátém místě, Gabriela Soukalová zhruba dvanáctá.

Na prvním místě vystřídala Bergerovou Darja Domračevová. Běloruska udává tempo, ostatní favoritky jsou ale těsně za ní. Mäkäräinenová je čtvrtá, Soukalová desátá, Viljuchinová třináctá.

Od pelotonu se oddělila desetičlenná skupinka, která má pár vteřin náskoku. Mezi nejlepšími nechybí dvě české reprezentantky, Vítková je čtvrtá, Soukalová devátá.

Je tady první střelba, začínáme v leže...

Veronika Vítková i Gabriela Soukalová musí na jedno trestné kolo! Mäkäräinenová jde na dvě, stejně jako Domračevová, Bergerová má jednu chybu.

Na první místo se dostala Ruska Olga Zajcevová, která úvodní "ležku" zvládla bravurně. Vítková je dvanáctá a Soukalová sedmnáctá.

Startovní pole se po úvodní střelbě zajímavě přelilo. Z té nejlepší desítky nezastřílel čistě snad nikdo a na čelo se dostaly závodnice takzvaně z druhého sledu.

Biatlonistky ale mají ještě před sebou tři střelecké položky, stát se může cokoli.

Mezičas 3,4 km: 1. Zajcevová, 2. Hildebrandová, 3. Dahlmeierová, 4. Kocherová, 5. Preussová, 6. Flatlandová, 7. Gregorinová, 8. Stroemstedtová, 9. Kuzminová, 10. Romanovová... 13. Vítková, 14. Soukalová... 16. Bergerová

Běžecký čas Gabriely Soukalové vypadá velmi dobře, jako jedna z mála byla rychlejší než uhánějící Ruska Zajcevová. Rozhodovat se ale bude spíše na střelnici, která Soukalové příliš nesedí.

Mezičas 4,3 km: 1. Zajcevová ... 11. Soukalová, 12. Vítková

Olga Zajcevová už přijíždí na stadion, podruhé dnes se bude střílet v leže...

Zajcevová má jednu chybu, Dahlmeirová a Kocherová stoprocentní, Hildebrandová jedna chyba.

To není dobré, Gabriela Soukalová dvakrát minula, což znamená 300 metrů navíc. Veronika Vítková udělala jednu chybu.

Bergerová se po čtvrté střelbě posunula na sedmou pozici, Domračevová na čtrnáctém místě, Mäkäräinenová šestnáctá, těsně před Veronikou Vítkovou.

Do čela se dostala Němka Laura Dahlmeierová. Gabriela Soukalová klesla až na šestadvacáté místo.

Mezičas 5,8 km: 1. Dahlmeierová, 2. Kocherová +4, 3. Zajcevová +12, 4. Gregorinová +13, 5. Viljuchinová +19, 6. Domračevová +26, 7. Bergerová +28, 8. Henkelová +29, 9. Hildebrandová +30, 10. Mäkäräinenová +31.

Gabriela Soukalová je na čtyřiadvacátém místě, její ztráta je obrovská.

Dahlmeirová a další vedoucí závodnice už potřetí střílejí, tentokrát ve stoje...

Němka jednou míjí! Zajcevová dvakrát, Kocherová třikrát, Gregorinová jednou... Bergerová má tři chyby! Domračevová jednou netrefila, Mäkäräinenová stejně tak.

Veronika Vítková vyčistila položku a polepší si! Gabriela Soukalová se opět nevyhnula omylu, naštěstí byl pouze jeden.

Veronika Vítková se posunula na deváté místo, Gabriela Soukalová na sedmnácté.

Na čele je tedy stále Němka Laura Dahlmeierová, druhá je Slovinka Gregorinová, Darja Domračevová už je třetí.

Gabriela Soukalová zatím výrazně ztrácí v souboji o celkové čtvrté místo v SP oproti Rusce Viljuchinové, která je momentálně sedmá. V boji o křišťálový globus má zase v této chvíli navrch Mäkäräinenová před Bergerovou.

Mezičas 8,4 km: 1. Dahlmeierová, 2. Gregorinová +7, 3. Domračevová +10, 4. Crawfordová +30, 5. Vítková +31, 6. Gasparinová +32.

Veronika Vítková jede zatím výborně a z devátého místa po třetí střelbě se už posunula na pátou pozici.

Darja Domračevová už jde před Slovinku Gregorinovou na druhé místo. Dahlmeierová na čele drží desetivteřinový náskok. Vítková se teď zase propadla na devátou pozici, tam je to hodně našlapané.

Závodnice mají za sebou deset kilometrů, přichází poslední střelecká položka sezony...

Dahlmeierová, Domračevová i Gregorinová jdou na jedno trestné kolo!

Mäkäräinenová jednou chybuje, to znamená, že téměř jistě vyhraje Světový pohár, protože Bergerová ještě ani nestřílí.

Veronika Vítková jde na jedno trestné kolo, stejně jako Gabriela Soukalová. Ta zřejmě přijde o čtvrté místo v SP, protože Viljuchinová byla opět čistá.

Na čelo se po čtvrté střelbě znovu dostala Olga Zajcevová z Ruska!

Vítková je desátá a Mäkäräinenová jedenáctá. Soukalová na sedmnácté pozici.

Mezičas 10,8 km: 1. Kuzminová, 2. Zajcevová +2,6, 3. Domračevová +5, 4. Gregorinová, 5. Dorin-Habertová, +9,6, 6. Dahlmeierová +12...

Pět závodnic je seřazených v pár vteřinách, to bude velký boj o stupně vítězů. Osobně bych favorizoval Darju Domračevovou, ale také vítězka včerejšího sprintu Slovenka Kuzminová by jistě ráda zvítězila.

Mezičas 700 metrů před cílem: 1. Kuzminová, 2. Zajcevová, 3. Domračevová, 4. Gregorinová +9...

Anastasia Kuzminová ve stoupání pláchla soupeřkám a zdá se, že Slovensko zažije na závěr sezony další velkou biatlonovou radost!

Domračevová překvapivě nedokáže předjet ani Zajcevovou, ani Gregorinovou.

Anastasia Kuzminová vede, ovšem vystartovala za ní Slovinka Gregorinová. Třetí už je Francouzka Dorin-Habertová! Ta předběhla Domračevovou.

Anastasia Kuzminová ze Slovenska posedmé v kariéře vítězí v závodě Světového poháru!

Druhá končí v posledním závodu kariéry Slovinka Gregorinová, třetí je Francouzka Habertová, čtvrtá Darja Domračevová a pátá Olga Zajcevová.

Šestá končí Němka Dahlmeierová, sedmá Mäkäräinenová, která se tak stává celkovou vítězkou seriálu.

Veronika Vítková přijíždí do cíle na dvanáctém místě a má šanci na to, aby si v celkovém pořadí polepšila.

Tora Bergerová končí čtrnáctá...

A na sedmnáctém místě dokončila dnešní loučení se sezonou Gabriela Soukalová.

Šestatřicetiletá Andrea Henkelová již v cíli popíjí šampaňské, se zlatou korunou na hlavě. Němka se loučí s kariérou.

Tady je ještě jednou pořadí dnešního závodu s hromadným startem: 1. Kuzminová, 2. Gregorinová, 3. Habertová, 4. Domračevová, 5. Zajcevová, 6. Dahlmeierová ... 12. Vítková, 17. Soukalová.

Dobrá zpráva, Gabriela Soukalová nakonec o jeden jediný bodík udržela čtvrté místo v SP. Tak to je velký úspěch pro český biatlon.

Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru.
Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru. | Foto: Facebook, Gabriela Soukalová

Celkové pořadí Světového poháru: 1. Mäkäräinenová, 2. Bergerová, 3. Domračevová, 4. Soukalová, 5. Viljuchinová.

To je z online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek neděle.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy