Biatlon: Němky mají zlato, Neunerová slaví desátý titul

13. 3. 2011 14:05
Neunerová se stala nejúspěšnější biatlonistkou historie
Magdalena Neunerová.
Magdalena Neunerová. | Foto: Reuters

Chanty Mansijsk - Poslední zlatou medaili na mistrovství světa v biatlonu v ruském Chanty Mansijsku ukořistily Němky. Největší podíl na dnešním triumfu měla finišmanka Magdalena Neunerová, která v posledním okruhu stáhla ztrátu téměř 25 sekund na Ukrajinku Oksanu Chvostěnkovou a s desátým titulem v kariéře se stala vůbec nejúspěšnější biatlonistkou historie.

Teprve čtyřiadvacetiletá Neunerová převzala štafetu na čtvrtém místě, ale při dvou zastávkách na střelnici jen jednou dobíjela a předvedla raketový běh.

Závod s hromadným startem vyhrál na MS Nor Svendsen

Šampionka ze sprintu i závodu s hromadným startem získala pro sebe třetí zlato z MS v Chanty Mansijsku a v historickém pořadí nejúspěšnějších biatlonistek předstihla ještě se třemi stříbry Rusku Jelenu Golovinovou (10 zlatých - 1 stříbro - 1 bronz).

Spolu s Neunerovou se ze zlata radovaly Andrea Henkelová, Miriam Gössnerová a Tina Bachmannová. Chvostěnková si s ukrajinskou vlajkou v ruce na cílové rovince vychutnala stříbrnou radost, bronz získaly Francouzky.

Češky zopakovaly 12. místo ze šampionátu před dvěma lety v Koreji. Veronika Vítková sice po své druhé střelbě na úvodním úseku figurovala na druhé příčce, ale její kolegyně Gabriela Soukalová, Barbora Tomešová i Zdenka Vejnarová se nevyvarovaly trestných okruhů a s celkovými čtyřmi skončily s odstupem 5:43 minut za vítěznými Němkami.

Německá výprava vyhrála na Sibiři hodnocení národů se čtyřmi zlatými a třemi bronzy. Druhé skončilo Norsko (4-1-3) před Francií (1-1-2). Český biatlon se cenného kovu nedočkal, nejlepšími výsledky byla osmá místa Michala Šlesingra (ve stíhačce) a nečekaně i Veroniky Vítkové (vytrvalostní závod).

Mistrovství světa v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko) - štafeta žen na 4x6 km:

1. Německo (Henkelová, Gössnerová, Bachmannová, Neunerová) 1:13:31,1 (2 tr. okruhy + 13 dobíjení), 2. Ukrajina (Valj Semerenková, Vita Semerenková, Pidhrušná, Chvostěnková) -24,5 (0+4), 3. Francie (Bescondová, Brunetová, Boilleyová, Dorinová) -47,2 (0+9), 4. Bělorusko -1:47,4 (1+6), 5. Itálie -2:42,7 (1+7), 6. Norsko -2:53,1 (2+14), 7. Švédsko -3:04,0 (0+9), 8. Slovensko -4:12,7 (1+12), 9. Rusko -4:33,2 (6+12), 10. Polsko -4:55,5 (0+9), ...12. Česko (Vítková, Soukalová, Tomešová, Vejnarová) -5:42,7 (4+14).