Běžkyně na lyžích Nováková má bronz z MS do 23 let

Aktualizováno 23. 2. 2016 17:23
Závod v rumunském Rašnově vyhrála Ruska Anastasia Šedovová, na kterou Nováková ztratila 17 sekund, druhá byla s mankem 13,1 sekundy na vítězku Němka Victoria Carlová.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Svaz lyžařů ČR

Rašnov - Aktuální nejlepší česká běžkyně na lyžích Petra Nováková vybojovala na mistrovství světa v klasickém lyžování do 23 let bronz v závodu na 10 km klasickou technikou. Závod v rumunském Rašnově vyhrála Ruska Anastasia Šedovová, na kterou Nováková ztratila 17 sekund, druhá byla s mankem 13,1 sekundy na vítězku Němka Victoria Carlová.

Novákové se nevydařil pondělní sprint, ale v distančním závodu ukázala, že je velkým příslibem do budoucna. Od prvního mezičasu totiž vedla a v polovině závodu měla na pozdější vítězku náskok dokonce více než dvacet sekund. Ještě při vjezdu do posledního ze čtyř okruhů byla v čele, v závěru ale na dvě rivalky ztratila. Přesto vybojovala první velkou medaili v kariéře.

"Jsem strašně ráda, že mám něco hmatatelného, že to není jen výsledek na papíře, ale že mi bude viset doma," radovala se Nováková. "Samozřejmě jsem pokukovala po zlaté, tři čtvrtiny závodu jsem na něj jela. Ale i když se snažím jet s rezervou, tak jsem stejně na konci pomalejší. Jsem strašně ráda za bronz," uvedla v tiskové zprávě svazu.

Po sprintu na sebe byla naštvaná. "Protože jsem si to tam v jedné zatáčce nepohlídala, takže jsem to protaktizovala. Ale dneska jsem si to zase trochu vybrala zpátky," konstatovala. Před svým posledním závodem na 10 km volnou technikou ve čtvrtek si zvedla sebevědomí. "Doufám, že to vytáhnu ještě víc," věřila dvaadvacetiletá běžkyně. Petra Hynčicová a Andrea Klementová se umístily ve čtvrté desítce.

Bronz Novákové je první českou medailí z mistrovství světa juniorů a třiadvacítek po sedmi letech. Naposledy se z cenného kovu radoval Aleš Razým, který v roce 2009 triumfoval ve sprintu v kategorii do 23 let. Na následujících šesti šampionátech včetně domácího MS 2013 v Liberci vyšli Češi medailově naprázdno. Dohromady od roku 1993 vybojovali sedm zlatých, devět stříbrných a 15 bronzových medailí.

Na medaili dnes útočil také skokan Viktor Polášek, jenž nakonec obsadil čtvrtou pozici. Osmnáctiletý závodník z Nového Města na Moravě zaostal za bronzem o 4,1 bodu, jeho zkušenější reprezentační kolega Tomáš Vančura skončil sedmý. Titul získal Němec David Siegel před Slovincem Domenem Prevcem, mladším bratrem lídra Světového poháru Petera Prevce.

Zklamání si prožil sdruženář Tomáš Portyk. Po pondělním pádu na můstku dnes do běhu nenastoupil. "Bohužel dnes jsem se nemohl zapojit do boje o medaile. Jelikož jsem po včerejším nejdelším skoku spadl a po pádu jsem trošku otřesen. Ale doufám, že se brzy dám do kupy a budu se moct ukázat v dalším závodě," napsal Portyk na facebooku. Ze zbývající české trojice skončil nejlépe Lukáš Daněk na 17. místě.

Mistrovství světa juniorů a do 23 let v klasickém lyžování v Rašnově (Rumunsko):

Běh na lyžích:

Muži do 23 let - 15 km klasicky: 1. Burman (Švéd.) 40:02,0, 2. Červotkin (Rus.) -26,8, 3. Gunnulfsen (Nor.) -36,6, ...13. Knop -2:12,2, 26. Fellner -3:14,9, 35. Šeller -4:03,1, 57. Antoš (všichni ČR) -6:32,5.

Ženy do 23 let - 10 km klasicky: 1. Šedovová (Rus.) 28:49,4, 2. Carlová (Něm.) -13,1, 3. Nováková -17,0, ...32. Hynčicová -3:20,9, 36. Klementová (všechny ČR) -4:16,9.

Junioři - 10 km klasicky: 1. Klaebo (Nor.) 28:57,8, 2. Kim (Korea) -11,2, 3. Lepistö (Fin.) -25,4, ...8. Novák -54,3, 44. Pilz -2:30,0, 49. Dudek -2:59,0, 51. Macháč (všichni ČR) -3:01,4.

Juniorky - 5 km klasicky: 1. Johansenová 15:34,0, 2. L. Wengová (obě Nor.) -5,3, 3. Fräbelová (Něm.) -10,7, ...39. Staňková -2:13,1, 48. Sixtová -2:26,9, 53. Janatová -2:44,4, 60. Lubinová (všechny ČR) -3:35,6.

Skoky na lyžích:

Junioři: 1. Siegel (Něm.) 249,0 b. (95+96,5 m), 2. D. Prevc (Slovin.) 245,0 (95+95,5), 3. Kobajaši (Jap.) 244,8 (96,5+94), 4. Polášek 240,7 (96,5+94,5), ...7. Vančura 226,1 (88,5+92), 35. Michálek 101,2 (85,5), 50. Sakala (všichni ČR) 85,7 (80,5).

Severská kombinace:

Junioři: 1. Flaschberger (Rak.) 28:02,1, 2. Geiger -59,6, 3. Weber (oba Něm.) -1:08,5, ...17. Daněk -4:10,3, 22. Pažout -5:13,1, Vytrval nedokončil, Portyk (všichni ČR) nenastoupil do běhu.