Bez Prahy. Kandidáti na olympiádu bojují o přízeň

Ivo Pospíšil, ip
17. 6. 2009 16:15
O LOH usiluje Tokio, Chicago, Madrid a Rio de Janiero
O kandidaturu usilují čtyři světová města, teď už bez Prahy
O kandidaturu usilují čtyři světová města, teď už bez Prahy | Foto: Aktuálně.cz

Lausanne - Madrid, Tokio, Chicago, nebo snad Rio de Janeiro? Takové je čtyřčlenné složení kandidátů na pořadatelství letních olympijských her v roce 2016. Po říjnových volbách se však bude radovat jen jeden.  

Představitelé vybraných měst se proto ve středu sešli ve švýcarském Lausanne, aby zde svými projekty na poslední chvíli zaujali členy Mezinárodního olympijského výboru (IOC).

Všeobecně je očekáváno, že se mítinku zúčastní celkem devadesát představitelů ze 107 možných. Všichni kandidáti mají na celkovou prezentaci své destinace 45 minut a stejný čas je vyhrazen i na doplňující dotazy přítomných členů.

"Ekonomický aspekt nemusí být pro naše rozhodnutí podstatný. I v minulosti jsme nutně neupřednostňovali nejbohatší města a věřím, že tomu tak bude i nadále," citují stránky BBC vyjádření prezidenta IOC Jacquese Roggeho.

Čtěte také: Vzdáváme olympijské hry, potvrdili radní v Praze

"V konečném důsledku to proto není o ekonomice, ale o zachování budoucího odkazu. Chceme, aby se událost stala i po svém konci přínosem pro zemi," dodal.

Největším favoritem na pořadatelství je ze zúženého výběru (původně se hlásila i Praha) americké Chicago. To v kandidatuře významně podporuje i současný prezident Barack Obama, který si dokonce v Bílém domě nechal zřídit speciální olympijský úřad. 

Čtěte také: Naděje na olympiádu v Praze v roce 2016 padla

"Doufáme, že tento úřad bude sloužit jako příklad pro zapojení mladých lidí na celém světě. Jedním z důležitých cílů mé administrativy je to, abychom dětem v naší zemi maximálně pomohli se vším, co potřebují pro růst, učení a úspěch v životě," uvedl pro agenturu Reuters.

Příští letní olympijské hry se uspořádají v roce 2012 v Londýně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy