22. 1. 2012 13:00
Berdych - Almagro 3:1, Azarenková - Benešová 2:0
Tomáš Berdych v zápase proti Almagrovi.
Tomáš Berdych v zápase proti Almagrovi. | Foto: Reuters

Melbourne - Tomáš Berdych je ve čtvrtfinále Australian Open. Český tenista ve čtvrtém kole prvního grandslamového turnaje sezony porazil Španěla Nicolase Almagra po setech 4:6, 7:6, 7:6 a 7:6.

Berdych musel otáčet nepříznivé skóre poté, co ztratil první sadu. V dalších průběhu ovšem třikrát dotáhl set do tie-breaku a ve všech případech dramatickou koncovku zvládl lépe než soupeř. Po třech hodinách a padesáti minutách se tak mohl radovat z vítězství.

Ve čtvrtfinále turnaje ho čeká světový hráč číslo dvě Rafael Nadal ze Španělska, který ve třech setech vyřadil svého krajana Lopeze.

Kvitová postoupila do osmifinále. Kirilenková jí vzdala
Berdych je v osmifinále, Benešová předvedla smršť

Možná rozhodující moment celého utkání přišel ve čtvrté sadě za stavu 5:5. Berdych prohrával 0:30 při svém podání, když ho Almagro u sítě zblízka nastřelil do ruky. Tři brejkboly ale sedmý nasazený tenista odvrátil a zápas pak dovedl k vítězství.

Berdych nepodal Almagrovi ruku

Po zápase však soupeři kvůli incidentu u sítě odmítl podat ruku a sklidil bučení od diváků. "Bylo to moje rozhodnutí a nemám z toho hezký pocit. Ale když vás chce někdo nastřelit do obličeje, tak to není hezký," uvedl po utkání Berdych, který se těší na další zápas. "Jsem spokojený, vyhrál jsem těžký duel," dodal.

Berdych se mohl spolehnout na svůj servis, v utkání zaznamenal osmadvacet es a přidal sedmdesát vítězných míčů.

Benešová nestačila na světovou trojku

Česká tenistka Iveta Benešová v osmifinále jednoznačně podlehla světové trojce Viktorii Azarenkové. V noci na neděli proti suverénní Bělorusce, jež letos vyhrála už devět zápasů v řadě, uhrála pouze čtyři hry a za 77 minut podlehla 2:6, 2:6.

Azarenková díky tomuto vítězství postoupila do čtvrtfinále prvního grandslamu sezony, ve kterém se utká s Polkou Agnieszkou Radwaňskou. Stále tak může doufat, že na trůnu světové jedničky po Australian Open nahradí Dánku Caroline Wozniackou. Stejnou naději ale chovají ještě Petra Kvitová a Maria Šarapovová.

Benešová v zápase s horkou favoritkou přišla hned o své první podání a agresivně hrající rodačka z Minsku první sadu i díky dalšímu brejku získala za půl hodiny poměrem 6:2.

Obdobně se vyvíjel i druhý set. Běloruska vzala Benešové hned na úvod podání a poté neoochvějně kráčela k vítězství.

I když česká tenistka odvrátila čtyři mečboly soupeřky a na konec zápasu si ještě vypracovala dva brejkboly, na zvrat to nestačilo. Druhou sadu nakonec prohrála taktéž 2:6, a stejně jako loni tak skončila na Australian Open v osmifinále.

Clijstersová bude hrát s Wozniackou o semifinále

Směrem za obhajobou titulu míří Belgičanka Kim Clijstersová, která v repríze loňského finále porazila Číňanku Li Na 4:6, 7:6 a 6:4. Fantastické momenty předvedla Clijstersová zejména v tie-breaku druhé sady, kdy prohrávala už 2:6, všechny mečboly soupeřky ovšem odvrátila.

Ve čtvrtfinále bude Clijstersová čelit další výzvě. Čeká ji totiž zápas proti světové jedničce Caroline Wozniacké. Dánka ve čtvrtém kole porazila někdejší světovou jedničku Srbku Jelenu Jankovičovou 6:0 a 7:5.

Druhou čtvrtfinálovou dvojicí v mužské dvouhře bude souboj Rogera Federera s Argentincem Del Potrem. Švýcar si snadno poradil s Australanem Tomicem, Del Potro zase smetl Němce Kohlschreibera.

Muži:

Dvouhra - 4. kolo:

Berdych (7-ČR) - Almagro (10-Šp) 4:6, 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), 7:6 (7:2), Nadal (2-Šp.) - López (18-Šp.) 6:4, 6:4, 6:2, Del Potro (11-Arg.) - Kohlschreiber (Něm.) 6:4, 6:2, 6:1, Federer (3-Švýc.) - Tomic (Austr.) 6:4, 6:2, 6:2.

Čtyřhra - 3. kolo:

Štěpánek, Paes (ČR/Indie) - Llodra, Zimonjič (3-Fr./Srb.) 7:5, 7:6 (7:2).

Ženy:

Clijstersová (11-Belg.) - Li Na (5-Čína) 4:6, 7:6 (8:6), 6:2, A. Radwaňská (8-Pol.) - Görgesová (22-Něm.) 6:1, 6:1, Wozniacká (1-Dán.) - Jankovičová (13-Srb.) 6:0, 7:5.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Benešová, Melzer (Rak.) - Llagosteraová, Marach (Šp./Rak.) 6:1 7:6 (8:6), Vinciová, Bracciali (It.) - Peschkeová, M. Bryan (1-ČR/USA) 3:6, 6:2, 11:9.