Berdych: Tohle je nejlepší odpověď na to srbský brečení

8. 4. 2012 20:00
Uvedl, že jej vedla vidina odvety za Bělehrad
Takhle se radoval Tomáš Berdych po výhře nad Jankem Tipsarevičem
Takhle se radoval Tomáš Berdych po výhře nad Jankem Tipsarevičem | Foto: Eduard Erben

Praha - Tak vydařený víkend ještě Tomáš Berdych v Davisově poháru nezažil. Prakticky sám rozhodl o postupu českého týmu do semifinále, když ve třech zápasech proti Srbům (ve čtyřhře s Radkem Štěpánkem) neztratil jediný set.

Češi především díky jeho příspěvku vyhráli 4:1 na zápasy a mohou se těšit na zářijový zápas v Argentině.

Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila tak vrátili Srbům prohru 2:3 na zápasy z předloňského semifinále v Bělehradu, sám Berdych se "pomstil" Tipsarevičovi na nečekanou prohru z jedné tehdejší dvouhry a po třetí výhře v řadě snížil vzájemnou bilanci na 3:4.

Famózní Berdych poslal Čechy do semifinále Davis Cupu
Zápas jsme sledovali v online reportáži
Tipsarevič: Kdyby byl Štěpánek chlap, omluvil by se

"Nejlepší způsob, jak Srbům vrátit tu prohru z Bělehradu, byl takový způsob, jaký jsme předvedli," řekl šestadvacetiletý český tenista po zápase.

"Byly tam šarády kolem Djokoviče, pak pomluvy Radka, jejich brečení a stěžování na povrch a diváky a tak dále. Jsem rád, že to ten nahoře viděl a vrátil jim to tímhle způsobem," dodal Berdych.

Tomáši, byl to Váš nejlepší víkend v Davis Cupu?
Hra ale nebyla úplně nejlepší, sehrál jsem dost lepších zápasů, třeba letos v Austrálii jsem se herně cítil mnohem líp. Na mojí hře by se určitě dali najít nedostatky, to utkání určitě mohlo pro mě výt jednodušší, ale to teď není důležitý. Bylo to vždycky o chlup a jsem rád, že se to vždycky přiklonilo ke mně.

V poslední době máte vynikající bilanci v tie-breacích. Dneska jste vyhrál všechny, i když jste v nich prohrával...
Doufám, že ta moje bilance v tie-breacích bude dál fungovat. Je docela jedno, jestli vyhrajete šest jedna nebo sedm šest, důležitý je vyhrát celý set a je jedno jak.

S čím jste do zápasu s Tipsarevičem šel, snažil jste se využít, že hrál v pátek s Radkem (Štěpánkem) více než pětihodinovou bitvu?
Záměr byl do toho jít s rozumem, protože na něm bylo vidět, že toho po pátku má plný brejle. Chtěl bych vidět, kdybysme spolu hráli nějaký další, jak to tam bude zvládat. Klidně bych si s ním zahrál další set a rád bych ho tam po tom kurtu honil, protože jsem věděl, že toho má dost.

Bylo zlomovým momentem, že Tipsarevič nevyužil šance dopodávat set k výhře?
Důležitej byl pro mě ten první set, bylo by špatný, kdybych po hodině a čtvrt dlouhý bitvě prohrál. To bych se asi dostal psychicky hodně dolů.

Kde jste bral v koncovkách setu tu sílu na obrat?
Sebevědomí a další síly mi dodalo, že jsem proti němu otáčel už skoro prohranej zápas i na Turnaji mistrů v Londýně, jde vidět, že mu ty uplný koncovky nejdou a to mi dodávalo síly, i když jsem prohrával pět jedna v tie-breaku.

Jak jste si užíval oslavy po zápase?
Když jsem se dostal do šatny, tak sem si říkal, že si ten konec vůbec nepamatuju. Byl jsem tak koncentrovanej, že vůbec nevím, co se tam na tom kurtu dělo.

Jaké šance podle Vás máte na postup do finále přes Argentinu?
Další utkání nás čeká až v září, do tý doby se může stát spoustu věcí. Teď máme čas si odfrknout před grandslamy a olympiádou, je proto brzo Argentince řešit. Ta sezona je strašně těžká, bude tam navíc před tím přechod z betonu na antuku, budem to ale muset překousnout, pro ně to bude stejný.

Kolik procent byste tedy českému týmu dal?
Šance na postup do finále nejsou nereálný, bude záležet, jestli se sejdou kompletní, což se za poslední dobu stalo vlastně jen loni ve finále a teď. Pokud budou kompletní, bude těžké je u nich doma přemoct.

Vy sám jste byl u prohry 0:5. Říká se, že horší, než hrát v Argentině, je jedině zápas ve Španělsku...
To štěstíčko při losu moc nemáme, finále proti Španělsku u nich na antuce, pak Argentina venku, to jsou vůbec nejtěžší zápasy, který vás můžou potkat. Navíc sám jsem na vlastní kůži zažil, že to tam není vůbec jednoduchý. Myslím ale, že hrát s Nadalem v Barceloně je ještě těžší.