Berdych přiznává: Neuhrál jsem nic extra navíc a mám se kam zlepšovat

ČTK ČTK
28. 2. 2016 15:37
Solidní vstup do sezony má za sebou podle svých slov tenista Tomáš Berdych. Na čtyřech turnajích byl dvakrát v semifinále a dvakrát ve čtvrtfinále včetně Australian Open a drží se na sedmém místě světa.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Praha - Solidní vstup do sezony má za sebou podle svých slov tenista Tomáš Berdych. Na čtyřech turnajích byl dvakrát v semifinále a dvakrát ve čtvrtfinále včetně Australian Open a drží se na sedmém místě světa.

"Myslím, že to zatím bylo solidní. Jsou tam zápasy, který bych si nepřál nebo je nechtěl prohrát, ale zpětně se vždy něco najde. Ale je kam přidávat do zbytku roku. Jde to relativně podle plánu. Nebylo tam extra nic navíc, ale jede se dál," řekl třicetiletý Berdych při odjezdu s daviscupovým týmem k utkání 1. kola do Německa.

Berdych má letos bilanci 11:4. Prohrál se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska, se Švýcarem Rogerem Federerem a dvakrát s mladým Australanem Nickem Kyrgiosem. "Soupeře, které bych měl určitě porážet, jsem porazil. Trénuju, abych byl schopný hrát s těmi silnějšími, takže se těším na zbytek roku," řekl Berdych.

Do sestavy se vrátil poprvé od září 2014

V Německu by měl potvrdit pozici české jedničky a očekávají se od něj ve dvouhrách dva body. To se mu v tenisovém mistrovství světa, jak se týmová soutěž ITF v podtitulu nazývá, povedlo poprvé právě proti Německu před 11 lety.

"Zvládl jsem dvě pětisetové a pětihodinové bitvy," zavzpomínal Berdych na výhry nad Tommym Haasem, s kterým dokonce otočil výsledek z 0:2, a Nicolasem Kieferem v baráži v Liberci v roce 2005. Češi ale tenkrát prohráli 2:3 na zápasy a poprvé sestoupili ze Světové skupiny. "Proto to zanechává trošku hořkou vzpomínku," řekl.

Nyní se do sestavy v Davis Cupu vrátil poprvé od semifinále v září 2014, Češi jsou proto na rozdíl od libereckého utkání v nejsilnějším složení. "Vždycky, když jsme se takhle sešli, tak parta byla skvělá a projevilo se to do výsledků. Doufám, že se budeme vracet domů s vítězstvím," řekl Berdych, která má v Davis Cupu bilanci 28 výher a 14 porážek.

"Nemůžeme to brát jako samozřejmost, že to půjde samo. Člověk se musí porvat o vítězství, ale vždycky k tomu pomůže, když je o nás dobře postaráno," řekl Berdych, spolu s Radkem Štěpánkem strůjce zisku "salátové mísy"" z let 2012 a 2013.

"Na spojení s Radkem se těším"

Právě se Štěpánkem tvoří skvělou daviscupovou deblovou dvojici. Spolu vyhráli patnáct ze sedmnácti čtyřher. "Jo, na spojení s Radkem se hodně těším. Budeme se snažit navázat na úspěchy. Snad se do víkendu nic nestane. Musíme dobře začít v pátek a v sobotu bude bod ze čtyřhry vždycky moc důležitý," řekl Berdych.

Případný dobrý páteční začátek bude záležet i na Berdychovi. Hrát by měl proti talentovanému Alexandru Zverevovi, označovanému za jednu z budoucích hvězd. "Za krátkou dobu se hodně zlepšil, což je výhoda mladých borců," řekl Berdych. Servíruje agresivně a na svoji výšku se i dobře pohybuje," řekl Berdych o Zverevovi.

Se Zverevem se česká jednička dobře zná. Často spolu trénují a dokonce se dělí o kondičního trenéra Jeze Greena. "Řeknu si týdny, kdy Jeze potřebuju, a dohoda funguje. I díky tomu máme se Zverevem k sobě blíž," řekl Berdych.

Při startu Berdycha má český tým v Německu nadějné vyhlídky na postup. O jeho případném startu v dalších kolech se bude rozhodovat podle vývoje sezony. "Letošní rok je strašně moc nabitý," poukázal Berdych na fakt, že v programu je navíc olympiáda. "Když mi bylo pětadvacet, tak jsem celý rok viděl jednodušeji. Nemám na to odpověď, co a jak bude poskládané. Nejdůležitější je, abych si to dobře rozvrhl," řekl Berdych.

 

Právě se děje

Další zprávy