Berdych nevyužil nabízené šance a s Djokovičem jasně prohrál

3. 7. 2013 20:15
Čtvrtfinále Wimbledonu se stalo konečnou stanicí pro Tomáše Berdycha. Český tenista prohrál ve třech setech se světovou jedničkou.
Tomáš Berdych na světovou jedničku nestačil a s Wimbledonem se loučí.
Tomáš Berdych na světovou jedničku nestačil a s Wimbledonem se loučí. | Foto: Reuters

Londýn - Tomáš Berdych do semifinále Wimbledonu neprošel a ve dvouhrách v All England Clubu tak končí i poslední český tenista.

Turnajová sedmička v duelu se světovou jedničkou Novakem Djokovičem přes velké počáteční nadšení nezvládl klíčové chvíle a nakonec podlehl jednoznačně 6:7, 4:6 a 3:6.

"Měl jsem hrát mnohem lépe, než jsem hrál. Proti Djokovičovi je potřeba hrát na hranici možností, skvěle, aby člověk měl šanci ho porazit a to nebyl dnes můj případ," řekl ČTK po zápase Berdych.

"On nezačal druhý set dobře a já toho využil. Pak jsem já s novými míči udělal na úvod gamu dvojchybu a ve špatném duchu to pokračoval a on se vrátil do utkání. Nesmíte mu dát míč zadarmo, toho on hned využije. Byl to zlomový moment," dodal.

Djokovič: Hraju nejlépe v kariéře

Srbský tenista, který na turnaji neztratil ještě ani set, se potřinácté v řadě dostal do grandslamového semifinále, v němž se střetne s Juanem Martinem del Potrem.

Argentinec rovněž ve třech setech vyřadil Španěla Davida Ferrera a také on do zápasu půjde bez ztráty setu.

Navíc půjde do zápasu s tím, že Djokoviče porazil loni v All England Clubu v zápase o třetí místo v rámci olympijské ho turnaje.

"První sadu rozhodla jediná chyba, kterou Berdych udělal v tie-breaku. Byl to vyrovnaný zápas, ve druhém setu se mi podařilo stav otočit," uvedl po zápase šťastný vítěz.

"Ten zápas se mohl vyvinout na obě strany. Nevím, jak se mi podařilo otočit druhý set, ale začal jsem výborně returnovat. Mé výkony tady patří mezi nejlepší v kariéře," dodal vítěz Wimbledonu z roku 2011.

Berdych nevyužil dva brejky k dobru

Sedmadvacetiletý Berdych, který porazil Djokoviče na Wimbledonu předloni v semifinále, držel s o rok a půl mladším soupeřem krok úvodní dva sety.

První sada dospěla do tie-breaku, jenže Berdych nevyužil vedení 5:4, naopak za stavu 5:6 vyhozeným forhendem daroval Djokovičovi první set.

Ještě větším dárkem pro Srba byl fakt, že i když Berdych vedl ve druhým setu 3:0 s dvěma brejky, svými chybami nechal Djokoviče srovnat na 3:3 a za stavu 4:5 a 30:40 přihrál Djokovičovi výhru ve druhém setu zkaženým halfvolejem na síti.

Třetím dárkem pro Djokoviče od Berdycha byla situace za stavu 1:2 ve třetím setu z Berdychova pohledu, když dvěma dvojchybami daroval Srbovi brejk, který si až do konce setu udržel a díky němu se mohl radovat z výhry.

Djokovič vyhrál už 14. zápas

Spolu s ním se v jeho boxu radovali vedle přítelkyně a jeho týmu i jeho krajan a fotbalista Manchesteru United Nemanja Vidič a někdejší ukrajinský fotbalista Andrej Ševčenko.

Naopak Berdych musel skousnout po prohře ve čtvrtfinále letošního Australian Open další porážku s Djokovičem, celkově už čtrnáctou z 16 vzájemných zápasů.

"Jak je vidět na Djokovičovi, klouzat se dá všude a v tomhle se musí člověk zlepšovat. Je pořád na čem pracovat," přiznal Berdych.

"Snažím se vždy nic v myšlení neměnit, i když je to 2:0 na sety nebo 0:2, protože jakmile člověk začne něco, co nemá zažité, tak je to špatně. Snažím se za každého stavu dělat to svoje. Dopadlo to, jak to dopadlo, umím předvést lepší výkon," doplnil Berdych.

Murray se utká s Janowiczem

Polák Jerzy Janowicz pokračuje ve svém úspěšném tažení tímto ročníkem turnaje. Ve čtvrtfinále porazil ve třech setech krajana Lukasze Kubota a jako první polský tenista v historii postoupil do grandslamového semifinále.

V něm si zahraje s domácí nadějí Andym Murrayem, který otočil zápas se Španělem Fernandem Verdaskem ze stavu 0:2 na sety.

Turnajová dvojka tak postoupila do semifinále Wimbledonu popáté za sebou.

Murray, který by mohl ukončit 77 let dlouhé čekání na britského mužského vítěze v All England Clubu, se jako jediný semifinalista zdržel na kurtu déle než tři sety, po třech hodinách a 27 minutách se za velké radosti zaplněného centrkurtu mohl radovat z postupu.

Výsledky:

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Djokovič (1-Srb.) - Berdych (7) 7:6 (7:5), 6:4, 6:3, Murray (2-Brit) - Verdasco (Šp.) 4:6, 3:6, 6:1, 6:4, 7:5, Del Potro (8-Arg.) - Ferrer (4-Šp.) 6:2, 6:4, 7:6 (7:5), Janowicz (24-Pol.) - Kubot (Pol.) 7:5, 6:4, 6:4.