Berdych grandslam nikdy nevyhraje, míní fanoušci. Novák věří

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 7. 2013 9:00
Diskuse, zda je Tomáš Berdych schopen ve své kariéře zvítězit na grandslamu, nabírá na obrátkách.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Praha - Je Tomáš Berdych schopen někdy ve své kariéře vyhrát grandslamový titul? Tuto otázku si se stále většími obavami kladou čeští tenisoví fanoušci. Šestý hráč světa oslaví v září už osmadvacáté narozeniny a na vysněný triumf stále marně čeká.

Hodně daleko za finálovou účastí či dokonce grandslamovým titulem zůstal také na letošním Wimbledonu. Rodák z Valašského Meziříčí v All England Clubu splnil svou roli hráče první světové desítky a postoupil do čtvrtfinále.

Berdych se už prý nemá jak lepšit

Na postup do dalších bojů ale pomýšlet nemohl, s Novakem Djokovičem prohrál jednoznačně ve třech setech.

"Berdych se v posledních letech zlepšil, šel hodně nahoru, ale myslím že už je na svém výkonnostním maximu. Na nejlepší nemá, pravidelně je neporáží a s přibývajícím věkem už to lepší nebude," zní jeden z hlasů na internetových diskusích. A většina dalších diskutujících s tímto názorem souhlasí.

Novák: Osmadvacet let? Nejlepší věk

Ne tak bývalý tenista Jiří Novák. Ten Berdychovi stále věří. "Každý hráč má prostor se zlepšovat. Podívejte na Federera, který se i po třicítce dokázal vrátit na post jedničky. Osmadvacet let, to jsou nejlepší roky pro tenistu. Tomáš začíná využívat své zkušenosti a ještě nám něco předvede. Nezatracoval bych ho," vykřesává jiskru naděje Novák.

Právě zmíněný Federer je ale jediným hráčem z nejužší světové špičky, na něhož umí Berdych zahrát. S Djokovičem, Nadalem, Murrayem a Ferrerem už je to o poznání horší. 

Berdycha je místo kritiky třeba ocenit

"U Tomáše uznale pokyvujeme hlavou, jak je dobrý, že si drží to šesté místo, ale zároveň si uvědomujeme hořkou realitu toho, že na Rafu, Djoka nebo Andyho už asi nikdy mít nebude. Grandslamový titul by byl asi věcí super formy, obrovského štěstí a marodky v nejlepší čtyřce," ozývá se další hlas lidu.

Neskutečnou sílu nejlepších tenistů současného světa (Djokovič, Murray, Nadal, Federer) uznává také Jiří Novák. "Je to šíleně silná čtyřka a Berdycha je místo kritiky třeba spíš ocenit. Pět šest let je mezi nejlepšími, to je neskutečný úspěch. Já byl ve světové desítce a vím, jaká je to dřina, jak je složité se tam dostat a ještě složitější se tam udržet delší dobu," dodává Novák.

Murraymu pomohla změna v podobě Lendla

Co ale chybí Tomáši Berdychovi, aby vyhrál grandslam nebo se naboural do nejlepší světové pětky? "Vážně nevím, tam už hrají roli opravdu jen detaily. On sám musí vědět, co mu chybí," podotýká Novák, kdysi pátý hráč světového žebříčku.

Ten samý problém měl před pár lety čerstvý wimbledonský šampion Andy Murray. Udělal změnu, za trenéra si vybral Ivana Lendla a začal sbírat velká vítězství. Pomohl by Berdychovi podobný impuls? Novák pochybuje.

Je šestý, tak proč něco měnit?

"On je šestý na světě a hraje skvěle. Když něco funguje, proč to měnit? Kde je jistota, že by mu nějaká zbrklá změna spíš neuškodila? Kdyby se najednou propadl na padesáté místo, tak prosím, ale takhle bych změny nedělal," míní.

Spojení Murrayho a Lendla funguje výtečně. "Ano, ale ti dva si naprosto dokonale sedli. To neznamená, že by si Lendl takhle dobře sedl s Tomášem nebo třeba s Djokovičem," dodává Jiří Novák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy