Berdych úžasně servíruje. Ve statistikách letos vládne světu

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 2. 2014 12:14
Tomáš Berdych staví v nové tenisové sezoně na hlavu prognózy svých kritiků, podle nichž se ve své kariéře již nebude výrazně zlepšovat.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Praha - Tomáš Berdych staví v nové tenisové sezoně na hlavu prognózy svých kritiků, podle nichž se ve své kariéře již nebude výrazně zlepšovat.

Český tenista hraje výborně a po semifinálové účasti na Australian Open si připsal další velký úspěch. Po šestnácti měsících získal turnajový vavřín, když v Rotterdamu uspěl z pozice třetího nasazeného hráče. A navázal na zdejší triumf Radka Štěpánka z roku 2006.

Berdych: Je to báječný pocit

"Je to opravdu báječný pocit, to čekání bylo poměrně dlouhé. To, že se mi to povedlo tady v Rotterdamu, je takový bonus," řekl osmadvacetiletý Berdych po svém devátém triumfu kariéry.

Začátek sezony jej zastihl ve vynikající formě. Naprosto vypovídající jsou statistiky ATP, podle kterých je český tenista letos v některých aspektech hry vůbec nejlepším hráčem na okruhu. Posuďte sami:

Vyhrané míče po prvním podání: 1. Berdych 84 %, 2. Karlovič 83 %, 3. Hewitt 81 %, 4. Čilič 80 %, 5. Dimitrov 80 % ... 9. Wawrinka, 12. Djokovič, 13. Federer.

Hry vyhrané na servisu: 1. Berdych 97 %, 2. Karlovič 95 %, 3. Isner 93 %, 4. Federer 93 %, 5. Pospisil 92 % ... 6. Djokovič, 7. Wawrinka, 11. Del Potro, 13. Nadal.

Odvrácené brejkboly: 1. Berdych 85 %, 2. Federer 77 %, 3. Karlovič 77 %, 4. Pospisil 76 %, 5. Wawrinka 73 % ... 19. Murray, 22. Nadal.

Fascinující čísla Tomáše Berdycha souvisí především s jeho servisem. V této herní činnosti letos exceluje. Na servisu během dvanácti letošních zápasů odehrál 157 her a o své podání přišel pouze v pěti případech.

Odvrátil osmadvacet z třiatřiceti brejkbolů

Statistika odvrácených brejkbolů potvrzuje vysokou kvalitu Berdychova podání a zároveň ukazuje pozoruhodnou mentální sílu českého tenisty. Ten čelil v letošním roce třiatřiceti brejkbolům soupeře a odvrátit jich dokázal osmadvacet.

Hned několikrát se mu povedl mistrovský kousek, a sice otočit při svém servisu nepříznivý stav 0:40. Sám naopak vybojované brejkové šance nemilosrdně proměňuje.

Berdych po rotterdamském finále, v němž smetl Chorvata Marina Čiliče, nijak nezastíral, že právě servis byl klíčem k zisku trofeje. "Celý týden jsem se mohl o servis absolutně opřít. Byla to velmi silná součást mé hry," podotkl český tenista.

"Moje hra není založena na jedné věci"

S podáním nebyl spokojený jen ve čtvrtfinále, v němž ztratil proti Poláku Janowiczovi jediný set na turnaji. "Tam nebylo mé podání až tak špičkové. Na druhou stranu po mentální stránce jsem se s tím vyrovnal dobře a utkání i tak zvládl. To je pro mě velmi důležité, že moje hra není založena jen na jedné věci, na jednom aspektu," dodal rodák z Valašského Meziříčí.

Podobným stylem hry se chce Berdych prezentovat v další části sezony. "Musím se snažit držet si výkonnost, držet si vysokou úroveň. Teď je důležité dobře plánovat, určit ideální program, nehrát příliš mnoho zápasů, nezavařit se. Prostě se udržovat v dobré formě. Tohle je pro mě skvělý začátek," uvedl šestý hráč světového žebříčku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy