reklama
 
 

Berdych ctí tradici. Co rok, to jeden propadák na grandslamu

26. 6. 2012
Český tenista Tomáš Berdych letošní prohrou v prvním kole Wimbledonu prodloužil už pět let trvající tradici grandslamových propadáků.

Londýn - Senzace, překvapení, šok. To jsou slova, která se nejčastěji skloňují s brzkým vyřazením českého tenisty Tomáše Berdycha z Wimbledonu.

Vždyť turnajová šestka prohrála až s 87. hráčem světa Ernestsem Gulbisem z Lotyšska.

Když se ale podíváme do statistik Berdycha, zjistíme, že jeho výbuchy v prvních kolech nejsou nijak neobvyklé. Naopak dochází k nim celkem pravidelně.

Během posledních pěti let, kdy se Berdych pohybuje mezi světovou špičkou, vždy na jednom grandslamovém turnaji vyhořel.

2007, Paříž, Guillermo Garcia-Lopez

V tomto roce se 21letý Berdych pohyboval v druhé desítce žebříčku. Jarní část sezony rozjel dobře. Splnil si povinnost a na Australian Open prošel až do osmifinále.

Dobře začal i na antuce, když se prodral do čtvrtfinále silně obsazeného turnaje v Římě. Na French Open měl ale smůlu.

Los mu totiž přisoudil Španěla Guillerma Garcia-Lopeze, a i když šlo až o 64. hráče světa, soupeř potvrdil, že Španělé na antuce dominují. Prohrál s ním hladce ve třech setech.

2008, US Open, Sam Querrey

O rok později Berdych po návratu z olympijských her z Pekingu, kde vypadl ve třetím kole s tehdejší jedničkou Rogerem Federerem, neprožil příjemné chvíle na US Open.

Ve třech setech prohrál už v prvním kole s domácím Samem Querreym, kterému v té době patřilo 55. místo.

2009, Paříž, Simone Bolelli

Další pokažené French Open. Tentokrát se mu do cesty nepřimotal Španěl, ale Ital Simone Bolelli (58. v žebříčku). Český tenista ale i tak nedal svou kůži lacino.

Prohrával už 0:2, když se vzepjal a zápas dvěma vyhranými sety vyrovnal. Pátou rozhodující sadu ale získal Ital a ten tak po více jak tří a půl hodinové bitvě postoupil do druhého kola.

2010, US Open, Michael Llodra

Jako by to Berdych střídal, v roce 2010 opět zaváhal na americkém grandslamu. Už jako sedmý hráč světa si neporadil s Francouzem Michaelem Llodrou.

Tomu stačilo za celý zápas získat tři brejky, aby zápas ovládl 3:0. Letos se Berdychovi povedla odveta, když Llodru vyřadil ve druhém kole na French Open.

2011, Paříž, Stéphan Robert

Možná největší překvapení ze všech těchto granslamových pořážek se urodilo v Paříži loňského roku.

Berdych se jako světová šestka těšil příznivému losu. Dostal totiž až 140. hráče Francouze Stéphana Roberta, který musel do hlavní fáze turnaje projít kvalifikací.

A všechno také šlo podle plánu. Berdych vyhrál první dva sety a nikdo v tu chvíli nepochyboval, že si v klidu dokráčí pro postup. Jenže domácí hráč se pak neuvěřitelně vybičoval a vyhrál tři sady v řadě, tu poslední až rozdílem 9:7.

Po zápase český tenista vysekl Robertovi poklonu za jeho výkon, to ale nic nezměnilo na tom, že jeho vypadnutí bylo asi největším šokem turnaje.

2012, Wimbledon, Ernests Gulbis

Pokud se dá o nějakém grandslamovém turnaji říct, že se na něm Berdychovi celkem daří, je to právě Wimbledon. V roce 2010 tu dokonce došel až do finále.

Letošní ročník ale tyto statistiky poněkud pokazil. Český tenista prohrál tři tie-breaky a loučí se s turnajem hned po prvním zápase s Ernestsem Gulbisem.

Po loňském krachu na French Open Berdych fanoušky utěšoval, že nejde o žádnou tragédii. "Alespoň budu mít více času na přípravu před dalšími turnaji", říkal.

A měl pravdu, body zvládl nahnat jinde. Letos si formu do Londýna možná skutečně našetřil, ale až do toho olympijského.

autor: Miroslav Harnoch | 26. 6. 2012

    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama