Berdych chce déjà vu. Ví, jak sejmout Djokera na Wimbledonu

Aleš Vávra ČTK Aleš Vávra, ČTK
3. 7. 2013 9:30
Na trávě se Berdych a Djokovič utkali jen jednou. Před třemi lety v All England Clubu vyhrál český tenista 3:0 na sety!
Tomáš Berdych chce proti Novaku Djokovičovi naplno využít své zbraně.
Tomáš Berdych chce proti Novaku Djokovičovi naplno využít své zbraně. | Foto: Reuters

Londýn - Los byl k Tomáši Berdychovi krutý. Ve čtvrtfinále, do něhož se letos na Wimbledonu prokousali třeba Poláci Kubot a Janowicz či v poslední době nevýrazný Španěl Verdasco, vlétl nejlepšímu Čechovi do cesty světový hráč číslo jedna (sledujte na Aktuálně.cz online reportáž od 14 hodin).

Srb Novak Djokovič předvádí v All England Clubu naprosto suverénní výkony. Ještě neztratil ani jediný set. Berdych přesto nic nevzdává. Beznaděj, kterou ještě před pár měsíci v bojích proti Djokerovi cítil, je pryč. Ztratila se před půldruhým měsícem v Římě, kde český hráč šampióna po jedenácti porážkách v řadě konečně porazil.

Wimbledon 2010: Berdych vítězí 3:0 na sety

"Vím jak ho porazit, minule se mi to podařilo. To by mohlo být mojí výhodou. Ale je jasné, že on bude fit a připravený. Bude složité vyhrát nad ním tři sety," mluvil před klíčovým zápasem střízlivě Berdych.

Ještě jeden pozitivní moment je však třeba zmínit. Na trávě se Djokovič a Berdych utkali jen jednou. V semifinále Wimbledonu před třemi roky Čech Srba vyučil po setech 6:3, 7:6 a 6:3. A dnes chce zažít pověstné déjà vu.

"Bylo by hezké mít s ním na trávě skóre dva nula na zápasy," usmál se Berdych. Djokovič přiznal, že má tehdejší prohru ještě v živé paměti.

Djokovič: Hraju tady lépe, než když jsem tu vyhrál

"Tenkrát jsem nehrál dobře, ale musí se nechat, že Tomáš Byl výborný. Na trávě umí hrát. Očekávám těžký zápas," zavzpomínal rodák z Bělehradu, který ale českou jedničku porazil ve dvanácti ze čtrnácti vzájemných duelů.

Zároveň ale srbský fenomén jasně demonstroval, jak moc si na letošním Wimbledonu věří. Všechny soupeře, včetně obávaného Němce Tommyho Haase, rozdrtil rozdílem třídy. A dobře to ví.

"Mám skvělou formu. Hraju na trávě lépe než před dvěma lety, když jsem tu získal titul. Jsem světová jednička a nemám o svoji hru strach," podotkl Djokovič.

Berdych chce Srba udržet za základní čarou

Berdychův recept je jasný. Dobře podávat a zkusit srbského soka udržet co nejvíce za základní čarou. "Jeho údery nesmí mít potřebnou délku," upozornil rodák z Valmezu.

Proti Tomicovi podával český tenista skvěle a nastřílel čtyřiadvacet es. Pokud by podobný výkon na servisu zopakoval i proti světové jedničce, vůbec by se nezlobil.

"To bylo dobré znamení a jsem rád, že to fungovalo. To je jenom dobře, jelikož od toho se to bude odvíjet," říkal Berdych. Připomněl i vyhranný zápas v Římě, kde dlouho neměl proti Djokovičovi šanci. "Když hraje dobře, tak člověka honí zprava doleva, ale já tu jedinou příležitost využil a pak se to zlomilo," uvedl Berdych.

Špatný stav trávy by mohl být výhodou pro Čecha

Snahou svěřence Tomáše Krupy bude hrát co nejblíže základní lajně. Tím může soupeře snáze dostat pod tlak. "Protože není potřeba tolik tlačit na pilu a neztrácet přesnost, ale ukrojí tím metr z jedné strany a metr z druhé a o to je balon dřív zpátky a je to znát. Když to půjde a podaří se mi Novaka držet dost vzadu, aby on neměl svoji délku a nehrál to do vyšlapaného, tak se chci držet co nejblíž," řekl.

Otázkou je, v jakém stavu bude tráva v All England Clubu. Berdych očekává, že v bezvadné kondici už v závěru turnaje nebude. "To by mohla být moje výhoda," řekla světová šestka před ostře sledovaným duelem, který vysílá televizní stanice Fanda.

 

Právě se děje

Další zprávy