Baumrtová obhájila na ME páté místo na 200 m znak

17. 5. 2016 21:10
Vyhrála favorizovaná Maďarka Katinka Hosszúová, která byla o 3,56 sekundy rychlejší než česká reprezentantka.
Simona Baumrtová.
Simona Baumrtová. | Foto: ČTK

Londýn - Plavkyně Simona Baumrtová obhájila na mistrovství Evropy v Londýně v závodu na 200 metrů znak páté místo časem 2:10,57 minuty. Vyhrála favorizovaná Maďarka Katinka Hosszúová, která byla o 3,56 sekundy rychlejší než česká reprezentantka.

V dopoledních rozplavbách Jan Micka na trati 1500 m volný způsob poprvé pokořil hranici 15 minut a český rekord znamenal postup do finále ze třetího místa.

Baumrtová ve finále výborně odstartovala, ale zhruba v polovině trati zpomalila a do druhé stovky otáčela jako poslední. V závěru dokázala zrychlit a zopakovala umístění z předloňského šampionátu v Berlíně. Tehdy byla o 42 setin pomalejší, dnes za vlastním více než dva roky starým maximem z Říma zaostala o 65 setin. Ten by jí stačil na čtvrté místo.

V semifinále prsařské stovky oplatila Petra Chocová porážku z rozplavby Martině Moravčíkové, ale ani jedna z nich do finále neprošla. Chocová skončila jedenáctá 36 setin od postupu, vytoužený olympijský limit se jí časen 1:08,35 splnit nepovedlo. Moravčíková nenavázala na dopolední osobní rekord a výkon 1:08,80 znamenal čtrnácté místo.

V semifinále polohové dvoustovky skončil třináctý výkonem 2:02,37 Pavel Janeček, který dopoledne vytvořil časem 2:01,72 český rekord. Ten vylepšil o 34 setin. V boji o postup do finále by s tímto výkonem obsadil 12. místo.

Micka dosavadní vlastní národní maximum z loňska vylepšil o 4,26 sekundy. Rekordní čas ho hodně překvapil, neboť ještě před dvěma týdny byl totálně z formy, až ho trenérka raději poslala domů ze závodů v Bratislavě. "Je to tam! Dva roky jsem na to čekal, abych to šel pod patnáct. Konečně! Navíc to bylo úplně na pohodu, ani jsem se nezadýchal," pochvaloval si Micka.

Že na tom je dobře, zjistil až dnes. Při pondělním tréninku cítil slabost. "Takovej zatuhlej jsem byl. Měl jsem nohy i ruce jako z kamene. Ale skočil jsem do vody a viděl jsem, že se na pohodu s klukama držím," řekl Micka deníku Sport v Londýně. "Doufám, že se mi bude plavat líp a líp. Je to na dobré cestě vůči Riu," radoval se.

V londýnském bazénu závodil před čtyřmi lety na olympiádě v 17 letech jako nejmladší člen české výpravy. Ve středu už na stejném místě bude ve finále evropského šampionátu adeptem na medaili. "Musím si lehnout, odpočívat, na všechno se vykašlat," plánoval. "Maximálně se půjdu vyplavat, dám si masáž, pokecám s rodiči. Půjdu s nimi někam na chviličku se projít, abych si vyčistil hlavu," doplnil.