Bauerovi se rozlučka nepovedla, maraton ovládli Rusové

23. 2. 2014 9:49
Běžecký závod na 50 kilometrů vyhrál Alexander Legkov, Lukáš Bauer při svém posledním závodu na OH dojel na 31. místě.
Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov a Ilja Černousov v cíli závodu na 50 kilometrů na OH v Soči | Foto: Reuters

Praha - Poslední běžecký závod na olympiádě v Soči, 50 kilometrů s hromadným startem, se stal kořistí ruských borců. Ve strhujícím finiši jej ovládl Alexandr Legkov před krajany Maximem Vylegžaninem a Iljou Černousovem, kteří za vítězem zaostali o necelou vteřinu. O jejich pořadí musela rozhodnout až cílová fotografie.

Ruské výpravě tím zajistili prvenství v medailovém pořadí zemí.

Ruskému triu dokázal v závěru konkurovat pouze Nor Martin Johnsrud Sundby, ale v cílové rovince jejich rychlosti nestačil.

To českým závodníkům se nevedlo. Nejlepší Petr Novák obsadil 29. místo, Lukáš Bauer, jenž se s olympijskými hrami loučí, dojel na 31. příčce. Martin Jakš skončil 37. a Jiří Magál 52..

Bauer ztratil šance na 20. kilometru

Trojnásobný medailista z OH Bauer se od počátku držel v čele pelotonu, odkud se vytratil po dvacátém kilometru, kdy se jako jediný odhodlal k výměně lyží. Nabral půlminutovou ztrátu, kterou musel dohánět. Po 30 kilometrech měnili lyže závodníci z popředí a Bauer s Novákem se ocitli znovu vpředu startovního pole na pátém respektive osmém místě se zhruba desetisekundovou ztrátou na čelo. Favorité však manko rychle smazali.

V této fázi závodu se vydal do úniku Fin Matti Heikkinen a vypracoval si náskok přes 20 sekund, ale hlavní skupina vedená Legkovem se za ním pustila a deset kilometrů před cílem už byl dostižen.

V závěru se posunul dopředu do té doby nenápadně jedoucí Švýcar Dario Cologna a chystal si útok na třetí zlato v Soči. Naděje vítěze skiatlonu a klasické patnáctky zhatila necelé dva kilometry před cílem zlomená lyže.

Finiš ovládli Rusové

V posledním náročném stoupání se utrhla od soupeřů ruská trojice se Sundbym a rozhodoval finiš. Do něj už přijel s menším náskokem Legkov a ve 30 letech vybojoval první olympijské zlato. Vítězství pro něj bylo také satisfakcí za neúčast v závodu na 15 km klasicky, kam ho vedení týmu překvapivě nenominovalo, přestože před olympiádou ovládl tuto disciplínu na Světovém poháru v Toblachu.

Vylegžanin oplatil lídrovi Světového poháru Sundbymu porážku ze skiatlonu, v němž s ním prohrál ve finiši a Rusové následně neúspěšně protestovali proti výsledku kvůli tomu, že Nor zkřížil domácímu lyžaři dráhu.

Až osmnáctý skončil Nor Petter Northug, který vyhrál před čtyřmi roky maraton klasickou technikou a vybojoval ve Vancouveru své čtvrté zlato. Ze Soči odjel s prázdnou. Norští muži získali vedle Sundbyho bronzu ze skiatlonu už jen jednu medaili zásluhou vítězství Oly Vigena Hattestada ve sprintu.