Bauer zajel nejlepší závod sezony. V Lahti byl čtvrtý

10. 3. 2013 12:45
Lukáš Bauer dojel ve svém nejlepším závodě sezony čtvrtý, Polka Justyna Kowalczyková má téměř jistotu vítězství Světového poháru.
Lukáš Bauer dojel v Lahti čtvrtý. Byl to jeho nejlepší závod sezony.
Lukáš Bauer dojel v Lahti čtvrtý. Byl to jeho nejlepší závod sezony. | Foto: CPA Erben

Lahti - Běžec na lyžích Lukáš Bauer vybojoval čtvrté místo na patnáctce klasickou technikou na Světovém poháru v Lahti a dosáhl nejlepšího výsledku v sezoně. Od stupňů vítězů, prvních od loňského ledna, ho dělilo osm sekund.

Suverénně vyhrál Nor Petter Northug, dvojnásobný mistr světa z nedávného šampionátu ve Val di Fiemme. Závod žen na 10 km patřil Polce Justyně Kowalczykové, která tak má téměř jistotu, že počtvrté za sebou získá křišťálový glóbus.

Northug jako tajfun. Jel vlastní závod

Bauer absolvoval nejvydařenější závod v závěru nepříliš povedené sezony. V popředí se pohyboval od začátku, zhruba v polovině trati byl průběžně druhý.

Northug si jel ale vlastní závod, na metě 8,4 km už měl náskok téměř půl minuty, za ním však bylo pole vyrovnané. Před českého běžce se v závěru dostali Kazach Alexej Poltoranin i další Nor Martin Johnsrud Sundby.

Na body dnes v Lahti dosáhl i osmadvacátý Aleš Razým, Jiří Magál obsadil 45. místo. Vedení v seriálu udržel absentující Švýcar Dario Cologna, jenž se v sobotu cítil unavený a dal přednost odpočinku.

Kowalczyková má SP v kapse

Kowalczyková vyhrála desítku o 23 vteřin před hvězdou nedávného MS Norku Marit Björgenovou a spravila si chuť po nevydařeném šampionátu, kde získala jen stříbro z třicítky.

Od druhého mezičasu vedla a náskok už jen zvyšovala. Za Björgenovou skončily další dvě Norky Heidi Wengová a Therese Johaugová.

"Mistrovství světa mi nevyšlo podle představ, proto jsem ráda, že se mi dnes podařilo vyhrát. Měla jsem dobře namazané lyže a tušila, že to může být dobré. Spravila jsem si chuť po zklamání ze šampionátu," řekla Eurosportu Kowalczyková po 26. vítězství v kariéře v SP.

Johaugová je za majitelkou čtyř olympijských medailí druhá celkově v SP, jenže na Kowalczykovou ztrácí 581 bodů. Do konce sezony zbývá šest závodů. Česká závodnice Eva Vrabcová-Nývltová obsadila v Lahti 45. místo s odstupem téměř tří minut na vítěznou Polku.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Northug (Nor.) 34:35,6, 2. Poltoranin (Kaz.) -31,7, 3. Sundby (Nor.) -35,1, 4. Bauer (ČR) -43,0, 5. Angerer (Něm.) -51,1, 6. Nöckler (It.) -54,3, 7. Richardsson (Švéd.) -59,3, 8. Legkov -1:02,3, 9. Bessměrtnych (oba Rus.) -1:07,5, 10. Halfvarsson (Švéd.) -1:10,8, ...28. Razým -1:50,5, 45. Magál (oba ČR) -2:16,8.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 31 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1173 b., 2. Legkov 1066, 3. Northug 1050, 4. Poltoranin 871, 5. Vylegžanin 779, 6. Černousov (oba Rus.) 635, ...9. Bauer 465, 56. Jakš (ČR) 77, 64. Razým 63, 107. Magál 24, 134. Kožíšek (ČR) 11.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Kowalczyková (Pol.) 25:38,9, 2. Björgenová -23,1, 3. Wengová -25,5, 4. Johaugová (všechny Nor.) -28,2, 5. Niskanenová -55,2, 6. Lähteenmäkiová (obě Fin.) -1:01,2, 7. Kallaová (Švéd.) -1:08,0, 8. Saarinenová (Fin.) -1:08,2, 9. Jacobsenová (Nor.) -1:09,3, 10. Kuzjukovová (Rus.) -1:20,5, ...45. Vrabcová-Nývltová (ČR) -2:51,6.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1678, 2. Johaugová 1097, 3. Randallová (USA) 1009, 4. Steiraová (Nor.) 929, 5. Kyllönenová (Fin.) 820, 6. Björgenová 802, ...70. Vrabcová-Nývltová 40.