Bauer se dočkal: Má medaili. Stříbrnou

Sport Plus, ČTK
17. 2. 2006 11:25
Turín - Lukáš Bauer skončil druhý v závodě na 15 km klasicky. Na počest medailisty: Olympijská příloha je dnes STŘÍBRNÁ.

Jde o první olympijskou medaili pro české individuální mužské běžecké lyžování.

Cenný kov získal Bauer v disciplíně, v níž obsadil v lednu v Otepää druhé místo v závodě Světového poháru.

V boji o medaile byli až do konce čtyři muži, vedle medailistů také Rus Ročev, který ale nakonec skončil těsně pod stupni vítězů. Do boje o cenné kovy překvapivě nepromluvili norští lyžaři.

Český běžec na lyžích nestačil v Pragelatu jen na Andruse Veerpala z Estonska, který obhájil olympijské zlato ze Salt Lake City. Bronzovou medaili získal Němec Tobias Angerer.

Pro Bauera je stříbro z Turína první medailí z velké seniorské běžecké akce. "Čekal jsem na velkou medaili dlouho a jsem nesmírně rád, že jsem to dokázal. Na jednu stranu jsem strašně unavený, ale zároveň strašně šťastný," řekl Bauer krátce po závodě.

Hned zdůraznil, že velkou měrou se o jeho úspěch v hustém sněžení zasloužil tým v čele s jeho osobním servismanem Vítem Fouskem. "Všem moc děkuji," řekl běžec.

Na trati v Pragelatu panovaly velmi těžké podmínky, hustě sněžilo, foukal vítr. Především v úvodních kilometrech  to nahrávalo běžcům ze začátku startovního pole. Během závodu se však prosadili zkušení závodníci, i když velcí favorité z Norska propadli.

Se složitými podmínkami si však dokázal Bauer i servisní tým okolo něj poradit. Český reprezentant se v chumelenici držel od prvních mezičasů v popředí výsledkové listiny. Na necelém desátém kilometru se už posunul na druhou příčku hned za estonského závodníka, ale ztráta Angerera i Rusa Vasilije Ročeva byla minimální.

Osmadvacetiletý běžec z Božího Daru v posledních pěti kilometrech náskok udržel a zaostával jen za Veerpalem, který ho v cíli porazil o 14,5 sekundy. "Posledních dva a půl kilometru jsem mě problém střídat nohy, ale jel jsem o medaili, tak jsem musel," řekl Bauer.

Vyčerpaný Lukáš Bauer v cíli stříbrného závodu.
Vyčerpaný Lukáš Bauer v cíli stříbrného závodu. | Foto: Reuters

Estonec Veerpalu se v polovině závodu dostal do čela a až do konce působil odpočatě. Dokázal obhájit zlato ze Salt Lake
City a navázal tak na dvě turínská běžecká zlata krajanky Kristin Šmigunové.

Další z Čechů Petr Michl dokončil závod na 59. místě.

Bauer již před závodem nijak nezastíral, že po nejvyšších metách touží. "Určitě bych rád vylepšil to desáté místo ze závodu s intervalovým startem," řekl.

Jeho vyhlídky viděl dobře i trenér Miroslav Petrásek. "Určitě je v pohodě a je opět schopen bojovat o umístění vepředu. Jestli o šesté nebo o třetí, to uvidíme," řekl Petrásek.

Vzhledem k minimálním odstupům si dlouho nebyl jistý, jak to dopadne. "Věřil jsem tomu až na posledním mezičase nahoře před cílem," svěřil se Petrásek.

Bauer si stříbrou medailí vydělal 500 000 korun, které dostane jako prémii od Českého olympijského výboru.

Muži - 15 km klasickou technikou:

1. Veerpalu (Est.) 38:01,3, 2. Bauer (ČR) -14,5, 3. Angerer (Něm.) -19,2, 4. Ročev (Rus.) -23,1, 5. Mae (Est.) -33,9, 6. Olsson (Švéd.) -37,5, 7. Schlütter (Něm.) -43,4, 8. Tauber (Rak.) -48,2, 9. Novikov (Rus.) -1:13,7, 10. Jauhojärvi (Fin.) -:14,0, 11. Södergren (Švéd.) -1:15,8, 12. Sommerfeldt (Něm.) -1:15,9, 13. Valbusa (It.) -1:17,5, 14. M. Fredriksson (Švéd.) -1:17,8, 15. Vittoz (Fr.) -1:26,0, ...27. Bátory -2:24,8, 29. Bajčičák (oba SR) -2:34,3, 59. Michl (ČR) -4:52,7, 74. Malák (SR) -6:51,6.