Bauer byl hvězdou MS. Evergreen? Heslo nejely lyže

Martin Jůzek
2. 3. 2009 1:00
Lukáš Bauer litoval špatného konce MS
Lukáš Bauer jako jediný z Čechů vystoupal na stupně vítězů
Lukáš Bauer jako jediný z Čechů vystoupal na stupně vítězů | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Nebýt žen a Martina Jakše, nebylo by u běžeckého lyžování co kritizovat. Na druhou stranu je i co chválit, právě ze stopy ve veseckém areálu získala Česká republika na mistrovství světa jedinou medaili.

Rozporuplné pocity měl každý.

Fanoušky navnadil Lukáš Bauer svým stříbrem z klasické patnáctky. V prvním závodě šampionátu dokonce útočil na zlato, které mu však stejně jako na olympiádě uzmul Estonec Andrus Veerpalu. Přesto zavládla v týmu spokojenost.

Čtěte dále: Stříbro za dvě miliardy? Krutá bilance dobrého Liberce

Jenže při druhém startu se lyžař z Božího Daru trápil, ve skiatlonu ho zastínili jak Martin Koukal, tak Jiří Magál. Co naplat, že loňskému králi Světového poháru nejely lyže. Po tomto konstatování nechtěně rozjel kolotoč výmluv.

"Nejely mi lyže," zopakoval Aleš Razým po výborné šesté pozici ve sprintu.

Ani u týmového sprintu a u štafet nemohli reprezentanti říct, že měli skvěle namazáno. Evergreen skončil až při padesátce, kdy Koukal s Magálem dostali výborné lyže a trochu litovali, že existuje nové pravidlo o možnosti vyměnit je během maratonu.

To byla jedna kaňka. Druhou byla bezesporu štafeta.

Čeští reprezentanti vytvořili dojem, že medaili prostě získají. Tím a zlevněnými vstupenkami nalákali diváky, jichž se údajně sešlo až 37 tisíc. Bylo to přesně týden, co Bauer vybojoval stříbro a domácí tým se soustředil na to, aby jej minimálně napodobil.

Čtěte více: Lukáš Bauer má medaili! V Liberci vybojoval stříbro

Jenže sen se zhroutil hned po pár minutách. Martin Jakš se na prvním úseku trápil a propastnou ztrátu nesnížil ani Bauer, druhý člen štafety. Ještě štěstí, že finišoval Martin Koukal. Předjel Američany a tím vybojoval alespoň předposlední místo.

"Závěr byl hodně špatný, ale medaile, kterou jsem konečně získal, je super," uvedl Bauer po šampionátu.

"Celkově jsem spokojený. Individuální závody jsme zvládli výborně," hodnotil Miroslav Petrásek, trenér běžců na lyžích.

Čtěte také: Místo medaile fiasko. Štafetu na MS ovládli Norové

"Ale při štafetě jsme bohužel podlehli velkému tlaku," vysvětlil kouč, který po štafetovém fiasku uvažoval o rezignaci.

O konci ve funkci by měl ale předevšim uvažovat jeho kolega Vladimír Šlofar. Na přípravu se ženami neměl mnoho času, přesto se výsledek jeho práce dá označit dvěma slovy.

Sportovní katastrofa.

V individuálních soutěžích domácí reprezentantky naprosto propadly. Nejlepší Kamila Rajdlová skončila ve skiatlonu dvacátá.

Za částečný úspěch se dá považovat ještě postup Rajdlové s Ivanou Janečkovou do finále sprintu dvojic, nicméně to je vše. Od českých závodnic jste neslyšely o tom, že jim nejely lyže. Přiznávaly, že na lepší umístění prostě neměly.

Čtěte dále: Ujely o parník. Češky po finále: Zaskočilo nás to

Hlavní vinu na tom údajně trenér. Mluví se totiž o tom, že běžkyně byly po podzimních soustředěních přetrénované a místo ideální formy na ně sedla únava.

Před olympijskými hrami ve Vancouveru by měli na svazu bít na poplach. Bohužel je stejně asi pozdě.

Hvězda MS:

Foto: Ondřej Besperát

Lukáš Bauer

Přes zdravotní potíže naplnil do něj vkládaná očekávání. Jednatřicetiletý závodník potěšil fanoušky jedinou medailí, na kterou už nenavázal. Přesto za ní byl rád, šlo o jeho první cenný kov z mistrovství světa. Lukáš Bauer po nepovedené štafetě odjel z Liberce ještě před koncem a nezúčastnil se závěrečné padesátky.

Smolař MS:

Martin Jakš na konci svého úseku.
Martin Jakš na konci svého úseku. | Foto: Ondřej Besperát

Martin Jakš

Každý průměrný sportovní fanoušek ví, komu se mistrovství nepovedlo. Jakš zklamal při sprintu dvojic, kde Češi obhajovali bronz a poté vyhořel i ve štafetě, která chtěla medaili. Dokáže juniorský mistr světa zapomenout na smutné události ze světového šampionátu dospělých? Bylo by to žádoucí, patří k největším talentům českého lyžování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy