Basketbalistky v boji o olympiádu deklasovaly Nový Zéland

25. 6. 2012 18:26
istotu jim může dát úterní výhra Argentiny nad Zélandem. S Argentinou se český tým utká ve středu. Vítěz čtvrtfinále si zajistí účast v Londýně.
Střelecký pokus Hany Horákové
Střelecký pokus Hany Horákové | Foto: ČTK

Ankara - České basketbalistky zvítězily v úvodním utkání kvalifikace o olympijské hry v Ankaře nad Novým Zélandem 70:51 a mají nakročeno do čtvrtfinále. Jistotu jim může dát úterní výhra Argentiny nad Zélandem. S Argentinou se český tým utká ve středu. Vítěz čtvrtfinále si zajistí účast v Londýně.

Českým hráčkám vůbec nevyšla generálka na kvalifikaci proti Velké Británii, v níž prohrály 57:81, ovšem dnes od začátku naplňovaly roli favorita. A to přesto, že kvůli zranění paty do utkání nezasáhla opora Veselá. Už v první čtvrtině předvedly šňůru 12:0, po které se ujaly vedení o 16 bodů.

22 bodů Vítečkové

Předváděly kolektivní basketbal, když chvíli zakončovaly z pod koše Kulichová s Burgrovou, záhy daly trojky Horáková s Vítečkovou. Novozélanďanky tak nevěděly, na koho se v obraně soustředit, a Češky toho využívaly. Především Vítečková chytila střeleckou formu, proměnila čtyři trojky a v zápase nastřílela 22 bodů.

Soupeřky z Oceánie se ve druhé čtvrtině přece jen trochu chytily a udržovaly ztrátu kolem 20 bodů. Ještě větší zlepšení předvedly ve třetí části, kdy přitvrdily v obraně a dovolily Češkám jen 10 bodů. Samy se však proti české obraně prosadily stejně, a tak se jim ztrátu snížit nepovedlo.

V poslední části už Češky náskok jen udržovaly a trenér Lubor Blažek mohl šetřit opory Vítečkovou, Burgrovou a Horákovou.

Kvalifikační turnaj basketbalistek o postup na olympijské hry v Ankaře:

Skupina B:

ČR - Nový Zéland 70:51 (20:6, 44:25, 54:35)
Nejvíce bodů: Vítečková 22, Kulichová 13, Burgrová 12, Elhotová 10 - Harmonová 9, Taylorová a Wallbuttonová po 7. Fauly: 19:12. Trestné hody: 6/3 - 25/19. Trojky: 5:0.