Basketbalistky USK v Evropské lize válí. Podzim završily výhrou s Polkowicemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2018 22:24
Basketbalistky ZVVZ USK Praha v 7. kole Evropské ligy porazily doma Polkowice 78:53 a potvrdily vydařenou první polovinu skupiny, během níž prohrály jen se suverénním Jekatěrinburgem. Vánoce tak stráví na druhém místě tabulky s náskokem tří výher na nepostupové pozice. České mistryně prožily nejvydařenější první polovinu euroligové sezony v klubové historii, lepší výsledky neměly hráčky USK ani při zisku titulu v sezoně 2014/15.
Teja Oblak
Teja Oblak | Foto: Milan Kammermayer

"Ani náhodou jsem tohle nečekala. Změny v týmu přes léto byly vážné. Měli jsme ale šťastnou ruku na posily. Nepřišly žádné nafrněné hvězdy, jsou to všechno bezva holky a zbytek týmu vedle nich pookřál. Je z toho fajn basketbal," těší trenérku Natálii Hejkovou. "Mrzí mě zápas v Jekatěrinburgu, tak doufám, že to doma napravíme. Jsme teprve v půlce, ale věřím, že dojdeme daleko, protože náš tým má obrovskou sílu," přidala kapitánka Kateřina Elhotová.

Pražanky i proti dosud nejlepší obraně soutěže pokračovaly ve velmi dobrém výkonu z posledních zápasů a už ve třetí čtvrtině překonaly průměr inkasovaných bodů Polkowic na utkání v sezoně.

První poločas vyšel zejména Kateřině Elhotové, která přesně střílela a zaznamenala do pauzy všech svých 16 bodů. Pak taktovku převzala Alyssa Thomasová a roli nejužitečnější hráčky sezony potvrdila 21 body, 11 doskoky a devíti asistencemi. Jen těsně jí tak unikl mezi ženami vzácný triple double.

"Pro mě je Alyssa ohromné překvapení. Měří jen o kousek víc než já a umí si skvěle pod košem poradit. Má i hodně asistencí. Jsem ráda, že ji mám v týmu," ocenila spoluhráčku Elhotová. "Je to basket, který já mám hrozně ráda. A po dlouhé době mám materiál, abychom takový basket mohly hrát. Příchod Alyssy byl v tomto směru rozhodující moment," dodala Hejková.

České mistryně si vypracovaly náskok až 27 bodů a v klidu si hlídaly vítězství. "Nečekala jsem, že to bude zas s takovým náskokem. Jsem ráda, že jsme jim hodně utekly, protože byly hodně nepříjemné. Spousta faulů, které se ani nepískaly. Hraničilo to s jinými sporty. Možná proto dostávají málo bodů, protože hrají až sprostě. Není možné to všechno upískat," prohlásila Elhotová.

Pražanky 20 asistencemi potvrdily roli druhého nejvíce nahrávajícího si týmu v soutěži za Jekatěrinburgem. "Když se podíváme na počet asistencí, tak je jasné, že to holky musí bavit. Nikdo nehraje na sebe, každý se dívá na to, aby uspěl tým. Důležité je, že to holky baví, když se k nasazení přidá radost, tak je to super," dodala Hejková.

ZVVZ USK Praha - Polkowice 78:53 (23:11, 44:29, 60:39)

Nejvíce bodů: Thomasová 21, Kateřina Elhotová 16, Ayayiová 14, Režanová 12 - Hayesová 17, Kizerová 12, Kaltsiduová 9.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy