Basketbalistky USK ztratily náskok a s Orenburgem v prodloužení prohrály

9. 1. 2019 21:35
Basketbalistky ZVVZ USK Praha v osmém kole Evropské ligy doma podlehly Orenburgu 86:90 po dvojím prodloužení a připsaly si druhou porážku v sezoně. V poločase přitom vedly o 17 bodů. Nevyužily tak šanci vzdálit se nepostupovým příčkám už na rozdíl čtyř výher.
Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová | Foto: Milan Kammermayer

"Z naší strany nejhorší výkon, když nepočítám Jekatěrinburg. Je to škoda, protože tohle utkání jsme měly doma uhrát. Tohle nebylo v plánu. Osobně mě mrzí výkon, protože hrát na dvě střelkyně je málo," zhodnotila zápas trenérka Natália Hejková. "Projevilo se, že jsme přes svátky vypadly z rytmu, ale především máme hodně zdravotních problémů. Rotace je tak velmi úzká. Ayayiová má zraněné rameno, vlastně skoro každá hráčka má nějaký problém," dodala.

Pražanky měly utkání dlouho pod kontrolou. V první čtvrtině nastřílely 30 bodů, když těžily z rychlých protiútoků i dobrých kombinací na otevřené střely. Tradičně dominovala nejužitečnější hráčka sezony Alyssa Thomasová, která k 20 bodům přidala 17 doskoků, což je vyrovnané maximum sezony. Dařilo se i kapitánce Kateřině Elhotové. Ta měla 22 bodů.

Ve druhé čtvrtině si české mistryně vypracovaly vedení až o 17 bodů. Do druhé půle ale ruský celek nastoupil s mnohem lepší obranou a začal snižovat. V poslední čtvrtině dovolil Orenburg domácím dát jen 11 bodů a nakonec vyrovnal. Měl dokonce poslední útok a mohl rozhodnout, ale Erica Whellerová netrefila trojku.

V prodloužení se oba týmy přetahovaly o každý bod a rozhodovala až koncovka. Minutu před koncem měla volnou cestu do koše Elhotová, ale ještě přihrála Thomasové, která pod tlakem prorážela a vyfaulovala se. Soupeř naopak šel do vedení po koši Brionny Jonesové, s 29 body nejlepší střelkyně zápasu.

Marija Režanová však dokázala po individuální akci zády ke koši srovnat a Orenburg opět nevyužil závěrečnou akci. Dramatický zápas tak šel do druhého prodloužení. V něm vedl Orenburg o čtyři body, ale Elhotová těžkou trojkou udržela tým ve hře. Jenže v úzké rotaci došly Pražankám síly a rozjetý protivník dovedl zápas k vítězství.

ZVVZ USK Praha - Orenburg 86:90 po druhém prodloužení (30:18, 47:30, 60:51, 71:71, 80:80)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 22, Thomasová 20, Ayayiová 14, Oblaková 11 - Jonesová 29, Nichollsová 12, Ygueravideová a Novikovová po 11. Fauly: 22:21. Trestné hody: 27/20 - 22/13. Trojky: 6:7. Doskoky: 47:46.