Kolaps v závěru stál basketbalistky USK euroligový bronz, s Fenerbahce prohrály

17. 4. 2016 15:03
Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová | Foto: Milan Kammermayer

Istanbul - Basketbalistky ZVVZ USK Praha tentokrát v Evropské lize medaili nevybojovaly, obhájkyně loňského titulu v duelu o bronz podlehly Fenerbahce Istanbul 69:73. Proti hostiteli závěrečného Final Four sice většinu času vedly, ale zhruba čtyři tisíce fanoušků dotlačily v poslední čtvrtině turecký celek k obratu.

Oproti semifinále začaly Pražanky velmi dobře v útoku. Trpělivě si vytvářely snadné pozice a rozebíraly obranu soupeře. Rozstřílela se zejména Kateřina Elhotová, která už v první čtvrtině dala 11 bodů.

Fenerbahce tak brzy ztrácelo osm bodů, ovšem i díky fanouškům, kterých však dorazilo výrazně méně než na semifinále, dokázalo ve druhé části skóre otočit až na sedm bodů ve svůj prospěch. Především přitvrdilo v obraně a nutilo USK ke ztrátám.

Vedly o sedm bodů

České mistryně však na rozdíl od předchozího duelu s Jekatěrinburgem nedovolily soupeři získat dvouciferný náskok. Výrazně k tomu přispěla pivotka Ilona Burgrová, která přibrzdila hvězdu soupeře Jantel Lavenderovou a sama dala pět z deseti bodů USK ve druhé čtvrtině.

O poločase se Pražanky uklidnily a agresivní hru soupeře místo oplácení trestaly hezkými akcemi. Znovu se chytla Elhotová s Kiou Vaughnovou a Fenerbahce muselo dotahovat, což psychicky nezvládalo. Kouč domácích dostal dokonce technickou chybu a USK se povedlo v úvodu závěrečné čtvrtiny odskočit na sedm bodů.

Jenže pak dala osm bodů v řadě po nájezdech Alexandria Quigleyová a ze zápasu bylo opět drama. Po většinu utkání se v útoku nedařilo Sonje Petrovičové, ale v klíčových chvílích to byla právě srbská mistryně Evropy, kdo držel naděje USK.

Pomohla ještě i trojka Anete Šteinbergaové minutu před koncem na 69:70. Euforicky hrající domácí hráčky, hnané fanatickými fanoušky, však těsné vítězství udržely a oplatily USK loňskou prohru ze semifinále.

Titul bere Jekatěrinburg

Titul získaly potřetí basketbalistky Jekatěrinburgu. Ve finále v Istanbulu udolaly jiný ruský celek Orenburg 72:69. Většinu utkání prohrávaly, ale v koncovce díky své hvězdě Dianě Taurasiové zápas otočily. Napravily tak loňskou finálovou prohru se ZVVZ USK Praha a navázaly na tituly z let 2003 a 2013.

V ruské lize Jekatěrinburg oba letošní vzájemné souboje vyhrál, ale dnes na soupeře od začátku nestačil. V úvodu se sice ještě prosazovala hlavní hvězda Taurasiová, jenže ani té se pak dlouho nedařilo a Orenburg zápas kontroloval.

Staraly se o to zejména Američanky Dewanna Bonnerová a Kayla McBrideová. Jenže vždy, když se Orenburgu povedlo odskočit na 12 bodů, Jekatěrinburg se dokázal udržet v kontaktu.

V poslední části se utkání proměnilo v drama. Oba týmy předváděly přestřelku, která zvedala ze sedadel i českou basketbalovou hvězdu Jana Veselého a jeho spoluhráče z Fenerbahce Istanbul, kteří se přišli na zápas podívat. Veselý po dalekonosné trojce Bonnerové dokonce málem vběhl až do hřiště a nechápavě kroutil hlavou.

Nakonec to ale byla Taurasiová, možná nejlepší basketbalistka světa, kdo v koncovce těžkými střelami řídil obrat. V posledních sekundách se ještě Bonnerová snažila trojkou srovnat, ale minula.

Final Four Evropské ligy basketbalistek v Istanbulu:

O 3. místo:

Fenerbahce Istanbul - ZVVZ USK Praha 73:69 (18:24, 37:34, 49:50)

Nejvíce bodů: Quigleyová 22, Lavenderová 14, Hollingsworthová 10 - Vaughnová 17, Kateřina Elhotová 16, Petrovičová 14, Šteinbergaová 10. Fauly: 19:18. Trestné hody: 12/9 - 13/9. Trojky: 4:6. Doskoky: 27:32.