Basketbalistky USK porazily hráčky Braine a mají jisté play off Euroligy

Aktualizováno 27. 1. 2016 22:35
Basketbalistky USK Praha si jasným triumfem nad Castors Braine v poměru 75:58 si definitivně zajistily postup do play off. Na druhý Orenburg nadále ztrácejí jedinou výhru, ruský soupeř ale má snazší los.
Vpředu Sonja Petrovičová z USK a za ní Sidney Spencerová z týmu Castors Braine v zápase Euroligy. | Foto: ČTK

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha v Evropské lize doma porazily Castors Braine jasně 75:58 a dvě kola před koncem základní části si definitivně zajistily postup do play off. Obhájkyně titulu navíc mají už jistotu nejhůře třetího místa ve skupině a udržely se v boji o druhou příčku znamenající výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále. Na druhý Orenburg nadále ztrácejí jedinou výhru, ruský soupeř ale má snazší los.

"Orenburg by musel prohrát a to nepovažuji za reálné. Budeme se připravovat na to, že začneme čtvrtfinále venku. A to nemusí být úplně nevýhoda," prohlásila trenérka Natália Hejková. "Uvidíme, kdo s námi bude hrát, protože nás asi nikdo nechce a do hry může vstoupit i kalkulace. Mně je to v podstatě jedno, kdo na nás půjde. Všichni jsou v té druhé skupině silní, ale také zdolatelní," dodala.

Pražanky byly v utkání jasným favoritem, belgický celek v této sezoně už dvakrát porazily na jeho hřišti. Tentokrát se však celý první poločas trápily v útoku. V úvodu sice několikrát využily toho, že mají rychlejší podkošové hráčky, jenže soupeř byl jinak na jejich signály velmi dobře připravený. Českým mistryním se navíc vůbec nedařila střelba.

Braine tak většinu druhé čtvrtiny těsně vedlo, až v poslední minutě první půle přišly tři vydařené akce domácích a obrat.

Jak první půli zakončily, tak druhou část Pražanky začaly a šňůrou 12:0 definitivně získaly zápas pod kontrolu. Rozstřílela se zejména Kateřina Elhotová a náskok narůstal. Domácí přibrzdilo až zranění nejlepší střelkyně Sonji Petrovičové.

V pravou chvíli se však chytla španělská reprezentantka Marta Xargayová, která se dosud v USK střelecky trápila, ale tentokrát dala ve druhé půli deset bodů. Belgičanky hrající v úzké sestavě pak s USK neudržely krok a ztráta postupně narostla až na 24 bodů, což umožnilo domácím v závěru pošetřit opory.

"Jsem ráda, že jsme nakonec vyhrály tak jasně, protože to vůbec nebyl jednoduchý zápas. Zvlášť když jsme bojovaly s dalšími třemi lidmi na hřišti, jelikož rozhodčí nám ani trochu nepomohli. Pomáhá nám to nabrat sebevědomí před play off. Těší mě, že jsem týmu pomohla body, zvlášť když mi tam padly docela těžké střely," uvedla Elhotová.

Utkání 12. kola skupiny B Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

Dynamo Kursk - Villeneuve 66:49, Fenerbahce Istanbul - Salamanca 64:59, Galatasaray Istanbul - Šoproň 81:56 (za domácí Kulichová 1 doskok).

Skupina B:

ZVVZ USK Praha - Castors Braine 75:58 (17:17, 35:34, 57:43)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 15, Vaughnová 12, Xargayová, Petrovičová a Dupreeová po 10 - Trahanová-Davisová 12, Keyová a Wautersová po 8. Fauly: 13:15. Trestné hody: 11/8 - 11/8. Trojky: 5:6. Doskoky: 36:35.

Jekatěrinburg - Girona 80:61, Kayserispor - Orenburg 67:75, Bourges - Wisla Krakov 63:45 (za hosty Zohnová 3 doskoky).

1. Jekatěrinburg 12 10 2 888:754 22
2. Orenburg 12 9 3 793:720 21
3. USK Praha 12 8 4 833:703 20
4. Kayserispor 12 5 7 788:797 17
5. Bourges 12 5 7 719:731 17
6. Wisla Krakov 12 5 7 702:828 17
7. Castors Braine 12 3 9 735:828 15
8. Girona 12 3 9 704:801 15