Basketbalistky USK deklasovaly Villeneuve a podruhé daly stovku

12. 12. 2018 21:58
Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály v Evropské lize 101:62 na hřišti Villeneuve a podruhé v elitní evropské soutěži pokořily hranici sta bodů. Připsaly si už páté vítězství z šesti duelů, čímž se minimálně do čtvrtka dostaly na první místo skupiny, ale dosud neporažený Jekatěrinburg má zápas k dobru.
Karolína Elhotová (USK Praha) v Eurolize
Karolína Elhotová (USK Praha) v Eurolize | Foto: ČTK

České mistryně podobně jako v minulém utkání s Castors Braine rozhodly už v první půli, ve které si vytvořily náskok 20 bodů. Tým táhly tradiční opory. Kateřina Elhotová se trefovala z dálky, k tomu přidala sedm asistencí, pod košem se prosazovala Marija Režanová. Alyssa Thomasová byla vidět na obou stranách hřiště, když už v první čtvrtině vybojovala v obraně čtyři zisky a 19 body a deseti doskoky potvrdila pozici nejužitečnější hráčky soutěže.

V útoku se po příchodu do hry chytily i Alena Hanušová a Leticia Romerová. Ta dokonce neminula jedinou střelu a 17 body si vytvořila maximum v Eurolize. Francouzský celek na to už neměl odpověď. Postupně se chytla Američanka Angela Bjorklundová, ale Pražanky nedovolily domácím se vrátit do utkání a udržovaly si náskok, který v závěru naopak ještě navýšily až na 42 bodů.

Necelou minutu před koncem Romerová pokořila stovku, což hráčky USK v Evropské lize zažily teprve podruhé. Dosud se jim to povedlo jen v únoru 2012 na hřišti Gdyně, kde vyhrály 102:66.

Opava podruhé na Nanterre nevyzrála

Naopak basketbalisté Opavy v Lize mistrů utrpěli debakl 64:110 na hřišti Nanterre a prohráli posedmé za sebou. Francouzský celek se jim tak pomstil za úvodní porážku z Opavy, která byla pro Slezany zatím jediným úspěchem ve skupině.

V úvodním kole dokázala Opava zaskočit Nanterre zónovou obranou a slavila překvapivé vítězství. Tentokrát ale byl soupeř dobře připravený i namotivovaný odčinit porážku a na svěřence trenéra Petra Czudka se od začátku vrhl. Už v první čtvrtině nabrala Opava manko 22 bodů a to se postupně zvýšilo až na 52 bodů.

Nepomohlo ani to, že Opava už mohla nasadit uzdravené Václava Bujnocha a Rostislava Dragouna. Od začátku soupeře nestíhala a byla potrestaná vlastní zbraní, když Nanterre trefilo 15 z 30 trojkových pokusů.

Naopak hostům to z dálky nepadalo a měli úspěšnost trojek jen 14 procent. Nejlepším střelcem Opavy byl s 15 body Miroslav Kvapil.

Utkání 6. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek:

Villeneuve - ZVVZ USK Praha 62:101 (11:24, 29:49, 51:72)

Nejvíce bodů: Bjorklundová 19, Mendyová 13, Gomisová 12 - Thomasoová 19, Hanušová 18, Romerová 17, Režanová 16, Ayayiová 12, Kateřina Elhotová 10. Fauly: 21:12. Trestné hody: 11/6 - 10/5. Trojky: 10:12. Doskoky: 27:42.

Utkání 8. kola skupiny B basketbalové Ligy mistrů:

Nanterre - Opava 110:64 (33:11, 60:24, 84:40)

Nejvíce bodů: Waters 19, Konaté 15, Invernizzi a Treadwell po 13 - Kvapil 15, Bujnoch 14, Klečka 11. Fauly: 18:21. Trestné hody: 16/13 - 18/10. Trojky: 15:4. Doskoky: 41:35.

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.