Basketbalistky porazily Litvu a postoupily z 1. místa

27. 6. 2011 22:37
Ve čtvrtfinále ME se Češky utkají s Chorvatskem

Bydhošť - České basketbalistky porazily na mistrovství Evropy Litvu 63:59 a vyhrály svou osmifinálovou skupinu F. Ve čtvrtfinále se tak utkají proti čtvrtému týmu druhé skupiny, Chorvatsku.

Hvězdou českého týmu byla střelkyně Eva Vítečková, která nastřílela šestadvacet bodů.

Oproti neúspěšnému zápasu proti Rusku Češky zlepšily hru v obraně a lépe se jim dařila také střelba.

Basketbalistky na mistrovství Evropy podlehly Rusku
Češky se s Tureckem trápily, čtvrtfinále ale vybojovaly

Vítězství nad Litvou se ale nerodilo snadno. Soupeřky se do českého týmu od začátku pořádně zakously a v první čtvrtině si vypracovaly až devítibodový náskok.

České basketbalistky dokázaly skóre vyrovnat až těsně před poločasem, a na začátku třetí čtvrtiny položily skvělým výkonem základ k důležité výhře.

První čtyři minuty třetí části hry nedovolily Češky Litevkám skórovat a brzy vedly pohodlně o osm bodů. Přesto přišla ještě jedna komplikace.

Litva využila českého trápení v koncovce a dostala se do vedení 54:52. K obratu ale zavelela kapitánka Veronika Bortelová, když košem a asistencí vrátila svému týmu vedení.

Půlminutu před koncem rozhodla střelou za tři body Vítečková a Češky už čtyřbodový náskok udržely.

Ve čtvrtfinále čeká český celek překvapení turnaje. Chorvatsko totiž nečekaně prošlo mezi osm nejlepších na úkor favorizovaného Španělska.

České basketbalistky se s Chorvatkamy utkaly v přípravě těsně před šampionátem. Nejprve vyhrály 102:82, druhé utkání prohrály 80:86.

"Chorvatsko bude také těžký soupeř, který je vynikající ve hře jedna na jednu. Ale věříme si, že zvítězíme," řekla po utkání křídelní hráčka Jana Veselá, která měla z výhry nad Litvou velkou radost.

"Bylo to velmi těžké utkání. Ale zvládly jsme to. Znamená to, že jsme skončily v osmifinále na prvním místě, čímž jsme si splnily první cíl. Teď je třeba porazit Chorvatsko, abychom splnily další cíl a postoupily do kvalifikace na olympiádu," dodala.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Osmifinálová skupina E (Bydhošť):

ČR - Litva 63:59 (14:22, 35:36, 49:44)
Nejvíce bodů: Vítečková 26, Elhotová 15, Burgrová a Kulichová po 8 - Bimbaiteová 15, Petronyteová 11, Linkevičieneová 9. Fauly: 17:15. Trestné hody: 13/12 - 22/17. Trojky: 7:6.

Rusko - Velká Británie 62:59 (22:27)
Nejvíce bodů: Daniločkinová 16, Stěpanovová 12 - Butlerová 15, Staffordová 14.

Turecko - Bělorusko 65:56 (34:30)
Nejvíce bodů: Iveginová 17, Yilmazová 11 - Marčanková 12, Veramejenková 7.

Středa 29. června:

18:00 Lotyšsko - Rusko, 20:30 Česko - Chorvatsko.

Čtvrtek 30. června:

18:00 Černá Hora - Turecko, 20:30 Litva - Francie.

Semifinále (Lodž):

Pátek 1. července:

18:00 vítěz Česko/Chorvatsko - vítěz Lotyšsko/Rusko, 20:30 vítěz Litva/Francie - vítěz Černá Hora/Turecko.