Basketbalistky po velkém obratu porazily na ME Švédsko 71:64

Aktualizováno 28. 6. 2019 22:44
České basketbalistky po velkém obratu porazily na mistrovství Evropy v Rize Švédsko 71:64 a ve druhém vystoupení v základní skupině B si připsaly první výhru. Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka se dokázaly ve třetí čtvrtině vzpamatovat ze ztráty 17 bodů. V dresu vítězek zazářila 23 body Renáta Březinová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ve čtvrtek při vstupu do turnaje Češky sice proti obhájkyním stříbrných medailí Francouzkám většinu zápasu vedly, přesto podlehly 61:74. Poslední zápas ve skupině je čeká v neděli od 14:30 proti Černé Hoře.

Švédky, které na úvod turnaje porazily Černou Horu 67:51, dobře začaly a po 55 sekundách vedli s pětibodovým náskokem. S koncem první čtvrtiny se podařilo Češkám dotáhnout na 14:14 díky úspěšnému pokusu Březinové. V úvodu druhé části sice Češky díky pětibodové šňůře otočily stav na 19:16, ale následovala i díky trojkám Halvarssonové a Fridy Eldebrinkové osmibodová série soupeře. A Švédky pak vedení dlouho nepustily. Kvůli ztrátám i nepřesné střelbě Svitkova výběru se na začátku třetí čtvrtiny vyšplhal rozdíl až na 17 bodů (32:49).

Následně Česky zlepšily své nedostatky a dvanáctibodovou šňůrou vykřesaly naději na obrat. Dlouhou pasáž pěti minut a 39 sekund Seveřanek bez bodu ukončila až trojka Drammehové, ale hra už se vyvíjela podle české taktovky. Kapitánka Hejdová dokázala vyrovnat na 52:52.

Přestože Švédky šly do závěrečné desetiminutovky s jednobodovým náskokem, už se nechytily. Po 27 vteřinách poslední části trojka Kateřiny Elhotové vrátila po dlouhé době Češkám vedení. Seveřanky se nadále praly s těsnou českou obranou i neúspěšnou koncovkou a rozhodující zlom přinesly další tři úspěšné trojky, jedna Štěpánové a dvě Březinové v rychlém sledu, které znamenaly vedení 66:54.

Při chuti hrající Březinová se postarala necelé čtyři minuty už o třináctibodový náskok, nejvyšší v zápase, a vítězství si přes finiš Švédek Svitkův výběr s přehledem pohlídal.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina A (Riga):

Lotyšsko - Ukrajina 82:74 (41:34), Španělsko - Velká Británie 67:59 (31:34).

1. Španělsko 2 2 0 162:136 4
2. Velká Británie 2 1 1 133:127 3
3. Lotyšsko 2 1 1 142:148 3
4. Ukrajina 2 0 2 151:177 2

Skupina B (Riga):

ČR - Švédsko 71:64 (14:14, 30:44, 52:53)

Nejvíce bodů: Březinová 23, Kateřina Elhotová a Štěpánová po 14 - Zahuiová 19, Halvarssonová 12, F. Eldebrinková 11. Fauly: 18:17. Trestné hody: 16/11 - 12/10. Trojky: 8:8. Doskoky: 33:29.

Černá Hora - Francie 53:88 (13:24, 25:46, 38:67)

Nejvíce bodů: Mujovičová 12, Pašičová 10, Kovačevičová 9 - Johannèsová 15, Ayayiová 12, Grudaová 11, Miyemová 10.

1. Francie 2 2 0 162:114 4
2. Švédsko 2 1 1 131:122 3
3. ČR 2 1 1 132:138 3
4. Černá Hora 2 0 2 104:155 2