Basketbalistky KP Brno v Eurocupu poprvé vyhrály, USK přejel francouzský Villeneuve

22. 11. 2017 20:35
Basketbalistky KP Brno se v pátém kole Evropského poháru FIBA dočkaly prvního vítězství. Na domácí palubovce zdolaly švýcarský Fribourg 86:79. Naopak hráčky Nymburku prohrály v maďarském Szekszárdu 66:73 a mají na kontě rovněž pouze jeden úspěch. Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály i třetí domácí utkání v této sezoně Evropské ligy, když porazily francouzský celek Villeneuve-d'Ascq 88:51.
Euroliga, USK-Jekatěrinburg: Laia Palauová,Ilona Burgrová a Alena Hanušová
Euroliga, USK-Jekatěrinburg: Laia Palauová,Ilona Burgrová a Alena Hanušová | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Brňanky vstoupily do zápasu velmi nervózně, nedařilo se jim bránit zejména přesně střílející Williamsovou. První čtvrtinu prohrály rozdílem jedenácti bodů a výsledek se jim podařilo otočit až po změně stran.

Ještě necelé dvě minuty před koncem svěřenkyně trenéra Davida Zdeňka prohrávaly 75:76, v dramatické koncovce ale byly přesnější. Hlavní oporou vítězek byla Eva Kopecká, která dala 22 bodů, v druhém poločase se k ní střelecky přidaly Milena Prokešová s Ilonou Burgrovou.

Naopak hráčky Nymburka maďarského protivníka v úvodu zaskočily, po první čtvrtině měly sedmibodový náskok a vedení ztratily až v závěrečných deseti minutách. Nejlepší střelkyní středočeského celku byla Alena Huňková s 15 body, Kyara Linskensová se blýskla deseti doskoky.

Pražanky přitom nastoupily v oslabené sestavě bez reprezentantky Aleny Hanušové. Navíc kapitánka Kateřina Elhotová v minulých dnech bojovala s bolavým kolenem. Přesto měly domácí hráčky od začátku převahu, a to zejména pod košem.

Už v první čtvrtině tak odskočily na dvouciferný počet bodů, ale Francouzky se nevzdávaly a držely se ve hře zásluhou Mame Sy-Diopové. Totéž se opakovalo i ve druhé části, kdy tým z předměstí Lille opět nedovolil USK odskočit na více než 11 bodů.

Ve třetí čtvrtině už ale přišel zlom. České mistryně dobře kombinovaly a využívaly výškové převahy pod košem. Velkou zásluhu na klíčovém bodovém úniku měla Kateřina Elhotová, které se sice nedařila střelba, ale změnila se v tvůrkyni hry a za deset minut si připsala sedm asistencí. Souhru ukázala zejména s Marií Režanovou, autorkou 19 bodů.

V poslední čtvrtině už šlo o exhibici domácích hráček, které atakovaly i rozdíl 40 bodů. Nejlepší střelkyní USK byla s 27 body Amanda Zahuiová.