Basketbalisté začali boj o MS domácí výhrou nad Islandem

Aktualizováno 24. 11. 2017 20:08
Čeští basketbalisté v úvodník utkání kvalifikace MS porazili Island 86:69.
Blake Schilb v kvalifikaci na MS 2017
Blake Schilb v kvalifikaci na MS 2017 | Foto: ČTK

Pardubice - Čeští basketbalisté vstoupili do kvalifikace o mistrovství světa domácí výhrou 89:69 nad Islandem. V Pardubicích od začátku plnili roli favorita a proti účastníkovi posledních dvou evropských šampionátů získali důležitou první výhru. O další se pokusí v pondělí ve Finsku.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se snažili využívat výškovou převahu, když zejména Ondřej Balvín byl o hlavu větší než jeho obránci. Nakonec nasbíral deset bodů a pět doskoků. Nejlepším střelcem domácího týmu byl Jaromír Bohačík s 20 body, Blake Schilb přidal 15 bodů. Islandu nepomohlo ani 29 bodů Martina Hermannssona.

Island svou pohyblivostí dokázal dlouho nahrazovat výškový deficit a zdvojováním v obraně znepříjemňoval hru českému útoku. Často tak domácí hráči byli nuceni k individuálním akcím, přesto si od začátku drželi vedení.

Ve druhé čtvrtině se navíc střelecky chytil Bohačík a osmi body pomohl odskočit až na 11 bodů. Island ale držela ve hře největší hvězda týmu Hermannsson.

V úvodu druhé půle ukázal svou sílu pod košem Balvín, ale Island několika rychlými protiútoky dokázal snížit až na pět bodů. Jenže Vojtěch Hruban odpověděl důležitou trojkou, koše přidal i Martin Kříž a náskok byl opět dvouciferný.

Definitivní zlom přišel v úvodu poslední desetiminutovky, kdy dal Bohačík šest bodů v řadě a získal pro svůj tým klid. Po nepovedeném mistrovství Evropy tak předvedl nejlepší výkon v reprezentaci. Island už neměl odpověď, naopak český náskok narostl až na 20 bodů, což může být důležité v závěrečném počítání v boji o postup.

V poločase se oficiálně rozloučil s národním dresem bývalý kapitán Jiří Welsch, který dostal od předsedy ČBF Miroslava Jansty památeční předměty. Rovněž sklidil potlesk vestoje od tří tisícovek fanoušků v hale.

Utkání skupiny F kvalifikace o mistrovství světa 2019 basketbalistů:

ČR - Island 89:69 (15:11, 39:30, 60:51)

Nejvíce bodů: Bohačík 20, Schilb 15, Kříž 11, Balvín 10, Auda 9 - Hermannsson 29, Acox 12, Baeringsson 10. Fauly: 23:18. Trestné hody: 17/12 - 24/23. Trojky: 9:4. Doskoky: 37:27. Diváci: 3059.

Bulharsko - Finsko 80:82 (19:17, 36:39, 53:60).