Basketbalista Welsch si po 12 letech užívá návrat do ligy

David Procházka
27. 10. 2012 8:00
Basketbalista Jiří Welsch si po návratu z NBA užívá i českou ligu. Hraje jí zase po 12 letech.
Jiří Welsch po zápase v Opavě
Jiří Welsch po zápase v Opavě | Foto: David Procházka

Opava- Byl zvyklý na nabité arény v zámořské NBA, ve španělské, slovinské a belgické lize, po 12 letech ale druhý český basketbalista v prestižní NBA Jiří Welsch zvolil návrat domů.

Poprvé se na českých palubovkách představil se svým Nymburkem v pátek v Opavě a 11 body, třemi doskoky a třemi asistencemi přispěl k jasné výhře favorita 101:58.

V české lize si ovšem bude muset zvykat na nižší basketbalovou úroveň i návštěvy.

"Nevím, kolik v Opavě chodí na basketbal diváků běžně, ale myslím, že atmosféra byla dobrá a hala je to krásná," chválí Jiří Welsch opavské publikum.

"Ligu v Opavě jsem tehdy před odchodem do Slovinska hrál ještě v hale na Mařádkově ulici, to bylo kouzelné. Ale tady v té nové sportovní hale jsme s reprezentací zvládli úspěšnou kvalifikaci na mistrovství Evropy 2006," vzpomíná Welsch.

Po pěti dnech už druhé cestování

Ve Welschovi převládají po návratu do české soutěže pozitivní pocity.

"Zatím je to velká hektika. Před pěti dny jsem se připojil k týmu, už jsem odehrál druhý zápas a tisíc naježděných kilometrů v autobusu," popisuje Jiří Welsch své zážitky z prvního týdne v nejvyšší české basketbalové soutěži.

V Levicích při své premiéře vstřelil rovněž 11 bodů, přidal dva doskoky a dvě asistence.

"Jirka byl vždycky týmový hráč, nehoní se za body, spíš uvolňuje nás ostatní," libuje si reprezentační a teď už i klubový spoluhráč, pivot Petr Benda.

Po letech v NBA a Španělsku odešel loni pardubický odchovanec Jiří Welsch do belgického Charleroi, které hrálo nejprestižnější evropskou pohárovou soutěž Euroligu.

"Vracím se do kvalitního týmu"

Přestože měl smlouvu na dva roky, letos v létě se dozvěděl, že ho Belgičané nepotřebují.

"Nedá se říct, že by mě okolnosti donutily k návratu, ani jsem si ho neplánoval. Spíš jsem v posledních letech změnil dřívější názor, že nebudu kariéru končit v Česku. A když se teď naskytla příležitost, tak je dobře, že se vracím ve věku, kdy ještě mám nějakou slušnou formu," usmívá se český reprezentant.

Při návratu domů připadal v úvahu vzhledem ke sportovní úrovni jedině Nymburk.

"Z osobní stránky bych volil Pardubice, kde jsem basketbalově vyrostl a začal tam hrát ligu," uznává po Jiřím Zídkovi druhý český basketbalista v NBA.

"Ale z hlediska sportovní i ekonomického je dneska v české lize jediný klub, který splňuje nejvyšší parametry," nezastírá Welsch.

"Je to návrat do kvalitního týmu, do party, kde znám spoustu lidí a kde si zahraji kvalitní zápasy v Eurocupu a Baltické lize," těší se Welsch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy