Zemřela žena, která vstoupila do historie. Jako jedinou ji draftovali do mužské NBA

Rudolf Černík Rudolf Černík
20. 1. 2022 17:07
Ve věku 66 let zemřela Lusia Harrisová. Americká reprezentantka byla první a dosud jedinou ženou historie, kterou draftoval tým mužské NBA. Nejslavnější basketbalovou soutěž světa si však nezahrála.
Lusia Harrisová
Lusia Harrisová | Foto: ČTK

Harrisová byla hvězdou amerického basketbalu, ženskému celku Delta State University pomohla v 70. letech ke třem titulům národního šampiona v řadě a dodnes drží klubový rekord v počtu bodů (2981) a doskoků (1662).

Do historie vstoupila i tím, že právě ona zaznamenala první olympijské body ženského basketbalu. Při jeho premiéře na hrách v Montrealu v roce 1976 vstřelila úplně první koš turnaje, z něhož si odvezla stříbrnou medaili.

Její famózní výkony - v Delta State měla neuvěřitelnou bilanci 109 vítězství a pouhých šesti porážek - vedly New Orleans Jazz k tomu, že si ji vybrali v roce 1977 v sedmém kole jako 137. volbu v pořadí a udělali z ní první oficiálně draftovanou ženu v NBA.

O osm let dříve sice ukázalo San Francisco na Denise Longovou, jenže vedení soutěže prohlásilo vzápětí výběr za neplatný. 

Ovšem ani Harrisová si mezi muži nejlepší soutěž nezahrála. Nikdy ani nedala najevo, že by o to měla zájem, a zkoušku v týmu Jazz odmítla. Později se ukázalo, že v té době už totiž byla těhotná. S manželem Georgem Stewartem se vzali 4. února 1977 a nakonec měli celkem čtyři děti.

Na Delta State, kde získala magisterský titul, se Harrisová vrátila jako asistentka trenéra, coby hlavní koučka pracovala dva roky na univerzitě v Houstonu. Pak se vrátila do rodného Mississippi, učila na střední škole a trénovala tamní tým.

V roce 1992 byla jako první černošská hráčka uvedena do basketbalové Síně slávy, loni měl premiéru film "Královna basketbalu", který mapoval její pozoruhodnou kariéru.

Harrisová zemřela v úterý, necelý měsíc před svými 67. narozeninami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Na D8 směrem na Prahu se střetla dodávka s kamionem, dva lidé nepřežili

Na 45. km dálnice D8 ve směru na Prahu se ve čtvrtek v poledne střetla dodávka s kamionem. Dva lidé nehodu nepřežili a jedna osoba utrpěla zranění. Chvíli před tím se stala nehoda na 44,5 kilometru opačným směrem, dva lidé jsou zranění. Dálnice je v obou směrech uzavřená. Policejní mluvčí Pavla Kofrová řekla, že bude průjezdná zhruba v 16:00.

"Dálnice je uzavřená v obou směrech, policie dopravu odklání," řekla Kofrová. Při druhé nehodě se podle ní převrátilo vozidlo SUV.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled. Důvodem je riziko vyšších daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. SV důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

Zdroj: ČTK
Další zprávy