Přiživujete rasismus, kritizuje šampion Trumpa. O "čínském viru" už mluví i Kalousek

jzp jzp
23. 3. 2020 15:16
Prezident Spojených států Donald Trump dráždí i v době pandemie. Nový typ koronaviru, který celosvětově usmrtil téměř 15 tisíc lidí, označuje jako "čínský virus". Tím popudil třeba basketbalistu Jeremyho Lina.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Američan asijského původu, který strávil v zámořské NBA devět let a s Torontem loni vyhrál titul, zkritizoval americkou hlavu státu na sociální síti.

"Přál bych si, abyste citelně podpořil zranitelné lidi, kteří budou trpět kvůli tomu, že jsme na tenhle virus špatně zareagovali," napsal Lin. "Mám na mysli i ty, kteří pocítí rasismus, který přiživujete." 

V následné diskuzi basketbalista dovysvětlil, že Trumpovo "nenápadné protičínské poselství" umocňuje nenávist vůči Asiatům. "Američané asijského původu včetně těch, které znám, čelí každý den výhružkám a jsou fyzicky napadáni," doplnil.

Jednatřicetiletý Lin nedávno dorazil do Číny, kde coby posila Pekingu vyhlíží rozjezd tamní basketbalové soutěže, kterou zkraje února přerušila opatření na boj s koronavirem. Znovu hrát by se mohlo už v polovině dubna.

Republikána Trumpa kritizuje za užívání slovního spojení "čínský virus" i část médií a politiků.

"Naše komunity Američanů asijského původů - lidé, kterým sloužíte - už trpí dost," vzkázal prezidentovi starosta New Yorku Bill de Blasio z Demokratické strany. "Nepotřebují, abyste nesnášenlivost přiživoval."

Trump však nový typ koronaviru nadále označuje jako "čínský virus". "Protože pochází z Číny," vysvětlil. "Není to vůbec rasistické."

Označování virů, respektive nemocí na základě geografie je optikou historie běžné. Proto existuje západonilská horečka, ebola nebo španělská chřipka, která ale paradoxně nemá původ ve Španělsku. Právě odtud - z neutrální země v době první světové války - se ale povědomí o nemoci rozšířilo.

Nicméně Světová zdravotnická organizace už pět let radí, aby onemocnění nedostávala jména podle míst, lidí nebo zvířat, aby nedošlo ke stigmatizaci. Nevyhovuje tedy ani Chagasova choroba nebo prasečí chřipka.

Nový typ koronaviru, který se v posledních týdnech rozšířil na šest kontinentů, nese název SARS-CoV-2 a způsobuje onemocnění Covid-19. Vypukl ke konci minulého roku v chupejské metropoli Wu-chanu. Pravděpodobným zdrojem nákazy je tamní tržiště s mořskými plody a zároveň divokými zvířaty, z nichž se virus přenesl na člověka.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien však opáčil konspirační teorií, podle níž mohla do Wu-chanu zavléct nákazu americká armáda. Označení "čínský virus", případně "wuhanský virus" považuje Peking za stigmatizaci.

Trumpovu rétoriku už používají také některé české osobnosti. O "čínském viru" psal například bývalý premiér a kandidát na prezidenta Mirek Topolánek nebo poslanec liberálně-konzervativní TOP 09 Miroslav Kalousek, který použil i alternativní termín.

"Pojďme všichni té potvoře přestat říkat Covid-19 a pojďme ji nazývat pravdivě a srozumitelně 'čínská chřipka'," vyzval Kalousek. "Bylo by vůči Číně nespravedlivé, kdyby dějiny zapomněly na to, kdo ji celému světu daroval."

 

Právě se děje

Další zprávy