Se Satoranským to jde. Vrátil se do sestavy Chicaga a pomohl ukončit sérii porážek

18. 4. 2021 9:06
Po sérii pěti porážek basketbalisté Chicaga v NBA zvítězili nad Clevelandem 106:96. Tomáš Satoranský se vrátil do sestavy po jednom vynechaném zápase a k výhře pomohl sedmi body. Na hřišti strávil 15 minut, během nichž proměnil všechny tři střely z pole včetně jedné trojky a přidal tři asistence.
Tomáš Satoranský.
Tomáš Satoranský. | Foto: Reuters

Chicago je díky vítězství v tabulce Východní konference zpět na desátém místě, které jako poslední zajišťující účast ve vyřazovacích bojích.

Satoranský, který vynechal předchozí utkání kvůli nespecifikované nemoci, plnil roli střídajícího hráče. V základní sestavě nastoupil na rozehrávce Coby White, který zaznamenal osm bodů a devět asistencí.

I bez svého nejlepšího střelce Zacha LaVinea, který nehraje kvůli opatřením proti šíření koronaviru, smazalo Chicago v úvodní části šestibodové manko a po sérii 12:0 se dostalo do vedení. Po vyrovnaném prvním poločase odskočilo na dvouciferný rozdíl, který narostl až na 16 bodů. Jenže i tak byla poslední dvanáctiminutovka dramatická. Cavaliers se dokázali několikrát přiblížit až na tři body, naposledy dvě a půl minuty před koncem. Pak ale Bulls deseti body v řadě odpor soupeře zlomili.

Fin Lauri Markkanen, který v předchozích pěti duelech nenastřílel víc než deset bodů, odstartoval sérii přesnou trojkou a nasbíral celkem 16 bodů. I díky němu chicagští náhradníci dali 45 bodů, což bylo o 30 víc než střídající hráči Clevelandu.

"Snažil jsem se být agresivní a využívat každou výhodu a možnost, kterou mi hosté nabídnou," uvedl Markkanen, který v předchozích čtyřech letech od svého draftu v NBA nastupoval převážně v základní sestavě Bulls. "Pro mě je ta role nová a sžívám se s ní. Snažím se ji plnit, jak nejlépe dovedu."

Nejlepším střelcem utkání byl černohorský pivot Nikola Vučevič, který přispěl k výhře Chicaga 25 body. V dresu Clevelandu zaznamenali po 22 bodech Collin Sexton a Darius Garland.

"Doufám, že tohle by mohl být zlomový moment a naše výkony už budou mít hlavně vzestupnou tendenci. Tuhle výhru jsme hodně potřebovali," uvedl trenér Bulls Billy Donovan. Stejnou zápasovou bilanci jako jeho tým má jedenáctý Washington a hned za nimi je Toronto.

Rozehrávač Washingtonu Russell Westbrook předvedl při výhře nad Detroitem 121:100 sedmý triple double v řadě za 15 bodů, 14 doskoků a 11 asistencí. Jako první hráč v historii NBA zkompletoval 15 triple doublů ve 20 zápasech po sobě. Jeho spoluhráč a nejlepší střelec soutěže Bradley Beal dal 37 bodů.

Další střelecký souboj nabídl duel Boston - Golden State. Stephen Curry popáté v sezoně proměnil víc než 10 trojek - tentokrát 11 - a nastřílel v desátém duelu po sobě víc než 30 bodů. Navzdory jeho 47 bodům Warriors prohráli 114:119 poté, co prohospodařili až šestnáctibodový náskok. Celtics k šestému triumfu v řadě výrazně pomohl Jayson Tatum, autor 44 bodů.

Vítězství v prodloužení nad nejlepším týmem soutěže Utahem si připsali obhájci Los Angeles Lakers, kteří vyhráli 127:115, i když jim stále scházejí LeBron James i Anthony Davis. Jazz se museli obejít bez Donovana Mitchella. Lakers táhli Andre Drummond (27 bodů), Kentavious Caldwell-Pope a Dennis Schröder (oba 25), jehož koš poslal zápas do prodloužení. Za Utah dal 27 bodů Jordan Clarkson, Joe Ingles připojil k 20 bodům 14 asistencí.

Prohrál také druhý tým tabulky Západní konference Phoenix, který doma podlehl San Antoniu 85:111.

NBA:

Chicago - Cleveland 106:96 (za domácí Satoranský 7 bodů, 3 asistence), Boston - Golden State 119:114, LA Lakers - Utah 127:115 po prodl., Milwaukee - Memphis 115:128, Phoenix - San Antonio 85:111, Washington - Detroit 121:100.