Je to nezvyklá radost. Ještě tomu úplně nevěříme, komentuje historický postup Pumprla

ČTK ČTK
9. 9. 2019 19:51
Čeští basketbalisté si porážkou s Řeckem jen o sedm bodů zajistili, že je následná výhra favorizovaných USA nad Brazílie posune do čtvrtfinále mistrovství světa. Ve společenské místnosti hotelu InterContinent v Šen-Čenu po přesunu z Bay Sports Centre společně americkou pečeť na účast v play off sledovali a slavili další úspěch při první účasti mezi světovou elitou od roku 1982 od dob Československa.
Pavel Pumprla.
Pavel Pumprla. | Foto: Reuters

"Já jsem seděl a rozhlížel se. Koukal jsem se na hodinky, kde mám datum, jestli jsem něco nepopletl, nebo je čínský Nový rok… Odpočítával se konec zápasu, i když v posledních pěti minutách už se nedalo počítat, že by Brazilci proti takovému týmu ještě měli sílu na zvrat. Takové to očekávání, aby mohla konečně propuknout radost," popsal kapitán Pavel Pumprla dění za zavřenými dveřmi.

"Radost je taková nezvyklá, jak si to člověk neuhraje na hřišti v tu konkrétní chvíli. Je to zvláštní pocit, možná aspoň nebude ta oslava tak bujará, jako by byla po výhře na hřišti. Potřebujeme pošetřit síly, kumuluje se to ohromně, plus cestování, za další dva dny další zápas. Možná bude mít výhodu ten, kdo bude mít víc sil," prohlásil.

"Chce se mi trochu spát a už bych jel aj domů, ale když je to to čtvrtfinále MS, asi to tam ještě pošleme…," vtipkoval Pumprla. "Pocity jsou neskutečné, když jsme u klišé, přidám taky jedno: Ještě tomu úplně nevěříme. Zvlášť když si po zápase člověk říká: Mám se radovat, nemám? A čekáte, vedou Američané o dvacet, bude to stačit? A jo! Už tam jsme."

Pumprla přiznal, že v průběhu zápasu se mu honily hlavou různé myšlenky. "Snad si Američani nebudou chtít vybírat soupeře nebo nebudou chtít odpočívat. Člověka napadne cokoli. Sto důvodů, proč by mohli prohrát. Ale ta pravděpodobnost tam byla značná, že vyhrají," podotkl.

Ve čtvrtfinále narazí Češi v Šanghaji ve středu na Austrálii. "Upřímně, když jsme si řekli, jestli chceme Austrálie, nebo Francie, shodli jsme se, že je nám to úplně, ale úplně jedno. Tohle je tým, který porazil Američany. Tady ještě neprohráli, o to těžší bude je porazit," prohlásil.

"Uvidíme, s čím se probudíme, ale určitě nechceme přijít do čtvrtfinále odevzdaní, ale připravení se poprat o cokoli. Evidentně se tady v Číně může stát cokoliv," řekl český kapitán.

Tažení turnajem je podle něj náročné nejen fyzicky, ale i emočně. "Šli jsme po večeři se Satym (Tomášem Satoranským) po chodbě a koukali na sebe a on říká: 'Taky seš úplně…' No někde. A já: 'Taky.' Zápas s Japonskem částečně, pak s Tureckem, Brazílií, Řeckem je pokaždé play off zápas. Nevyjde to a můžeme si balit kufry domů," prohlásil Pumprla.

"Ale pokaždé to zatím vyjde a můžeme se soustředit na něco dalšího. Fakt člověk neví, jestli bude další den doma, v Šanghaji, v Pekingu nebo kde ještě po Číně pojezdíme. Je to neskutečně náročné, ale ta odměna je tak vysoká. Jsme mezi nejlepšími osmi na světě, to přebije všechno," dodal.

I z Číny vnímá, že v Česku budí basketbal velkou pozornost. "Dostává se to k nám po kouscích, nejvíc přes sociální sítě nebo když napíše někdo ze známých. Nepamatuju si, kdy naposledy kvůli některému sportu všichni psali. Od politiků přes celebrity. Jak nám, tak všeobecně zprávy do světa. Uvědomujeme si aspoň částečně, co to mohlo způsobit. Na jednu stranu je škoda, že tomu nejsme blíž. Samozřejmě by nás to nabíjelo ještě o to víc, ale zpráv se k nám dostane dost," dodal.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy